Jump to content



Αγορά σκληρού δίσκου


vagsk1442169166

Recommended Posts

Σκοπεύω να αντικαταστήσω το παλιό πλέον RAID-0 που έχω με δύο Maxtor 120GB SATA150 με κάτι πιο καινούριο και πιο μεγάλο αφού είμαι πλέον με 3% ελεύθερο χώρο.

Η αγορά αφορά 2 δίσκους που θα συνδεθούν σε RAID-0 στο σύστημα της υπογραφής. Απαραίτητες απαιτήσεις είναι μέγεθος > 250GB, SATA300, NCQ και λογικά επίπεδα θορύβου.

Raptor και εξοτικές άλλες λύσεις όπως αυτές του SSD δεν με ενδιαφέρουν

Με μια πρώτη ματιά βρήκα αυτόν εδώ ...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.305498

Μαζεμένος είναι σαν δίσκος αν και δεν έχω εμπειρία από Samsung. Τα τελευταία χρόνια είχα ρίξει το βάρος σε WD και Maxtor. Ακούω λοιπόν γνώμες και για τον συγκεκριμένο δίσκο και για κάτι άλλο που εσείς έχετε δοκιμάσει ...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλα είναι ακριβά σε σχέση με έξω αλλά δεν έχουμε και άλλη επιλογή ...

Το θέμα των 2 δίσκων σε RAID-0 εξυπηρετεί και τον τομέα της ταχύτητας κάτι που ένας δίσκος δεν θα μου το δώσει. Δεν μπορώ πάντως να πω ότι ο 500άρης με άφησε ασυγκίνητο :)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα των 2 δίσκων σε RAID-0 εξυπηρετεί και τον τομέα της ταχύτητας κάτι που ένας δίσκος δεν θα μου το δώσει

Μακάρι να ήταν έτσι, αλλά δυστυχώς δεν είναι (ιδιαίτερα όταν συγκρίνεις δίσκο διπλάσιας χωρητικότητας με 2 της μισής).

Link to comment
Share on other sites

Tristeno: Ο 500άρης είναι με 32mb cache όχι με 16. Δεν ξέρω αν το πρόσεξες... Αλήθεια πόσο έχει ο ίδιος Αγγλία;

vasgk: δες εδώ, θα σε ενδιαφέρει φαντάζομαι (από το post 187 και μετά): http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=36542&page=10

Δες και πως πάει ο 500άρης σε εμένα:

attachment.php?attachmentid=18300&stc=1&d=1198243468

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απιστευτος δισκος!!! εχω 2 και πραγματικα δεν εχω να πω κατι αλλο,μεταφορα εχουν ποιο γρηγορη σε σχεσ με τον ραπτορ που εχω ,τον πηρα απο εξωτερικο ομως 94 ευρω τον 1 .Δοκιμασε τον και θα ξεχασεις οτι ηξερες μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.