Jump to content



H νέα μου υδρόψυξη


Candyman1442169163

Recommended Posts

Να 'μαι κι εγώ! Απορεί κανείς τι να θέλώ εγώ εδω; Ξεκινάω την εξιστόρηση...

Πρόσφατα αναβαθμίστικα στις κάρτες γραφικών (2x 7900gs SLI@600/1600).

Είχα υδρόψυξη στις VGA (Tidewater plus) το οποίο περιέργως ΔΕΝ έχει χαλάσει ακόμα, και εντάξει καλό και άγιο το σύστημα της Tt, αλλά έχει δυνατότητες ψύξης μέχρι ενός σημείου (το οποίο με τις 7900gs έχει ξεπεραστεί). Φανταστείτε ότι σε load το μισό κουτί του Tidewater φουντώνει απο την ζέστη. Είναι προφανές ότι το θερμικό φορτίο είναι πολύ μεγάλο.

Όμως πλέον οι custom λύσεις δεν είναι ακριβές, οπότε αποφάσισα να φτιάξω ένα custom σύστημα για τις κάρτες (αρχικά) και στο μέλλον ΑΝ χρειαστεί προσθέτω ένα ακόμα block για CPU, αν και δεν νομίζω ότι θα το χρειαστώ.

Παράγγειλα λοιπόν τα εξής:

1. Δύο (2) vga blocks Alpha cool

4007_0.jpg

http://xtremeshop.com.gr/catalog/product_info.php?cPath=21_26_43&products_id=125

2. Ψυγείο Alphacool NexXxoS Pro II

14113_1.jpg

http://xtremeshop.com.gr/catalog/product_info.php?cPath=21_26_40&products_id=94

3. Αντλία Hydor Seltz L30 220v

l30_big.jpg

http://xtremeshop.com.gr/catalog/product_info.php?cPath=21_26_39&products_id=118

4. Σωληνώσεις 3/8", ένα 'Τ' για επαναγέμισμα (δεν πήρα εξωτερικό τανκ), και έναν ανεμιστήρα Yate Loon 120mm για το ψυγείο.

To κόστος όλων τον παραπάνω μου πήγε 130 ευρώ. Εχω όμως μερικές ερωτήσεις:

1. Πιστεύετε ότι το τανκ είναι απαραίτητο ή να φτιάξω "κλειστό" κύκλωμα;

2. Το paraflu που βάζουμε στα αυτοκίνητα βλάπτει την αντλία; Να το γεμίσω με απεσταγμένο νερό καλύτερα;

3. Από το κατάστημα μου είπαν ότι τα κόλπα με 'betadine' μέσα στο νερό για να μην πρασινίζει, καθώς και άλλες πατέντες, είναι απάτη και δεν δουλεύουν μακροπρόθεσμα. Μάλιστα ειπώθηκε ότι υπάρχουν ειδικά additives για αυτή τη δουλειά, αλλά εμένα μου μυρίζει απλά προσπάθεια πώλησης έξτρα. Από την άλλη το κόστος τους είναι μικρό άρα δεν έχει τόσο μεγάλο κίνητρο το κάθε κατάστημα να πουλάει additives. Στο 3ο θέμα παρακαλώ να απαντήσουν άτομα που έχουν πρακτική εμπειρία, και όχι π.χ. επειδή κάπου ακόυσανε κάτι....

4. Και τέλος... Δεν πήρα στηρίγματα για το ψυγείο. Καμιά ιδέα ή πατέντα περί στερέωσης, υπάρχει;

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Με γεια Candyman το συστηματάκι ψύξης.

Βασικά όπως τα υπολογίζω, 145€ μου βγάινουν όλα μαζί, αλλά εσύ ξέρεις τι έκανες.:001:

Σχετικά με το τανκ, εγώ είμαι υπέρ του να το έχεις, καθώς σου δίνεται έτσι η δυνατότητα να βλέπεις τι γίνεται με το νερό που κυκλοφορεί ή αν χρειαστεί να ρίξεις κανένα από τα έξτρα που λες.

Άσε που κάνεις και εξαέρωση πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Thanx man....

Λες να βάλω ταπεράκι αντί για τανκ κανονικό; Θα έρθει φθηνότερα...!!! Πες καμιά ιδέα, απ'ότι ξέρω κι εσύ τάπερ δεν έχεις; Αναρωτιέμαι πως θα στέκεται ο σωλήνας μέσα και δεν θα γλυστράει οξω να μου τα κάνει όλα... ξέρεις... ;)

Υ.Γ. Όσο για την τιμή, με λίγο παζάρι πετυχαίνεις πάντα κάτι. Αλλες φορές λίγο, άλλες φορές πολύ... :)

Link to comment
Share on other sites

Το ψυγειο δεν εχει βιδες μαζι;

Nα σου πώ ότι δεν το τσέκαρα (!)... ακόμα, τι θα πεις;

Είμαι στη δουλειά και απλά έριξα μια ματιά ότι είναι όλα μέσα.

Ας πούμε ότι έχει βίδες (κι αν δεν έχει βρίσκω δεν είναι το πρόβλημα αυτό), τι θα κάνω; Μέσα στο κουτί δεν χωράει και σίγουρα πρέπει να έχει "αέρα" (χώρο) και από τις δύο πλευρές για airflow.

Σκεφτόμουνα στερέωση με την πλαϊνή πλευρά ώστε να υπάρχει διαπεραστικότητα του αέρα από τις γρίλλιες του ψυγείου....

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι έχει βίδες (κι αν δεν έχει βρίσκω δεν είναι το πρόβλημα αυτό), τι θα κάνω; Μέσα στο κουτί δεν χωράει και σίγουρα πρέπει να έχει "αέρα" (χώρο) και από τις δύο πλευρές για airflow.

Σκεφτόμουνα στερέωση με την πλαϊνή πλευρά ώστε να υπάρχει διαπεραστικότητα του αέρα από τις γρίλλιες του ψυγείου....

Ή στο πλάι ή κάνε εσύ μια βάση για το ψυγείο. 25 ευρώ για 4 λαμάκια είναι ΠΑΡΑ πολλάάάά

Link to comment
Share on other sites

Nα σου πώ ότι δεν το τσέκαρα (!)... ακόμα, τι θα πεις;

Είμαι στη δουλειά και απλά έριξα μια ματιά ότι είναι όλα μέσα.

Ας πούμε ότι έχει βίδες (κι αν δεν έχει βρίσκω δεν είναι το πρόβλημα αυτό), τι θα κάνω; Μέσα στο κουτί δεν χωράει και σίγουρα πρέπει να έχει "αέρα" (χώρο) και από τις δύο πλευρές για airflow.

Σκεφτόμουνα στερέωση με την πλαϊνή πλευρά ώστε να υπάρχει διαπεραστικότητα του αέρα από τις γρίλλιες του ψυγείου....

Η θα κοψεις το κουτι οσο ειναι η επιφανεια με τις γρυλιες θα κανεις τρυπες και θα το στερεωσεις.Μονο προσεχε με τις βιδες γιατι εγω εβαλα αυτες που μου ειχαν δοσει.τις εβαλα κανονικα και εν τελει οι βιδες ηταν μεγαλες και τρυπισαν το ψυγειο,και αντι να γινει το κουτι του υπολογιστη ενυδριο εγινε το δωματειο μου.Υπολογισε τις αποστασεις με βαση το παχος των ανεμηστιρων και το παχος της λαμαρινας και αν χρειαστει κοψε τις βιδες,οπος εκανα στο δευτερο που μου στειλανε αφου πηγα και μου το αλλαξαν.Κοιτα πως εχω στηριξει εγω το ψυγειο.Το εχω ομως στηριξει εξω.Και οπως λεει και ο manolis 25 ευρο ειναι πολλα για 4 στιριγματα.

Link to comment
Share on other sites

Thanx man....

Λες να βάλω ταπεράκι αντί για τανκ κανονικό; Θα έρθει φθηνότερα...!!! Πες καμιά ιδέα, απ'ότι ξέρω κι εσύ τάπερ δεν έχεις; Αναρωτιέμαι πως θα στέκεται ο σωλήνας μέσα και δεν θα γλυστράει οξω να μου τα κάνει όλα... ξέρεις... ;)

Υ.Γ. Όσο για την τιμή, με λίγο παζάρι πετυχαίνεις πάντα κάτι. Αλλες φορές λίγο, άλλες φορές πολύ... :)

Πού το θυμάσαι βρε μπαγάσα?

Ναι ταπεράκι από carefour έχω και κάνω τη δουλειά μου 1 χαρά.

Έχω ανοίξεις τρύπες ίσα ίσα να περνάνε οι 2 σωλήνες (εισαγωγή-εξαγωγή) και το βάρος του νερού σε συνδυασμό με το πώς απλώνονται οι σωλήνες, δεν έχω κανένα πρόβλημα να γλυστρήσει κάτι κλπ.

Όσα χρόνια έχω την υδρόψυξη, ποτέ δεν κουνήθηκε το τάπερ.

Link to comment
Share on other sites

Candy.

Καλύτερα μην το κάνεις κλειστό.

Μπορεί χωρίς τανκ να είναι μικρότερο αλλά το τανκ θα σε βολέψει πολύ ειδικά αν θες να ξεστήσεις - ξαναστήσεις ή να καθαρίσεις.

Το κλειστό δε βολεύει πολύ ειδικά αν είσαι αρχάριος με w/c θα παιδευτείς με την εξαέρωση.

Link to comment
Share on other sites

το τανκ ειναι θεμα δικο σου απλα θα σου κανει την ζωη πιο ευκολη,οσο για το νερο και το παραφλου κλπ ' εγω χρησιμοποιω εδω και χρονια μονο απεσταγμενο χωρις κανενα παρατραγουδο!και τελος γιατι δεν πας σε 1/2''?και προτιμας τα 3/8??

Link to comment
Share on other sites

με 3/8 και "Τ" θα παιδευτεις αρκετα με την εξαερωση.Παρε ενα τανκ,θα σε βολεψει!

Γιατι δεν παραγγελνες την αντλια με το τανκ μαζι την eheim απο το συγκεκριμενο καταστημα...Μια χαρα θα ηταν!

Link to comment
Share on other sites

με 3/8 και "Τ" θα παιδευτεις αρκετα με την εξαερωση.Παρε ενα τανκ,θα σε βολεψει!

Γιατι δεν παραγγελνες την αντλια με το τανκ μαζι την eheim απο το συγκεκριμενο καταστημα...Μια χαρα θα ηταν!

Σωστη προταση.Με ενα σμπαρο δυο τριγωνια.Αν και νομιζω οτι ο Candy ειπε οτι εχει παρει ηδη αντλια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία έπαθα μεγάλη ζημιά στο pc σήμερα και γι'αυτό αργώ να απαντήσω. Ήταν μοιραίο τελικά!!! Ελάχιστα λεπτά πριν κλείσω το pc να αρχίσω να στήνω την νέα υδρόψυξη, το Tidewater τα παίξε από το θερμικό φορτίο και μου έκανε διαρροές στα άκρα των σωλήνων στα blocks!!!!

Αποτέλεσμα: Καμμένες οι δύο 7900gs, καμμένο το s939 SLI board, καμμένη Audigy και Wi-Fi net card.

Πείτε μου με τις υγείες μου.. :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδία έπαθα μεγάλη ζημιά στο pc σήμερα και γι'αυτό αργώ να απαντήσω. Ήταν μοιραίο τελικά!!! Ελάχιστα λεπτά πριν κλείσω το pc να αρχίσω να στήνω την νέα υδρόψυξη, το Tidewater τα παίξε από το θερμικό φορτίο και μου έκανε διαρροές στα άκρα των σωλήνων στα blocks!!!!

Αποτέλεσμα: Καμμένες οι δύο 7900gs, καμμένο το s939 SLI board, καμμένη Audigy και Wi-Fi net card.

Πείτε μου με τις υγείες μου.. :(

Ολική καταστροφή.

Τί την ήθελες την υδρόψυξη;

Link to comment
Share on other sites

Παιδία έπαθα μεγάλη ζημιά στο pc σήμερα και γι'αυτό αργώ να απαντήσω. Ήταν μοιραίο τελικά!!! Ελάχιστα λεπτά πριν κλείσω το pc να αρχίσω να στήνω την νέα υδρόψυξη, το Tidewater τα παίξε από το θερμικό φορτίο και μου έκανε διαρροές στα άκρα των σωλήνων στα blocks!!!!

Αποτέλεσμα: Καμμένες οι δύο 7900gs, καμμένο το s939 SLI board, καμμένη Audigy και Wi-Fi net card.

Πείτε μου με τις υγείες μου.. :(

Ω ρε φιλε...κρίμα....:087:

κατα την ταπεινή γνώμη μου θα έπρεπε να την λειτουργίσεις μια 2 μέρες εξω απο το pc και αφου την υποβάλεις σε δοκιμασίες.

Link to comment
Share on other sites

Ολική καταστροφή.

Τί την ήθελες την υδρόψυξη;

Δύσκολο το SLI με αέρα, δυστυχώς.. Οι θερμοκρασίες είναι τεράστιες....! Και πήγαινε με τις 7900 σφαίρα!!!! Και δεν υπάρχουν σε στοκ οι Galaxy με τα ωραία ρολόγια (άλλο πακέτο αυτό)!

Άστα.. τώρα έγινε. Δυστυχώς η παλιά υδρόψυξη τα έπαιξε, όχι η καινούργια η οποία είναι ακόμα στο κουτί της ανέγγιχτη! Καληνύχτα σας, έμεινα χωρίς pc, μόνο το 2ο σύστημα υπάρχει τώρα. Μεγάλη ζημιά....

Link to comment
Share on other sites

Πω.......κρίμα Γκαντεμιά τελειώς ε? Λίγο πριν αλλάξεις την παλια...

Aκριβώς!!! Είχα πιάσει την κουβέντα με την γυναίκα, και ακούω κάτι "τσαφ-τσαφ" από το pc (ήταν το υγρό που έπεφτε πάνω σε κάρτες και λοιπά και έκανε έτσι από την ζέστη)... Έτρεξα πανικόβλητος μόλις το είδα στο power off του PSU, αλλά η ζημιά είχε γίνει! Δυστυχώς.. :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.