Jump to content



Μια ιστορια δισκου!


Simacom1442169067

Recommended Posts

Μια φορα κι ενα καιρο αποφασισα να παρω για το κατεβαστηρι εναν δισκο να το βαλω σε κουτι για αποθηκευτικο χωρο.(πριν 2 χρονια 80γιγα)

Ολα δουλευαν καλα μεχρι καποια στιγμη ο δισκος αρχισε να τηελει ζεσταμα για να ξεκινησει(στην κυριολεξια).Πηγαινες να τον αναψεις και ακουγοταν σαν να ενα αμαξι το οποιο γυρνας τα κλειδια δουλευει η μιζα αλλα δεν παιρνει μπρος.

Δεν ειχα δωσει πολυ σημασια γιατι σχεδον ποτε δεν τον εκλεινα.Πριν μερικους μηνες αφου μου ειχαν σπασει τα νευρα και νομιζοντας οτι φταιει το κουτι τον βγαζω και τον βαζω μεσα στο κατεβαστηρι.Μετα απο λιγο καιρο παρατηρησα οτι εκανε τα ιδια και οχι μονο αυτος αλλα και οαλλος στο οποιο ηταν το λειτουργικο.

Λεω κατι θα γινεται και θα μπλοκαρει ο κοντρολερ. Βγαζω τον δισκο αλλα ειδα οτι και ο αλλος ειχε κολλησει την ιδια ασθενεια τον οποιο στην συνεχεια το εκαψα μαλλον.

Τεσπα εχει κανεις καποια αποψη γιατι και καλα να ειναι χαλασμενος αλλα να κολλαει και τους αλλους?

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα μου βάζεις... Το RMA δεν το σκέφτεσαι σαν ενδεχόμενο; Πρέπει να είναι εντός εγγύησης αν τον πήρες πριν 2 χρόνια όπως λες. Ακόμα και αν έχεις χάσει την απόδειξη, μπορείς να μπεις κανονικά να κάνεις RMA, μπες στο site της εταιρίας και θα βρεις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο ειχες βιδωμενες ολες τις τρυπες του καθε σκληρου???(θετω ζητημα κραδασμων και μη σωστης τροφοδοσιας,δηλ να μην ακουμπανε καλα τα pinakia)

α.εξ αρχης η στην πορεια εκανε σαν μιζα??

εχω πχ. με σατα δικο μου!!

β.η περιοχη σου κανει συχνες βυθισεις ρευματος?(και επιμενω βυθισεις και οχι διακοπες-ανεπαρκης ενεργεια που κανει τα μερη του PC να ρεταρουν ολιγον τι.Υπαρχουν για πχ συσκευες που σε τετοιες περιπτωσεις αρνουνται να δουλεψουν για προστασια της συσκευης )Για κοιτα το λιγο.

& Last but not Least,για δωσε βαση στο παρακατω,αν και εγω παλια δεν το ειχα δωσει και πολυ σημασια τελικα εχει,το θεμα του πολυπριζου!!!

Αν ειναι ψιλομουφα και πολλα κοτσαρισμενα πανω τοτε ακομα και αν δεν υπαρχουν βυθισεις δημιουργειται παλι θεμα ασταθειας ρευματος!!!Π.χ εχεις στην μια πριζα την Κεντρικη μοναδα που καιει τα αντερα της και καπου αλλου ενα αλλο περιφερειακο πχ οθονη ή εκτυπωτη ή ο,τι αλλο και δυστυχως δημιουργειται μια διαφορα δυναμικου στο πολυπριζο κακο αυτο καθως ή μακροπροθεσμα σου φθειρει το χρονο ζωης του περιφερειακου ή παει λιγοτερη ενεργεια στο συστημα και αρα παμε στην ανεπαρκεια ρευματος με ο,τι ειπα.

Μ'ενδιαφερει το ζητημα,keep us post it(=κρατα μας ενημερους οκ?)

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο ειχες βιδωμενες ολες τις τρυπες του καθε σκληρου???(θετω ζητημα κραδασμων και μη σωστης τροφοδοσιας,δηλ να μην ακουμπανε καλα τα pinakia)

α.εξ αρχης η στην πορεια εκανε σαν μιζα??

εχω πχ. με σατα δικο μου!!

β.η περιοχη σου κανει συχνες βυθισεις ρευματος?(και επιμενω βυθισεις και οχι διακοπες-ανεπαρκης ενεργεια που κανει τα μερη του PC να ρεταρουν ολιγον τι.Υπαρχουν για πχ συσκευες που σε τετοιες περιπτωσεις αρνουνται να δουλεψουν για προστασια της συσκευης )Για κοιτα το λιγο.

& Last but not Least,για δωσε βαση στο παρακατω,αν και εγω παλια δεν το ειχα δωσει και πολυ σημασια τελικα εχει,το θεμα του πολυπριζου!!!

Αν ειναι ψιλομουφα και πολλα κοτσαρισμενα πανω τοτε ακομα και αν δεν υπαρχουν βυθισεις δημιουργειται παλι θεμα ασταθειας ρευματος!!!Π.χ εχεις στην μια πριζα την Κεντρικη μοναδα που καιει τα αντερα της και καπου αλλου ενα αλλο περιφερειακο πχ οθονη ή εκτυπωτη ή ο,τι αλλο και δυστυχως δημιουργειται μια διαφορα δυναμικου στο πολυπριζο κακο αυτο καθως ή μακροπροθεσμα σου φθειρει το χρονο ζωης του περιφερειακου ή παει λιγοτερη ενεργεια στο συστημα και αρα παμε στην ανεπαρκεια ρευματος με ο,τι ειπα.

Μ'ενδιαφερει το ζητημα,keep us post it(=κρατα μας ενημερους οκ?)

Δυστηχως δεν ειναι αυτο γιατι το κανει και σε αλλες μπριζες και σε αλλα σπιτια.

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω εγω ειναι οτι ενταξει να ειναι χαλασμενος αλλα να χαλαει και τους αλλους?

Ο δισκος αγοραστηκε Μαρτιο 2006 απο πλαισιο WD 80g Δεν νομιζω να εχω την αποδειξη.Και κατι τελευταιο, τι ειναι το RMA?

Link to comment
Share on other sites

μονο Wd αφου λες δεν εχεις αποδειξη με το σκεπτικο οτι οταν τον δηλωνεις στην εταιρια δηλωνεις το S/N!!

Αρα τα πραγματα ειναι πιο απλα εχουμε σφαλμα δισκου --κολητηρι-- που καλο θα ειναι εξαιτιας σου να μην κλεισει και η WD!!!:082: :082:και κολησει ολα τα μηχανηματα τους!!(Tragic loss of Wd unknown conflict kills company PC's ουαου,ε!!)

Αυτα στειλτο!!

Αλλα οντως ειναι flashαρισμενος ο σκληρος σου!!:068: :068:

Συγχαρητηρια για την πολλη περιεργη περιπτωση!!!:038:

ειλικρινα ηθελα να το δω αυτο απο κοντα!!!

Μου πες κατι(και ας κοψω λιγο τις μπουρδες) κατι οτι το φλασακι σου κανει το ιδιο!!Και αλλου ομως??????Αν ναι παει και αυτο.(Στο φθειρε)

Ιδεα παρτον φιλε και βαλτον σ'αλλη μητρικη!!(Το κανες γιατι τον πας λες σ'αλλα σπιτια αλλα τον αλλαζεις να τον κοτσαρεις και σ'αλλη μητρικη?????:079: Μηπως η μητρικη δουλευει και δεν δουλευει?? και μας σπαει τα νευρα)

ελα σε πμ.διαθεσιμος!(να μιλησουμε)

Link to comment
Share on other sites

Αν πας πλαίσιο υπάρχει περίπτωση να σε εξυπηρετήσουν αν ήταν ονομαστική η αγορά και υπάρχει στα αρχεία τους(αρκεί να κρατάνε και το S/N του εκάστοτε προϊόντος βέβαια για να ξέρουν ότι δεν είναι ένας τυχαίος σκληρός αλλά αυτός που πήρες από εκεί και να είναι διατεθειμένοι να βοηθήσουν). Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις πρώτα στο πλαίσιο για να αποφύγεις τα έξοδα αποστολής και συσκευασίας(δεν ξέρω για την WD αλλά η Seagate/Maxtor ήθελε πολύ συγκεκριμένη συσκευασία για να δεχτούν το επιστρεφόμενο προϊόν) αν σε βοηθήσουν. Άσε που στο πλαίσιο μπορεί να σου πιστώσουν το ποσό που τον είχες αγοράσει και να πάρεις πολύ καλύτερο τώρα(λέμε τώρα... "ΜΠΟΡΕΙ").

Link to comment
Share on other sites

τελικα πηγα στο πλαισιο αμεσως τον ελεξαν και μου δςσαν πιστςτικο και με 15ε παραπανω πηρα εναν seagate 320 . Αλλα ξεχασα να κανω backup και πανε δεδομενα και μουσικη αλλα ναναι καλα η 24 γραμμη.

Παντως ο δισκος εκανε τα ιδια και στο πλαισιο.Απλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι χαλασε και ο αλλος(ηταν παλιος παντως)

Να στε καλα ολοι

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εβαλα εναν WD80 και WD60 στο κατεβαστηρι και ειδα οτι δυστηχως κανουν τα ιδια και επισης ο 60αρης νομιζω οτι καηκε. Πιστευω πια οτι το τροφοδοτικο τα κανει ολα, δυστηχως το εμαθα ετσι!!! Δεν ξερω αν υπαρχει τροπος να ελεξω το τροφοδοτικο αν οντως εχει κατι! Επισης κατι αλλο ο 80αρης που την γλυτωσε δεν αναβει στο εξωτερικο κουτι αλλα μονο σε πσ!!! Μπορει καποιος να μου προτεινει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.