Jump to content



Τοποθετηση sata σκληρου σε laptop που παίρνει ide


Hemispasm1442169066

Recommended Posts

Είναι δυνατη μια τετοια μετατροπη? Υπαρχει καποιος ανταπτορας που μπορει να χρησιμοποιηθει, και αν ναι, ποσο χωρο πιανει δεδομενου οτι ο χωρος που υπαρχει για το σκληρο ειναι μικρος.

Ρωταω γιατι βλεπω σκληρους sata μεχρι και 320gb, αλλα απο ide μερια οι χωρητικοτητες ειναι αρκετα μικροτερες (μεχρι 120 ισως) - που καθιστουν δυσκολη την αναβαθμιση σε ide.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω, αλλά αμφιβάλλω, αφού δεν χρειάζεται αντάπτορας αλλά controller σε αυτήν την περίπτωση.

Λες να υπάρχει PCMCIA ή USB controller?...

Αλλά, όπως και να'χει θα πρέπει να τον έχει απ'όξω..

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατη μια τετοια μετατροπη? Υπαρχει καποιος ανταπτορας που μπορει να χρησιμοποιηθει, και αν ναι, ποσο χωρο πιανει δεδομενου οτι ο χωρος που υπαρχει για το σκληρο ειναι μικρος.

Ρωταω γιατι βλεπω σκληρους sata μεχρι και 320gb, αλλα απο ide μερια οι χωρητικοτητες ειναι αρκετα μικροτερες (μεχρι 120 ισως) - που καθιστουν δυσκολη την αναβαθμιση σε ide.

Δεν μπορεις να κανεις κατι δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω, αλλά αμφιβάλλω, αφού δεν χρειάζεται αντάπτορας αλλά controller σε αυτήν την περίπτωση.
Why, αφου για desktop pc Υπαρχει ανταπτορας απο ide σε sata

http://www.cooldrives.com/ide-to-sata.html

απλα ειναι θεμα χωρου με οσους εχω δει.

Δεν μπορεις να κανεις κατι δυστυχως.
i knew the odds were against me :)
Link to comment
Share on other sites

Why, αφου για desktop pc Υπαρχει ανταπτορας απο ide σε sata

http://www.cooldrives.com/ide-to-sata.html

απλα ειναι θεμα χωρου με οσους εχω δει.

i knew the odds were against me :)

Επειδή όμως στο laptop εννοείται δε χωράει κανενός είδους αντάπτορας, θα πρέπει αναγκαστικά να αγορασθεί εξωτερικό κουτί (UsB/FiReWiRe) και να τον βάλεις εκεί, να τον έχεις ως εξωτερικο..

Αλήθεια όμως, γιατί σε καίει τόσο;

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω γιατι βλεπω σκληρους sata μεχρι και 320gb, αλλα απο ide μερια οι χωρητικοτητες ειναι αρκετα μικροτερες (μεχρι 120 ισως) - που καθιστουν δυσκολη την αναβαθμιση σε ide.

Υπάρχουν μεγαλύτεροι δίσκοι και για IDE (160, 200, 250GB)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όμως στο laptop εννοείται δε χωράει κανενός είδους αντάπτορας, θα πρέπει αναγκαστικά να αγορασθεί εξωτερικό κουτί (UsB/FiReWiRe) και να τον βάλεις εκεί, να τον έχεις ως εξωτερικο..

yep το ξερω οτι δεν υπαρχει χωρος για κλασσικο ανταπτορα, για αυτο και ρωτησα εδω μηπως καποιος ειχε κατι υποψη του :)

Αλήθεια όμως, γιατί σε καίει τόσο;
Εχω απαντησει ηδη
αλλα απο ide μερια οι χωρητικοτητες ειναι αρκετα μικροτερες (μεχρι 120 ισως) - που καθιστουν δυσκολη την αναβαθμιση σε ide.
Η ιδεα να κουβαλαω μαζι μου εξωτερικο δισκο μαζι με το λαπτοπ δεν ειναι ελκυστικη. Δε περιμενα ποτε οτι τα αρχεια που μου ειναι πραγματικα απαραιτητα θα ξεπερναγαν τη χωρητικοτητα του σκληρου μου (80) αλλα η μερα πλησιαζει.
Υπάρχουν μεγαλύτεροι δίσκοι και για IDE (160, 200, 250GB)
Δεν εχω δει καποιον μεγαλυτερο των 160 στην ελληνικη αγορα, μου εχει ξεφυγει κατι?
Link to comment
Share on other sites

Κάποια HP notebook (στη σειρά dv8000 νομίζω, δε θυμάμαι αν και άλλα το έχουν) η μητρική έχει slot για IDE δίσκους αλλά μέσα έχουν SATA με ένα λεπτό μετατροπέα που μπαίνει στο δίσκο!

Δε ξέρω αν μπορείς να βρεις στην αγορά έναν τέτοιο μετατροπέα!

Πάντως αν τον βρεις, αυξάνει το μήκος του σκληρού κατά μισό (και κάτι παραπάνω) εκατοστό περίπου!

Οπότε αν έχει τέτοιο χώρο στη θήκη του σκληρού κάτι γίνεται! Πρέπει να βρεις τον μετατροπέα βέβαια!

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

160GB τώρα δεν σου φτάνουν? Πλεονέκτης γίνεσαι.

Συγγνωμη δε θα επαναληφθει.

Αν εχει βρει κανεις μεγαλυτερους σκληρους στην ελληνικη αγορα θα εκτιμουσα ενα λινκ.

Κάποια HP notebook (στη σειρά dv8000 νομίζω, δε θυμάμαι αν και άλλα το έχουν) η μητρική έχει slot για IDE δίσκους αλλά μέσα έχουν SATA με ένα λεπτό μετατροπέα που μπαίνει στο δίσκο!

Δε ξέρω αν μπορείς να βρεις στην αγορά έναν τέτοιο μετατροπέα!

Πάντως αν τον βρεις, αυξάνει το μήκος του σκληρού κατά μισό (και κάτι παραπάνω) εκατοστό περίπου!

Οπότε αν έχει τέτοιο χώρο στη θήκη του σκληρού κάτι γίνεται! Πρέπει να βρεις τον μετατροπέα βέβαια!

Καλή τύχη!

Ευχαριστω mate, θα το κοιταξω :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μεγαλύτεροι δίσκοι και για IDE (160, 200, 250GB)
Για 120GB δεν έλεγες αρχικά? 160GB τώρα δεν σου φτάνουν? Πλεονέκτης γίνεσαι.

Αν θέλεις παραπάνω υπάρχουν πάντως.

Δεν εχω δει καποιον μεγαλυτερο των 160 στην ελληνικη αγορα, μου εχει ξεφυγει κατι?

Παρακαλω οπως συμβουλευτειτε τις αγγελιες του παροντος ιστοχωρου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.