Jump to content



CPU/RAM Ratio


stealth1442169213

Recommended Posts

Γειας σας παιδια,

Το CPU-Z στο Memory Tab κατω απο εκει που γραφει την ταχυτητα της μνημης αναφερει,FSB:SDRAM-CPU/11.(μπορει να ειναι καποιο αλλο νουμερο στην θεση του 11,αναλογα με τον διαιρετη)

Μηπως καποιος μπορει να μου πει με πιο υπολογισμο βγαινει αυτο το 11?

Γιατι αν ξερω αυτο το νουμερο μπορω να υπολογισω ακριβως την ταχυτητα της μνημης οταν κανω overclocking.

Τοτε θα ξερω αν οι μνημες μου μπορουν να πανε τοσο ψηλα,και θα ειμαι σιγουρος οτι δεν φταινε οι μνημες που δεν κανει boot το pc.

Δεν ξερω αν ειναι εδω το σωστο μερος για να ρωτησω αλλα δεν ηξερα που αλλου να το βαλω.

Ευχαριστω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον θα είναι παλιό το cpu-z γιατί εμένα μου το εμφανίζει κανονικά.Λογικά θα βγαίνει ανάλογα με τον πολλαπλασιαστή του επεξεργαστή σου.

Σημασία έχει να βρείς μέσα στο bios της μητρικής σου πώς ορίζονται οι διαιρέτες..

Link to comment
Share on other sites

Οι διαιρετες της μητρικης ειναι 100,133,166,183,200,216,233 και 250.

Εδω ειναι ενα screenshot απο ενα superPI που ειχα ανεβασει πριν λιγες μερες στο hwbot,το CPU-Z ειναι η τελευταια version.

http://img220.imageshack.us/img220/2742/spi1m01rz1.jpg

Οπως βλεπεις στο memory tab λεει FSB:SDRAM-CPU/11 και ο διαιρετης ειναι 200.

Αυτο που θελω να ξερω ειναι αν ο διαιρετης ηταν 183 τοτε CPU/?

και με ποιον τροπο μπορω να το υπολογισω αυτο?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Aν κατάλαβα καλά τί θές να κάνεις,τότε χρειάζεσαι ένα εκ των A64memfreq και A64info.Just google it..

Αυτα τα δυο που αναφερεις και τα A64 OC Browser,Gogar's Athlon 64 OC Optimizer τα εχω,το προβλημα ειναι οτι δεν δινουν παντα το σωστο αποτελεσμα,και δεν μπορεις να εισαι σιγουρος αν το προγραμμα ειναι σωστο η οχι.

Για να καταλαβης τι εννοω ριξε μια ματια σε αυτο:

http://img241.imageshack.us/img241/8385/62959229ip1.jpg

Εδω λοιπον ειναι,FSB 200,Multi X11,CPU Speed 2200,Divider 183,Memory Freq. 169.230769Mhz.

Aν βαλεις αυτον τον συνδυασμο στο PC και τρεξεις το CPU-Z θα σου δωσει ταχυτητα μνημης 183,33Mhz,πιο ειναι λοιπον το σωστο το A64memfreq η το CPU-Z?

Αυτο που ψαχνω να βρω(πιθανοτατα ψυλλους στα αχυρα:))ειναι αν καποιος ξερει εναν τροπο να υπολογιζω την ταχυτητα της μνημης σωστα σε ολους τους συνδυασμους.

Ευχαριστω για την βοηθεια.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα δυο που αναφερεις και τα A64 OC Browser,Gogar's Athlon 64 OC Optimizer τα εχω,το προβλημα ειναι οτι δεν δινουν παντα το σωστο αποτελεσμα,και δεν μπορεις να εισαι σιγουρος αν το προγραμμα ειναι σωστο η οχι.

Για να καταλαβης τι εννοω ριξε μια ματια σε αυτο:

http://img241.imageshack.us/img241/8385/62959229ip1.jpg

Εδω λοιπον ειναι,FSB 200,Multi X11,CPU Speed 2200,Divider 183,Memory Freq. 169.230769Mhz.

Aν βαλεις αυτον τον συνδυασμο στο PC και τρεξεις το CPU-Z θα σου δωσει ταχυτητα μνημης 183,33Mhz,πιο ειναι λοιπον το σωστο το A64memfreq η το CPU-Z?

Αυτο που ψαχνω να βρω(πιθανοτατα ψυλλους στα αχυρα:))ειναι αν καποιος ξερει εναν τροπο να υπολογιζω την ταχυτητα της μνημης σωστα σε ολους τους συνδυασμους.

Ευχαριστω για την βοηθεια.

stealth

Κάτι δε βγαίνει σωστά σε αυτά που λες.

Τι είναι το Divider 183 που γράφεις πιο πάνω?Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

Και επειδή μοιάζει με το 183 που βγάζει το CPU-Z για την ταχυτητα μνημης, θέλει να το ψάξεις πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δε βγαίνει σωστά σε αυτά που λες.

Τι είναι το Divider 183 που γράφεις πιο πάνω?Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

Divider η Divisor 183 ειναι ενας απο τους διαιρετες της μνημης.

Οι διαιρετες της μνημης σε αυτην την μητρικη ειναι:

100=1/2

133=2/3

166=5/6

183=11/12

200=1/1

216=13/12

233=7/6

250=5/4

Και το δικο σου motherboard στις ρυθμησεις της μνημης εχει κατι τετοιο.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Το calculator του A64Info δεν φαίνεται να παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα στον υπολογισμό της συχνότητας της μνήμης... δοκίμασέ το λίγο...

Το βραδυ που θα παω σπιτι θα το δοκιμασω,ειμαι στην δουλεια τωρα.

Thanks.

stealth

Link to comment
Share on other sites

@ A-L-I-V-E,

Ριξε μια ματια σ'αυτο:

http://img147.imageshack.us/img147/9198/31157501re7.jpg

Εγω ειχα την παλαιοτερη version η οποια εβγαζε λαθη,δεν ξερω τι αλλαξε στην τελευταια αλλα φαινεται οτι ειναι ενταξει αν και δεν δοκιμασα πολλους συνδυασμους.

Aυτος ειναι ο πρωτος calculator που βρηκα να υπολογιζει σωστα.

Ευχαριστω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Αφού λειτουργεί σωστά και σε εσένα, όλα O.K.! :023:

Nαι ολα ενταξει,αν και αυτο που ηθελα να μαθω ειναι με ποια εξισωση αυτα τα προγραμματα υπολογιζουν την ταχυτητα της μνημης αλλα δεν πειραζει.

btw,πως πανε οι μνημες σου καταφερες να τις ανεβασεις αλλο?

Εχεις δοκιμασει ποτε να δεις τι δινει καλλιτερη αποδοση,χαμηλη ταχυτητα μνημης και σφιχτα timings η υψηλη ταχυτητα και χαλαρα timings?

Πιστευω οτι οι μνημες σου μπορουν να πανε 300+Mhz με 2,5-2-2-5 η 2,5-3-3-5.

Χαμηλωσε το multiplier στο Χ9 και ανεβασε μονο το FSB,στα 2.7Ghz CPU speed οι μνημες θα τρεχουν στα 300Mhz αν μπορoυν να πανε τοσο ψηλα.

Τρεξε ενα SuperPI με τα τωρινα setings και ενα με την υψηλοτερη ταχυτητα που θα κανεις να δεις αν υπαρχει διαφορα και ποση.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Με τις δικές μου κάτι κατάφερα... με κόβει πολύ όμως ο επεξεργαστής. Δεν δουλεύει σταθερά πάνω από τα 2700 και στα 2700 θέλει πολύ ρεύμα. Με χαμηλό multi δουλεύουν πλέον στα 254 1,5-2-2-5-1Τ και 261 2-2-2-5-1Τ. ΑΛΛΑ με 3,6V+++ :068: :082:

Τώρα τις δουλεύω χαλαρά στα 240 με 1,5-2-2-5-1Τ και τσίτα τα υπόποιπα timings στα 3,1V για να μην ζορίζω και τον επεξεργαστή μιας και στα 2640 (10x264) θέλει 1,55V! Δεν συζητάμε για τα 2700, 2750 και 2800... ξεκινάμε με 1,65 και ανεβαίνουμε!!! Οξεία μπανανίαση μιλάμε... :082:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.