Jump to content



Επιλογή ψηφιακής μηχανής


gto234

Recommended Posts

Καλημέρα,

πρώτη φορά αγοράζω ψηφιακή φωτογραφική και μετά από ψάξιμο καταλήγω σε τρείς:

1.HP Mz67 (6χ οπτικό ζουμ)

2.KODAK Z885 (5χ οπτικό)

3.BENQ P860 (6x οπτικό)

όπως βλέπετε με ενδιαφέρει το μεγάλο οπτικό ζουμ για κάποιες φωτογραμμετρικές εφαρμογές.

Αν ξέρει κανείς κάτι για αυτές να μου προτείνει ποια να πάρω.

Με ενδιαφέρει η αξιοπιστία της εταιρίας αλλά δυστυχώς δεν ξέρω τίποτα από φωτογραφικές μηχανές :(

Link to comment
Share on other sites

Canon PowerShot S3 IS θα ήταν η επιλογή μου στα 300euro (από εξωτερικό) για 12x zoom, 0cm macroεστίαση και πολλές ακόμη δυνατότητες. Η καλύτερη επιλογή, αλλά ξεφεύγει απ'τον προυπολογισμό :/ . Αν μπορείς να διαθέσεις τόσα, στην προτείνω ανεπιφύλακτα. Από Ελλάδα πάει γυρω στα 500.

dSLR δεν χωράει στο budget.

Από αυτές που έχεις επιλέξει προτείνω την kodak ή την benq. Καλό είναι να σου πει κάποιος που έχει κάποια από αυτές τις εντυπώσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

πρώτη φορά αγοράζω ψηφιακή φωτογραφική και μετά από ψάξιμο καταλήγω σε τρείς:

1.HP Mz67 (6χ οπτικό ζουμ)

2.KODAK Z885 (5χ οπτικό)

3.BENQ P860 (6x οπτικό)

όπως βλέπετε με ενδιαφέρει το μεγάλο οπτικό ζουμ για κάποιες φωτογραμμετρικές εφαρμογές.

Αν ξέρει κανείς κάτι για αυτές να μου προτείνει ποια να πάρω.

Με ενδιαφέρει η αξιοπιστία της εταιρίας αλλά δυστυχώς δεν ξέρω τίποτα από φωτογραφικές μηχανές :(

Θα σου προτεινα να αποφυγεις τις παραπανω και να επιλέξεις μια επώνυμη μηχανη πχ canon (με zoom 4x θα βρεις σιγουρα στα χρηματα που διαθετεις)

http://www.adorama.gr/eshop/details.php?lang=gr&cat_id=1&corp_id=2&pr_id=2262&prview=tbl για να παρεις μια ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος ζητάει μηχανή με μεγάλο οπτικό ζουμ για συγκεκριμένους λόγους. Μην λέει ο καθένας του κεφαλιού του.

Στο θέμα τώρα.

Πέρα από το ζοομ που θέλεις πρέπει να κοιτάξεις να έχει οπωσδήποτε σταθεροποιητή. Τι να το κάνεις το μεγάλο ζοομ αν δεν μπορείς να τραβήξεις ούτε μια φωτογραφία χωρίς τρίποδο? Οπότε στα λεφτά σου

Kodak Z612/Ζ712

Panasonic Lumix LZ7 και αν μπορέσεις να πας κοντά στα 300Ε την FZ8. Είναι μηχανή που αξίζει όλα τα λεφτά της και μπορείς να διαβάσεις πολλά reviews.

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος ζητάει μηχανή με μεγάλο οπτικό ζουμ για συγκεκριμένους λόγους. Μην λέει ο καθένας του κεφαλιού του.

Στο θέμα τώρα.

Πέρα από το ζοομ που θέλεις πρέπει να κοιτάξεις να έχει οπωσδήποτε σταθεροποιητή. Τι να το κάνεις το μεγάλο ζοομ αν δεν μπορείς να τραβήξεις ούτε μια φωτογραφία χωρίς τρίποδο? Οπότε στα λεφτά σου

Kodak Z612/Ζ712

Panasonic Lumix LZ7

ενταξει ρε φιλε δεν σε φαγαμε κιολας.απλα ειπα αυτη γιατι ειναι αρκετα καλη στο budget του.:063:

Link to comment
Share on other sites

Αφού ζητάει συγκεκριμένα πράγματα, τι σχέση έχει το budget? Άντε να του πούμε να πάρει και καμμιά CPU κοντά στα 200Ε μιας και το μόνο που έχει σημασία για εσένα είναι το budget.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά μην τρώγεστε!Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Τελικά κατέληξα στην kodak zd710 με 10x οπτικό zoom και ψηφιακό σταθεροποιητή (τώρα αυτό καλό είναι;δεν ξέρω...).Το καλό είναι ότι δέχεται και ευρυγώνιο φακό και στην τελική θα μπορούσα να πάρω ένα τριποδάκι για τις απαιτητικές δουλειές :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.