Jump to content



τηλεόραση στο PC


tempo

Recommended Posts

καλησπέρα,

επειδή χρειάζομαι να βλέπω τηλεόραση στο PC την ώρα που εκτελώ με αυτό κάποιες εργασίες είπα να ρωτήσω για κάποιες προτάσεις που έχετε να μου κάνετε.

Ξέρω ότι υπάρχουν διάφορες κάρτες για να βλέπω τηλεόραση στο PC άλλα εγώ θέλω να μπορώ να κάνω τα εξής.

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ 1) Θέλω να μπορώ να βλέπω τηλεόραση ακόμη και όταν ο υπολογιστής είναι εκτός λειτουργίας (επομένως ξεχνάω την εσωτερική κάρτα TV tuner, σωστά?)

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ 2) Θέλω όταν βλέπω TV να μπορώ να δουλεύω παράλληλα και με τον υπολογιστή πχ να δουλεύω ένα έγγραφο του Word. Στην περίπτωση αυτή θέλω το παραθυράκι μέσα στο οποίο να βλέπω TV να είναι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μεταβλητού μεγέθους και να μπορώ να το τοποθετήσω σε όποιο σημείο θέλω εγώ στην οθόνη.

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ 3) Μπορεί ένα monitor+TV (monitor που έχει ενσωματωμένο δέκτη TV) να κάνει αυτό που εξηγώ στην ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ 2?

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ 4) Καλό είναι να μπορεί να δείξει τα δορυφορικά προγράμματα της ΕΡΤ (όχι απαραίτητο)

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ 5) Καλό είναι να έχει ριαδιόφωνο (όχι απαραίτητο)

περιμένω τις απαντήσεις και προτάσεις σας. Αν υπάρχει και link ακόμη καλύτερα!!

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1) Είτε εξωτερική, είτε εσωτερική η κάρτα, δε δουλεύει όταν το PC είναι κλειστό.

2) Αυτές οι "2-σε-1" οθόνες, ακόμη κι αν υποστηρίζουν picture-in-picture είμαι 99.9% σίγουρος ότι δε θα είναι μετακινήσιμα και resizable.

3) Δεν είμαι σίγουρος ως προς το πώς γράφεται το μετακινήσιμο

Link to comment
Share on other sites

1,2,4,5) Eξωτερικη καρτα ειναι η λυση που αναζητεις. Αλλα προσοχη στο να δουλευει ακομα και οταν ο υπολογιστης ειναι κλειστος. Επισης βρες καποιο μοντελο που θα υποστηριζει επιγεια ψηφιακη ληψη και θα εχει ραδιοφωνο.

3) Κατι τετοιο δεν γινεται. Οταν θα βλεπεις τηλεοραση σε ενα τετοιο μονιτορ δεν θα μπορεις να κανεις αλλη εργασια παραλληλα.

Link to comment
Share on other sites

1,2,4,5) Eξωτερικη καρτα ειναι η λυση που αναζητεις. Αλλα προσοχη στο να δουλευει ακομα και οταν ο υπολογιστης ειναι κλειστος. Επισης βρες καποιο μοντελο που θα υποστηριζει επιγεια ψηφιακη ληψη και θα εχει ραδιοφωνο.

3) Κατι τετοιο δεν γινεται. Οταν θα βλεπεις τηλεοραση σε ενα τετοιο μονιτορ δεν θα μπορεις να κανεις αλλη εργασια παραλληλα.

Οπως ακριβως τα αναφερει ο cabrinha ειναι. Η ευρεση μιας τετοιας καρτας ομως θα ειναι δυσκολη, επισης θα πρεπει να προσεξεις τι λειτουργικο εχεις καθως ελαχιστες καρτες ειναι συμβατες με 64bit περιβαλλον.

Αυτη η καρτα εχει τα στοιχεια που ζητας, αλλα δε λειτουργει οταν το pc ειναι κλειστο.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808061

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η ποιοτητα ληψης ακομα και με εξωτερικη κεραια δεν φθανει τα επιπεδα ουτε της φτηνοτερης τηλεορασης. Ενα παλιο βιντεο συνηθως εχει καλυτερη ληψη. Σε καμμια περιπτωση δεν λεω οτι ειναι αχρηστες και πεταμενα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Για την προϋπόθεση ένα πρέπει το tv tuner ή να είναι ενσωματωμένο ή να είναι stadalone προτείνω αυτό:

http://www.avermedia.com/EN/Default...D=4710710671761

το οποίο υπάρχει εδώ

http://www.plaisio.gr/product.aspx?...&product=955825

και καλύπτει όλες τις προϋποθέσεις σου εκτός απο το 3 που δεν νομίζω να γίνεται με καμία κάρτα σε pc. Πάντως είναι ξεχωριστά και συνδέεται πάνω σε monitor. Αρα μεταφέρσιμο

Για το 2 έχω μια μικρή επιφύλαξη αλλά νομίζω θα είσαι εντάξει γιατι λέει ότι υποστηρίξει picture in picture.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.