Jump to content



Αγορά TFT/LCD 37''


al-(alvise)

Recommended Posts

Σκέφτομαι να πάρω μια τηλεόραση 37'' και μάλλον πάει για κρέμασμα σε τοίχο.

Θα μπεί σε επαγγελματικό χώρο.

Ξέρει κανένας τίποτα για τις Acer?

(έχω βρεί μία ACER AT3720 LCD TV 37'' στα 710 ευρώ με αντίθεση 1200/1)

ή για τις LG?

(έχω βρεί LG 37LE2R 37'' LCD TV στα 730 ευρώ με αντίθεση 1600/1)

Πχ. μια Samsung (βρήκα SAMSUNG LE37S62 LCD TV 37'' στα 850 ευρώ με αντίθεση 3000/1)

θα ήταν πολύ καλύτερη για τα 150 ευρώ παραπάνω (η βάση στήριξης)?

Η Αντίθεση είναι πολύ σημαντικός παράγοντας?

Αν ναί, πώς και πουλάνε συσκευές με αντίθεση 1/1000 και 1/8000.

Επρεπε η μία "να μήν βλέπεται..." και να μην την αγοράζει ούτε τυφλός.

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πέρα απο την αντίθεση υπάρχουν 2-3 άλλα πραγματάκια ειδικά μιας και θα είναισε επαγγγελματικό χώρο...

Τι ανάλυση υποστηρίζουν , σημαντικό αν πρόκειται να δώσεις σήμα απο pc και αν υποστηρίζουν και HDMI ( αν και δε νομίζω να σε ενδιαφέρει τόσο).

http://www.trustedreviews.com/tvs/review/2006/11/16/Acer-AT3720-37in-LCD-TV/p1 εντυπώσεις για την ACER

http://www.trustedreviews.com/tvs/review/2006/08/26/LG-37LC2D-37in-LCD-TV/p1 LG

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω μια τηλεόραση 37'' και μάλλον πάει για κρέμασμα σε τοίχο.

Θα μπεί σε επαγγελματικό χώρο.

Ξέρει κανένας τίποτα για τις Acer?

(έχω βρεί μία ACER AT3720 LCD TV 37'' στα 710 ευρώ με αντίθεση 1200/1)

ή για τις LG?

(έχω βρεί LG 37LE2R 37'' LCD TV στα 730 ευρώ με αντίθεση 1600/1)

Πχ. μια Samsung (βρήκα SAMSUNG LE37S62 LCD TV 37'' στα 850 ευρώ με αντίθεση 3000/1)

θα ήταν πολύ καλύτερη για τα 150 ευρώ παραπάνω (η βάση στήριξης)?

Η Αντίθεση είναι πολύ σημαντικός παράγοντας?

Αν ναί, πώς και πουλάνε συσκευές με αντίθεση 1/1000 και 1/8000.

Επρεπε η μία "να μήν βλέπεται..." και να μην την αγοράζει ούτε τυφλός.

Ευχαριστώ...

Η 1/8000 αντίθεση είναι δυναμική αντίθεση και όχι η πραγματική, παρόλαυτά οι τηλεοράσεις που κυκλοφορούν από τη Samsung τείνουν να έχουν πολύ καλύτερη εικόνα σε σχέση με τις άλλες. Αν δείς πχ την Samsung δίπλα στην Acer θα καταλάβεις τη διαφορά με τη μια. Αυτό είναι και το κλειδί για να αγοράσεις μια τηλεόραση. Να πάς να τη δείς ζωντανά να παίζει στο κατάστημα. Απο κεί και πέρα παίζουν ρόλο και τα διάφορα καλούδια που κουβαλάει η καθεμία. Απαραίτητα για lcd σήμερα(γιατί θα την έχεις και αύριο) είναι να φέρει θύρες hdmi, dvi, component, scart, usb. Σίγουρα τα 150 ευρά παραπάνω τα αξίζει η Samsung χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και η LG δεν είναι τίμια οθόνη. Εγώ ψηφίζω Samsung αν και προτιμώ για λόγους εγγύησης και υποστήριξης τις Philips.

Άλλο επίσης σημαντικό. Όταν λές σε επαγγελματικό χώρο, εννοείς θα είναι σε κατάστημα;Ποιές οι αποστάσεις θέασης από την τηλεόραση;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.

Βασικά θα ελιναι σε γραφεία και σε χώρους αναμονής ταυτόχρονα.

Και θα πρέπει να συνδέεται και με υπολογιστή για να προβάλωνται slideshows.

Δυαστυχώς αυτες πχ που πρότεινα ειναι απο καταστήματα on-line χωρίς stock

και δεν μπορω να τις δω, όχι δίπλα δίπλα, αλλα ούτε και χωριστα!

Και ειλικρινα ένα πράγμα που με εκνευρισε έιναι το ότι ΟΛΑ τα καταστήματα δίνουν διαστάσεις βάθους (depth) ΜΟΝΟ με τη βάση.

Δηλαδή τρέχα γύρευε.

Εγώ που θέλω να την βάλω στον τοίχο και θέλω να ξέρω τί πάχος θα έχχει η καθεμία τα έχω βρεί πάρα πολύ σκούρα.

Ούτε τα site των εταιρειων δεν έχουν διαστάσεις του panel σκέτου εκτός απο ελάχιστες περιπτώσεις.

Με τρόμαξες ρε dimisd!

Αμα τις δώ δίπλα δίπλα θα τρομάξω?

¨Αλλη ερώτηση: αυτήν εδώ

"TOSHIBA Δέκτης τηλεόρασης LCD REGZA 37C3000PG 37 ίντσες (94 εκ.) 16/9, `HD ready`, HDMI x2"

που τη βρήκα 780 ευρά λέει τίποτα?

Ευχαριστώ ρε παιδιά.

¨Οχι τίποτάλλο αλλά γιατί μια φορά τα σκάς για τηλεόραση και αμα είναι μάπα, πολύ μα πολύ χλωμό να την πουλήσεις μετά και θα σου μείνει.

Δεν είναι part, ποιός παίρνει σήμερα μεγάλη τηλεόραση lcd μεταχειρισμένη?

Τελευταία ερώτηση: Κάποιος μου είπε ότι οι Plasma έχουν πολύ λιγότερες ώρες ζωής (εικόνας) μετα θέλουν "γέμισμα" και δεν λένε για επαγγελματικό χώρο που θα παίζει 12 ώρες τη μέρα, οπότε δεν κοίταξα καθόλου αν και υπάρχουν φτηνές.

¨Οντως έτσι είναι?

Και πάλι ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Για το ότι θα τρομάξεις είναι το σίγουρο.

Στο θέμα με τις plasma. Αν ο χώρος είναι μεγάλος είναι πολύ καλύτερο να βάλεις plasma παρά lcd για τους εξής λόγους. Οι plasma υπερτερούν στο contrast κατά πολύ. Έτσι αποδίδουν πολύ περισσότερο σε χώρους με μέσο φωτισμό από ότι μια lcd τηλεόραση. Είναι πιο φθηνές από τις αντίστοιχες lcd στις ίδιες ίντσες, π.χ. μια 42άρα plasma είναι φθηνότερη από μια 42άρα lcd. 'Οσο για τις ώρες που λειτουργεί μια plasma πρίν αρχίσει να χάνει σε ποιότητα εικόνας ισχύει το εξής. Οι περισσότεροι κατασκευαστές δίνουν ένα μέσο όρο 60.000 ώρες. Αν εσύ τι λειτουργείς 12 ώρες τότε ας πούμε ότι θα κρατήσει(υποθετικά πάντα) 60.000 ώρες ήτοι 60.000/24 = 2500 ημέρες ήτοι 2500/365 = 6,85 έτη. Αν συνυπολογίσεις Σαββατοκύριακα, αργίες, απεργίες καταλαβαίνεις ότι μέχρι να περάσουν αυτά τα 7 χρόνια θα την έχεις πετάξεικαι θα έχεις πάρει άλλη. Να τονιστεί ότι οι 60.000 δεν είναι η διάρκεια ζωής της τηλεόρασης αλλά το σημείο στο οποίο αρχίζει πλέον η απόδοση, αντίθεση και φωτεινότητα να χάνονται σταδιακά τουτέστιν θα δείχνει πιο σκοτεινή η εικόνα και θα ατονούν τα χρώματα.

Επίσης οι lcd έχουν σχεδόν τον ίδιο χρόνο ζωής με τις plasma πλεόν. Προφανώς ο φίλος σου θα σου έχει πεί για plasma η οποία κυκλοφόρησε πριν καμιά 2ετία+, έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

θα συμφωνήσω με τον dimisd. Σε αυτές τις ίντσες όσο πρόοδο και να έχουν κάνει οι lcd ακόμα υπολείπονται των Plasma. Βαθύ μαύρο, σωστή αποικόνιση χρωμάτων, υψηλή αντίθεση και γενικά δίνουν την καλύτερη εικόνα ειδικά αν το μέτρο σύγκρισης είναι το τηλεοπτικό σήμα. Για την διάρκεια ζωής δεν το συζητάω καν...πιθανότατα να μας κυβερνάει ο γιός του Καραμανλή όταν ο τηλεόραση σου θα αρχίσει να παραδίδει πνεύμα! Υπολόγισε και την σχέση απόδοση/τιμής και νομίζω ότι καταλήγουμε σε Plasma. Να σημειώσω ότι δεν είμαι κατά των τηλεοράσεων LCD. Για τον μέσο χρήστη θα τον ικανοποιήσουν απόλυτα. Γενικά, η τεχνολογία προχωράει εντυπωσιακά και σε λίγο καιρό θα φανούν οι πραγματικές δυνατότητες που έχει. Υπαρχουν ακόμα και τώρα αρκετά μοντελα που δίνουν πολυ καλή εικόνα σε υψηλή ανάλυση αλλά είναι σχετικά ακριβά.

Συνοψίζοντας:

Αν θες LCD:

Για τηλεοπτικό σήμα, προτίμησε μία με 100Hz όπως:

TOSHIBA 37WLT68PG

Για υψηλής ανάλυσης σήμα (χωρίς να υπάρχει ευρέως και αντίστοιχο "υλικό" όμως):

SHARP 37XD1E

και για τα δύο μαζί:

TOSHIBA 37Z3030DG

Αν θες PLASMA:

Περίμενε την Panasonic TH-37PX70 όπως κάνω και εγώ! (γύρω στα 1000€):098:

Δες και ένα review:

http://www.hdtvlounge.net/panasonic/th-37px70-review/

Αν είσαι ανυπόμονος πάιρνεις αυτην που κυκλοφορεί τώρα, με μπόλικα ευρώ να σου μένουν στην τσέπη (που απ'ότι βλέπω εκεί γύρω ψάχνεσαι)...

Panasonic 37PV45EH

Καλή αγορά!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.