Jump to content



Linux install programs problem :/


Tresure

Recommended Posts

Χρησιμοποιώ linux και είμαι ολοκαίνουργιος χρήστης.

Παρακαλώ να απαντήσουν όσοι ξέρουν, όταν πάω να emergearw το portage ¨η οποιοδίποτε πρόγραμμα μου βγάζει αυτό στην κονσόλα:022:


!!! ARCH is not set... Are you missing the '/etc/make.profile' symlink?
!!! Is the symlink correct? Is your portage tree complete?

Πως μπορώ να κάνω την εγκατάσταση που θέλω?

π.χ πάω να κάνω εγκατάσταση το kmplayer Και μου βγάζει πάλι αυτό το σφάλμα :/

Έχει κανείς καμία ιδέα ή και αν είναι δυνατόν να το έχει αντιμετωπίσει κάποιος και να το έλυσε.:001:

Ευχαριστώ:033:

Link to comment
Share on other sites

Πήγες και εσύ και έβαλες Arch για πρώτη επαφή με Linux ρε αθεόφοβε...

Βάλε καμιά άλλη διανομή να μάθεις πρώτα.

Αν κανείς εδώ μέσα ξέρει από Arch να δώσει τα φώτα του, γιατί κι εγώ σκοπεύω να περάσω Arch πάνω

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ linux και είμαι ολοκαίνουργιος χρήστης.

Παρακαλώ να απαντήσουν όσοι ξέρουν, όταν πάω να emergearw το portage ¨η οποιοδίποτε πρόγραμμα μου βγάζει αυτό στην κονσόλα:022:


!!! [B]ARCH[/B] is not set... Are you missing the '/etc/make.profile' symlink?
!!! Is the symlink correct? Is your [B]portage tree[/B] complete?

Πως μπορώ να κάνω την εγκατάσταση που θέλω?

π.χ πάω να κάνω εγκατάσταση το kmplayer Και μου βγάζει πάλι αυτό το σφάλμα :/

Έχει κανείς καμία ιδέα ή και αν είναι δυνατόν να το έχει αντιμετωπίσει κάποιος και να το έλυσε.:001:

Ευχαριστώ:033:

Πήγες και εσύ και έβαλες Arch για πρώτη επαφή με Linux ρε αθεόφοβε...

Βάλε καμιά άλλη διανομή να μάθεις πρώτα.

Αν κανείς εδώ μέσα ξέρει από Arch να δώσει τα φώτα του, γιατί κι εγώ σκοπεύω να περάσω Arch πάνω

Μα δεν έχει Arch ρε παιδιά. Gentoo πρέπει να έχει. Δεν είδες το portage; Εμείς στο Arch έχουμε pacman.

Το Arch is not set πάει στην αρχιτεκτονική μάλλον.

Άρα ξεκίνησε με Gentoo :033:

Πάντως εγώ είμαι της γνώμης να ξεκινάς με τέτοιες διανομές, με τις άλλες κάνεις την δουλεία σου αλλά δεν μαθαίνεις Καλύτερα από την αρχή στα βαθιά να μάθεις να κολυμπάς αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σόρρυ, δεν έχω χρησιμοποιήσει Gentoo και νόμιζα πως ήταν εντολή Arch...

Αλλά ρε συ δεν γίνεται να πεις στον πρωτάρη να αρχίσει με Gentoo. Άμα λάχει και πρέπει να διορθώσει τον κώδικα για να δουλέψει τι γίνεται;

Η συμβουλή μου για νέους λινουξάδες:

3-4 μήνες με Ubuntu, μετά 8-9 μήνες Debian, και μετά ξαναβλέπεις τι θέλεις να κάνεις

Link to comment
Share on other sites

και γιατί να μην πας κατευθείαν σε debian; Τι θα σου προσφέρει μία διανομή που στείνεται εύκολα και απλά τη χρησιμοποιείς; Αντί να έχεις windows θα έχεις kde - gnome. Και ποια η διαφορά; Αν θες απλά να έχεις linux ενταξει, αν θες αργότερα να περάσεις σε κάτι ποιο σοβαρό και να αξιοποιείσεις 100% τις δυνατότητες του hardware σου, καλύτερα από την αρχή.

Ειδικά όταν μιλάς για πρώτη επαφή με ubuntu, που δεν κρατάει τα γενικά linux standards.

Link to comment
Share on other sites

Το αν κρατά γενικά ή όχι τα Linux standards δεν νομίζω πως απασχολεί ιδιαίτερα τον νέο χρήστη, που αποσκοπεί στην φιλικότητα και ευχρηστία. Και το Debian δεν μπορεί να δώσει αυτή την φιλικότητα.

Από απόδοση εννοείται πως το Debian είναι μακράν ανώτερο...

Υ.Γ: Να μου εξηγήσει κανείς γιατί στο Ubuntu δεν υπάρχει native 64bit kernel αλλά generic;

Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε το πρόβλημα με τον Xserver στο Sidux? Γιατί σπάστηκα τόσο πολύ με αυτό το πρόβλημα που το ξήλωσα

Ωπα το προβλημα εχει λυθει απλα εχει ακομα καποια "καταλυπα" δηλ δεν δουλευει μονο το On-board mouse στα laptop.Για το λογο αυτο στο βγαζει και με κιτρινα γραμματα στο update.

Εδιτ βαλε debian και θα σε βοηθησουμε ολοι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.