Jump to content



Ας μιλήσουμε για το NEC 3520A...


Freedom

Recommended Posts

Το έχω εδώ και λίγες μέρες και βρήκα τον χρόνο να σκανάρω με το Kprobe μερικά TY δισκάκια...

Το σκανάρισμα έγινε με το Liteon 411S.

Πάμε λοιπον...

TY -R x4 γραμμένο x4

post-58-1416071638,4834_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από PGM [Χθες, στις 19:26]

Καλα δεν ντρεπεσαι ρε! Δεν μπορουσες να βγεις στο μπαλκονι να βαλεις μια φωνη οτι θες δισκακια +R?...Φτου σου....Οποτε θες πες μου να περασω να σου δωσω οσα θες για δοκιμες και οχι μονο !Πρεπει να εχω καμμια 100αρια εδω...

Και επειδή είμαι μικρός και αθώος είπα λοιπόν να βγώ χθες το βράδυ στο μπαλκόνι μου και να κάνω οτι μου είπες...

Εριξα μια φωνη λοιπον "ΡΕ ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!! ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΥ +R x4 ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΝΑ ΤΕΣΤΑΚΙ???"...

Και το θαυμα έγινε...μετεωρίτης έπεσε στην καρκάλα μου και ξεχύθηκαν απο μέσα του τα εν λόγω δισκάκια...

TY +R x4 γραμμένο x8 (άσπρη ματ επιφάνεια)

(μια ευγενική προσφορά του Supermarket PGM και ΣΙΑ)

post-58-1416071639,0937_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να μαζευτουν ολα τα scans μαζι εγινε ενα σχετικο 'συμμαζεμα' στο θρετ.

Το μονο που ελειπε απο τα scans του Freedom ηταν το TY +R (4X- ασπρη ματ επιφανεια) γραμμενο σε 12Χ.

Drive: Nec 3520 , Firmware: Liggy and Dee beta 3

Dvd-Rom: Lite-On 167 T

Kprobe version 2.4.2....Read Speed 4X

post-45-1416071675,3558_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για το "διάβασμα" των διαγραμμάτων παραπέμπω σε 2 θρεντάκια του club.cdfreaks.com:

http://club.cdfreaks.com/showthread.php?t=80545

http://club.cdfreaks.com/showthread.php?t=75277

Και ένα καταπληκτικό αρθρο του Hemispasm:

ARTICLE: C1 / C2 ERRORS, PI / PO ERRORS AND MEDIA QUALITY SCANS

Εdit: Kprobe by Cdfreaks. Εξηγουν τις δυνατοτητες και τις ρυθμισεις απο αυτο το προαγραμμα.

Υ.Γ Freedom το εβαλα εδω για να μην γινει ξεχωριστο ποστ και να ειναι ολα μαζι ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 13:12]

Ευχαριστούμε για τα links :T: , αλλά είπα "κάποιο καλό παιδί" :p

Μα δεν υπάρχει πουθενά αντιφαση μουσιου Ρουτεξίδη...

Είπες "και ποιο καλό παιδί θα εξηγήσει τις επιλογές που βάζουμε στο kprobe καθώς και το πια αποτελέσματα θεωρούνται καλά, πια μέτρια και πια άσχημα?"

Εγώ που είμαι κακό παιδί (μπουχουχουχου) δεν εξήγησα απολύτως τίποτα...απλά "πέταξα" 3 λίνκς και την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια...

(Και αλήθεια λέω, μα τους θεους του RMA)

:p

Μια φορά θα ακολουθήσουν και άλλα σκαναρίσματα με διαφορετικά δισκάκια οταν με το καλό θα μου επιστρέψει το (ή ένα τελος πάντων) Liteon dvd-rec...οπότε stay tuned...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Την προηγούμενη εβδομάδα πήγα στην Disk Impex να πάρω ΤΥ x8 +R

Πήρα λοιπόν δισκάκια που εμφανισιακά τουλάχιστον δεν τα είχα ξαναδεί...«Χρυσή» επιφάνεια που είναι σχεδόν όμοια με την αντίστοιχη των CD TY Ultra Professional, τα οποία δηλώνουν 1-8x certified και 1-16x compatible (κατι που ήδη ξέραμε απο τα υπόλοιπα x8 +R TY)...

Αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση είναι οτι επάνω στα διασκάκια είναι τυπωμένο «DISC IMPEX Hellas» καθώς και το site της εν λόγω αντιπροσωπίας...τι διάβολο...special παραγγελία για την Ελλάδα είναι αυτά τα ΤΥ??? (επάνω στην επιφάνεια αναγράφεται και το Made in Japan)

To Kprobe αναγνώρισε τα δισκάκια ώς «YUDEN000T02 [Taiyo Yuden Company Limited]»...

Παραθέτω 3 σκαναρίσματα που έγιναν απο το-ισως όχι και τόσο αξιόπιστο πλέον- Liteon 411S που περιγράφουν την ποιότητα εγγραφής σε ταχύτητες χ8, χ12 και χ16 απο το Nec3520 με firmware 1.UF (οχι official)

Ενώ η εγγραφή χ8 αυτών των διασκακίων φαίνεται να είναι καλύτερη από καποια παλαιότερα Thats TY x8 τα οποία είχαν «καεί» με το μαμάτο firmware του Nec, δεν μπορώ να πώ το ίδιο και για τις εγγραφές χ12 και χ16 των συγκεκριμένων ΤΥ...

Υπάρχουν τεσσερα τινά:

1)Αρχίζει να χάνει λάδια το Liteon411S (το οποίο δεν είναι διόλου απίθανο)

2)Τα συγκεκριμένα δισκάκια είναι χειρότερης ποιότητας απο τα Thats που είχα δοκιμάσει (αν και τότε θα είχε και χειρότερα αποτελέσματα και στην χ8 ταχύτητα)

3)Στα συγκεκριμένα δισκάκια με MID YUDEN000T02 το official firmware τα πάει καλύτερα στις ταχύτητες χ12 και χ16 απο το χακαρισμένο...

4)Δεν έχω την παραμικρή ιδέα

Να σημειώσω οτι τα συγκεκριμένα δισκάκια που «καηκαν» σε ταχύτητες χ12 και χ16 τα είδα απο την αρχή έως το τέλος στο επιτραπέζιο dvd player μαρκας Funai (οχι τίποτα ιδιαιτερο δηλαδή) χωρίς να παρατηρήσω skips ή άλλα παρατράγουδα...

Ομολογουμένως η τιμή τους είναι χαμηλή στα 16 ευρώ ανά 50άδα (0,32 ευρώ το ένα)

post-58-1416071971,8453_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.