Jump to content



Την χρειάζομαι;


Nognir

Recommended Posts

Εδώ και 3 μήνες που έχω πάρει το νέο κινητό μου (κ800ι) η φωτογραφική (Olympus FE-140) έχει πέσει σε αχρηστία, καθώς είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την φωτογραφική απόδοση του κινητού.

Και σκέφτομαι: να την πουλήσω ή να την κρατήσω; Γιατί ναι μεν καλή η ποιότητα, αλλά η ψηφιακή έχει 6μπ αντί 3,2 του κινητού

Link to comment
Share on other sites

3,2 MP είναι η ποιότητα μιας συμβατικής (μη ψηφιακής δηλαδή) μηχανής..

Αν νιώθεις ότι σου είναι αρκετά για τη χρήση που θες τις φωτογραφίες, ίσως και να μην υπάρχει λόγος να την κρατήσεις..

Link to comment
Share on other sites

3,2 MP είναι η ποιότητα μιας συμβατικής (μη ψηφιακής δηλαδή) μηχανής..

Αν νιώθεις ότι σου είναι αρκετά για τη χρήση που θες τις φωτογραφίες, ίσως και να μην υπάρχει λόγος να την κρατήσεις..

Με μπέρδεψε λίγο αυτό περί ποιότητας που αναφέρεις, καθώς η αναλογικές (αν εννοείς αυτό) δεν έχουν ανάλυση (με την έννοια οτι όσο κι αν μεγενθύνεις δεν "σπάει" η εικόνα).

Τώρα σχετικά με το ερώτημα, δοκίμασε να τυπώσεις η να δεις τις φωτογραφίες από το κινητό σε νορμάλ διάσταση (10χ15 , 15χ18) για να καταλάβεις την πραγματική ποιότητα των φωτογραφιών που βγάζεις. Σκέψου οτι ίσως κάποια στιγμή να βγάλεις μία φωτογραφία που να σου αρέσει πάρα πολύ και να την θέλεις λίγο μεγαλύτερη (εκτύπωση), θα είναι πραγματικά κρίμα να σε περιορίζουν τα 3.2ΜΡ.

Επίσης είναι πολύ διαφορετικές οι δυνατότητες μίας ψηφιακής από ένα κινητό που βγάζει φωτογραφίες. Εγώ πάντος ψηφίζω ψηφιακή.. ποτέ η λύσεις όλα σε ένα δεν ήταν καλύτερες από αυτόνομες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, είναι κάπως αυθαίρετο. Στο αναλογικό δεν υπάρχει ανάλυση, το όριο είναι το μέγεθος κόκκου του φιλμ, το οποίο θεωρητικά μπορεί να είναι τόσο μικρό όσο το μόριο του χρησιμοποιούμενου υλικού. Αντίστοιχα το βινύλιο έχει sampling rate που περιορίζεται από το μέγεθος του μορίου βινυλίου.

Αυτό βέβαια σε ιδανικές συνθήκες, αφού το αναλογικό είναι πιο ευαίσθητο σε παράγοντες όπως σκόνη, γρατζουνιές κλπ (τόσο το φιλμ όσο και το βινύλιο).

Απλά με ψηφιακή τεχνολογία μπορείς με λογικό κόστος να πλησιάσεις ακριβές αναλογικές λύσεις. Αν όμως το χρήμα δεν αποτελεί περιορισμό, οι απόλυτες αναλογικές λύσεις είναι ανώτερες των ψηφιακών (σε εικόνα, ήχο ή οτιδήποτε).

Συγνώμη που συνεχίζω το ΕΘ (καλά, ΟΤ), nognir

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.