Jump to content



Αγορά φακού SLR pentax


pokemon6401442169101

Recommended Posts

Έχω την Pentax K100D, 6.1MP. Μόλις πήρα SDHC 4GB, έκανα firmware update για να την δεχτεί, και τώρα κοιτάζω για φακό.

Τον θέλω για μάκρυνα αντικείμενα γιατί ο default 18-55mm δεν τα πάει τόσο καλά.

Είμαι μεταξύ των παρακάτω :

SIGMA 55-200mm F4-5.6 DC 210.63€~

Pentax DA 50-200mm F4.0-5.6 ED 165.00€(κατερέλος)

Sigma DC 18-200mm F3.5-6.3 Pentax 307.00€(κατερέλος)

Έχω και αυτές τις επιλογές αλλά από 55-75/80 δεν θα μπορώ να το καλύψω(αν θέλω δηλαδή ενδιάμεσο zoom)

Pentax FA J 75-300 f/4.8-5.8 153€ (Adorama)

Pentax FA 80-320 f/4.5-5.6s 317€ (Adorama)

Στα σχεδία μου είναι να πάρω αργότερα και 200-500mm, *-800mm(telephoto), macro, fisheye. Επίσης σε θέματα φωτογραφίας είμαι απαιτητικός, γιαυτό και πήρα SLR ψηφιακή και όχι compact και άλλες βλακείες..

Δέχομαι και άλλες προτάσεις εκτός από τους φακούς που έχω στις επιλογές μου.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην φιλε τι ακριβως θελεις να φωτογραφησεις?

αν οι απαιτησεις σου ειναι ποδοσφαιρικοι αγωνες οπου τα φλας απαγορευονται τοτε δεν φτανει μονο το zoom αλλα θελεις και εναν πιο φωτεινο φακο για να κανεις την δουλειας.

στο ebay παντως παιζουν πολυ καλες προσφορες σε φακους και ειδικα μεταχειρισμενους

Link to comment
Share on other sites

Είδα στην πράξη τον Pentax DA 50-200mm

Εντυπώσεις: πολύ καλός, και σε εστίαση επίσης, εύκολο zoom κ.α.

Δεν μπορούσα απλά να κάνω save την εικόνα γιατί ήταν η μηχανή του καταστήματος, δεν την είχα φέρει μαζί μου(mediamarkt)

Θέλω αυτό που θα αγοράσω να είναι γενικής χρήσης, σε ποδοσφαιρικό αγώνα, σε συναυλίες, events, φύση, και σε αντικείμενα που κινούνται επίσης.

Βρήκα και άλλο, τον DA 50-135 αλλά η τιμή του είναι 1000Euros.

http://www.pentaxslr.com/lenses/lens_50_135

Καλός μεν, αλλά αν είναι θα προτιμούσα με 2000 να αγόραζα έναν που καλύπτει περισσότερο (50-300 π.χ.).

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως φιλε οι φακοι zoom γενικης χρησης που λες ειναι ακριβοι.

για μενα μην ψαχνεις να καλυψεις το κενο που σου αφηνει ο αλλος ο φακος.

Δηλαδη να ψαξεις να αγορασεις ενα φακο που να ξεκιναει απο 55.

αλλωστε σ'αυτα τα νουμερα με ενα κροπαρισμα πετυχαινεις το επιθυμητο καδρο.

αυτο που πρεπει να κοιταξεις ειναι να παρεις ενα φακο τοσο φωτεινο οσο αντεχει η τσεπη σου.

Γιατι αν ενας 200 δουλευει με διαφραγμα 5,6 το μονο σιγουρο ειναι αυτοματα σου περιοριζει τις φωτογραφησεις την νυχτα ή χωρις φλας.

Να κοιταζεις μονο sigma γιατι ειναι οι μονοι value or money

Link to comment
Share on other sites

Τελικά καταλήγω σε κάτι ενδιάμεσο : Sigma DC 18-200mm F3.5-6.3 Pentax 307.00€, το 3.5άρι καλό είναι για τα λεφτά του. Ήθελα τον φακό των 1000Euros αλλά έτσι και τα φτύσει η οθόνη μου τώρα πρέπει να έχω και 1400 για άλλη καλύτερη. :/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.