Jump to content



Στη μητρική δύο-δύο? (οι κάρτες:p)


dellman

Δύο κάρτες ή μια  

44 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Η γνώμη μου ειναι οτι αξίζει αν παίζεις με αναλύσεις μεγαλύτερες απο 1024*768 ..

Προσωπικα θα προτειμούσα να δώσω 150-200 για 2 κάρτες παρα για μια ...(αν σκεφτεις οτι θα o/c απο την πρώτη στιγμή)

Η αναλύσεις που με ενδιαφέρουν πια εινα 1440*900 ++ λογω οθόνης

Με την παλιά (1024*768) σιγουρα θα επερνα 1 κάρτα

Καλο θα ηταν να δουμε μερικές κοντρες..τοσα παιδιά εχουν καλές καρτες εδωμέσα..Να μπορεσουμε να συγκίνουμε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πώ το εξής. Αν και έχω SLI νομίζω ότι είναι ανάλογα την περίπτωση. Αν δηλαδή αξίζει το κόστος προς απόδοση.

Αν δηλαδή δύο κάρτες αξίας 150 ευρώ έκαστη ξεπερνάνε μία με κόστος 300+ ευρώ σε επιδόσεις για παράδειγμα. Απο εκεί και πέρα, το παραπάνω θερμικό φορτίο των δύο δεν είναι πάντα απαραίτητα τόσο μεγάλο, αν η "ανταγωνιστική" κάρτα είναι με καλύτερο και πιο δυνατό πυρήνα, άρα και το θερμικό του φορτίο θα μπορούσε υπό προϋποθέσεις να είναι μεγαλύτερο από το θερμικό φορτίο των δύο "πιο αργών" κάρτών.

Ας πούμε στην περίπτωσή μου, οι κάρτες δεν ζεσταίνονται ιδιαίτερα, παρόλο το ελαφρώς στριμωγμένο case μου (βέβαια έχω aftermarket ψυκτρες στις κάρτες).

Τώρα όσον αφορά την κατανάλωση, δεν είχα μέχρι τώρα πρόβλημα. Μιλάω βέβαια για τις συγκεκριμένες κάρτες, για το δικό μου PSU και γενικώς για το δικό μου σύστημα.

Η κατανάλωση ποικίλλει και εξαρτάται τι θα πάρει κανείς. Είναι πιστεύω πάρα πολύ σχετικό ζήτημα το αν αξίζει το sli ή όχι. Δεν θεωρώ πως ένα "ναι" ή ένα "όχι" μπορεί να απαντήσει την ερώτηση αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα για τη μία και η αλήθεια είναι πως αυτές τις μέρες το σκέφτομαι το θέμα πριν πάω για ύπνο... :033:

Μιας και το SLI δέν έχει σε καμία περίπτωση 200% απόδοση σε σχέση με μία κάρτα, τη στιγμή που θα φτάσει η στιγμή για να πάει κάποιος από τη μία κάρτα που έχει σε SLI (να πάρει και 2η δηλαδή) τα πράγματα θα έχουν ανεβεί τόσο που δε θα αξίζει από άποψη απόδοσης να πάρει μία δεύτερη...

Αν εξετάσουμε την περίπτωση Candyman, να θυμίσω ότι μεν SLI που έκανε (2x 8600gt) φτάνει την αντίστοιχη μονή (8800gts) σε επιδόσεις, δεν έχει όμως DX10 (το πόση σημασία έχει αυτό για τον καθένα είναι άλλη ιστορία)..

Θέλω να πω ότι όσο προχωράει ο χρόνος, δεν αυξάνεται απλά ο αριθμός των pipes και της μνήμης, αλλά δημιουργούνται και νέες τεχνολογίες..

Μετά, το πραγματικό SLI απαιτεί δύο 16x PCΙ-Ε και θες αναγκαστικά 680ι... (200€+)...

Να πω ότι όπως είπε και ο candyman δεν υπάρχει 100% απόλυτη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ένα παραμύθι είναι το SLI... Καταρχήν χρειάζεται να έχεις 680i, δηλαδή MOBO για τα σκουπίδια....

Επίσης SLI συμφέρει μόνο με την κορυφαία της εκάστοτε περιόδου, εκτός και αν έχουμε μία 8800GTS320 και κάποιος μας χαρίσει άλλη μία.

Link to comment
Share on other sites

Ένα παραμύθι είναι το SLI... Καταρχήν χρειάζεται να έχεις 680i, δηλαδή MOBO για τα σκουπίδια....

Επίσης SLI συμφέρει μόνο με την κορυφαία της εκάστοτε περιόδου, εκτός και αν έχουμε μία 8800GTS320 και κάποιος μας χαρίσει άλλη μία.

Είναι το μόνο συν της 680i μαζί με το Unlinked bus.

Και να σου χαρίσει άλλη μία, δε γίνεται. Πρέπει να είναι το Sli μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι σε Sli και Crossfire. Ως πρώην κάτοχος 2 κάρτων παραδέχομαι πως πολύ απλά δεν αξίζει τον κόπο και πως είναι καλύτερα να προσπαθούμε να απλοποιούμε τα πράγματα και όχι να τα περιπλέκουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αγοραζα δευτερη καρτα για sli. Θα προτιμουσα μια στα χρηματα των δυο. Και λογω καλυτερων επιδοσεων και λογω θερμοκρασιων και λογω χωροταξιας και λογω καταναλωσης.

Link to comment
Share on other sites

+τα λεφτά για καλύτερο τροφοδοτικό. +μια επιπλέον πηγή θερμότητας στο εσωτερικό του κουτιού +ότι αρκετά παιχνίδια δεν υποστηρίζουν το sli ή ότι αυξάνουν το framerate κατά 10-15% σε σχέση με τη μονή κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αγοραζα δευτερη καρτα για sli. Θα προτιμουσα μια στα χρηματα των δυο. Και λογω καλυτερων επιδοσεων και λογω θερμοκρασιων και λογω χωροταξιας και λογω καταναλωσης.

Το bot τι ειναι? Για μενα γενικα ειτε sli ειτε crossfire μου πεις ΔΕΝ αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.