Jump to content



Latency Lambda και Asio


simboy

Recommended Posts

CPU INTEL CORE 2 QUAD Q6600 (s775/2.4 Ghz)

Motherboard ASUS P5K PREMIUM WI-FI-AP (S775,DDR2)

μνήμη

RAM 2GB KIT DDR2 1066 AXERAM TRANSCEND

Kάρτα ήχου LAMBDA LEXICON

Δυστυχώς δεν συγχρονίζει το παίξιμο

Ενώ γράφω μουσική πχ στο Νuendo πάνω στο τέμπο ,στο μέτρο σωστά , στο παίξιμο μετά , όταν παίζει χάνει το μέτρο φέρνει τις νότες λίγο πιο πίσω

Επίσης το latency ήταν της τάξης του 55ms output !!!!!

Ξενέρωσα άγρια με την Lambda Lexicon όπου και τη θεωρώ ΧΑΛΙΑ επιλογή

Κατέβασα τους drivers Αsio4All

Το Latency μειώθηκε στο 8 μεν αλλά παραμένει ο ασυγχρονισμός

Καμμιά ιδέα ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ειχα παρομοιο προβλημα στο cubase. στο transport bar το auto q ξεκιναει on...το κλικαρεις στο off.Νομιζω οτι εχει παρομοιο interface και το nuendo...στο transport bar κατω αριστερα...αυτα για τον ασυγχρονιστο ηχο....για το latency βεβαιωσου οτι μεσα στο προγραμμα-device setup εχεις επιλεξει τον driver της lambda (lambda asio) και οχι multimedia asio κλπ...εκει θα επιλεξεις και το ελαχιστο latency...απο οσο ειδα η καρτα σου εχει latency 0, λογικο αφου 2ms εχει η o asio της creative audigy...ακομα και το 8ms ειναι τραγικο για monitor

Link to comment
Share on other sites

ειχα παρομοιο προβλημα στο cubase. στο transport bar το auto q ξεκιναει on...το κλικαρεις στο off.Νομιζω οτι εχει παρομοιο interface και το nuendo...στο transport bar κατω αριστερα...αυτα για τον ασυγχρονιστο ηχο....για το latency βεβαιωσου οτι μεσα στο προγραμμα-device setup εχεις επιλεξει τον driver της lambda (lambda asio) και οχι multimedia asio κλπ...εκει θα επιλεξεις και το ελαχιστο latency...απο οσο ειδα η καρτα σου εχει latency 0, λογικο αφου 2ms εχει η o asio της creative audigy...ακομα και το 8ms ειναι τραγικο για monitor

Δεν έχει μηδενικό η Lambda

Εχει το λιγότερο input 4 και ouptut 55 !!!!!

Αναγκάστηκα και κατέβασα τους Asio4all για να έχω 8ms

Αλλά ο συγχρονισμός δεν φτιάχνει , είτε sync πατημένο είτε όχι

Link to comment
Share on other sites

2ms latency δεν έχουν καλά καλά οι Presonus και θα έχει η Creative? Το latency είναι ο πονοκέφαλος των ηχοληπτών, γι'αυτό και οι κάρτες με μηδενικά latencies είναι πανάκριβες!

Εγώ νομίζω ότι είναι θέμα κάρτας (και οδηγών επίσης)...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μια terratec να έκανε καλύτερα τη δουλειά της, λέω τώρα..

Xμμ, ίσως. Φυσικά μετά από τις σαφώς προτεινόμενες Ε-Μu, Presonus, θα έλεγα ότι π.χ. μια M-audio Audiophile 24/96 ή μία Terratec phase 88 είναι οι αμέσως επόμενες καλύτερες λύσεις (και σε κόστος και σε απόδοση).

Εγώ πάντως -αν με ρώταγε κανείς- θα πρότεινα Presonus... κατά την ταπεινή μου γνώμη φυσικά..

Y.Γ. Simboy: Το latency σου είναι εντάξει. Σκέψου ότι μια creative audigy έχει 18ms latency (αν το βάλεις χαμηλότερα έχει παραμόρφωση και φύσημα στο σήμα Input)... Δες μήπως είναι κάποια άλλη ρύθμιση του Nuendo που στο κάνει αυτό, ή δοκίμασε με άλλη κάρτα αν υπάρχει η δυνατότητα να δεις αν φταίει η Lamda...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε νέους drivers από το net, το latency πρέπει να είναι ίδιο και σε input και σε output. H lexicon lamda είναι usb έτσι? Αν μπορείς γύρισε τη και πάρε μια pci, π.χ. echo MIA ή EMU 1616m ή presonus (καλύτερους μετατροπείς και drivers σε σχέση με M-Audio). Παρόμοια προβλήματα είχε φίλος μου με firewire κάρτα και πήρε μια pci κάρτα με texas instruments chip. Δες το καλώδιο usb, δοκίμασε σε άλλη θύρα, τσέκαρε οτι είναι επιλεγμένος ο σωστός driver στο nuendo (ποια έκδοση έχεις?), ρύθμισε τον υπολογιστή για βέλτιστη απόδοση στα backround tasks, κλείσε antivirus, messengers και ότι άλλα περιττά, αποσύνδεσε άλλες usb συσκευές οπως δισκους εκτυπωτές κλπ...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν σου ειπα το synch αλλα το auto q.... την audigy 2 την χρησιμοποιησα για 3 χρονια με latency 2ms στα 48000 khz με τον sb audigy 2 asio driver χωρις προβλημα.φυσικα και ουτε που συγκρινεται με την m-audio solo που αγορασα αργοτερα αλλα δεν ηταν το latency o λογος που την αλλαξα. simboy, μπες στο επισημο φορουμ της lexicon ειναι απαραδεκτο καρτα των 150 ευρω να εχει latency 55ms!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν σου ειπα το synch αλλα το auto q.... την audigy 2 την χρησιμοποιησα για 3 χρονια με latency 2ms στα 48000 khz με τον sb audigy 2 asio driver χωρις προβλημα.φυσικα και ουτε που συγκρινεται με την m-audio solo που αγορασα αργοτερα αλλα δεν ηταν το latency o λογος που την αλλαξα. simboy, μπες στο επισημο φορουμ της lexicon ειναι απαραδεκτο καρτα των 150 ευρω να εχει latency 55ms!

Kαλά εντάξει. Εγώ ότι είπα είναι πράγματα που κάθε ηχολήπτης γνωρίζει σχετικά με τις Creative, και εν πάσει περιπτώσει είναι η άποψη μου. Ούτε για ημιεπαγγελματική δουλειά δεν κάνουν.. για κανα game να ακούς με EAX να γουστάρεις, καμιά ταινιά, και κανα mp3, καλές είναι.

Μην συγκρίνουμε τώρα τις Creative (αλλά και τις m-audio) με σοβαρές κάρτες επεξεργασίας ήχου...

Δες τι λέει και ο samplist παραπάνω...

H lexicon lamda είναι usb έτσι? Αν μπορείς γύρισε τη και πάρε μια pci, π.χ. echo MIA ή EMU 1616m ή presonus (καλύτερους μετατροπείς και drivers σε σχέση με M-Audio).

Υ.Γ. Αλλωστε τo latency το ορίζεις εσύ, το θέμα είναι μέχρι που θα είναι το input "καθαρό".

Link to comment
Share on other sites

ειναι απαραδεκτο καρτα των 150 ευρω να εχει latency 55ms!

ΑΚΡΙΒΩΣ

Τι πάει να πει δοκίμασε εκείνο δοκίμασε το άλλο

Οταν αγοράζεις μια κάρτα ήχου "επαγγελματική" δεν είναι δυνατόν να σου δίνει μεγαλύτερο latency από την soundblaster

Το Nuendo3 έχω , και το pc είναι ΜΟΝΟ για μουσική , δεν έχει τίποτα άλλο για να το καθυστερεί

Θα τσεκάρω να δοκιμάσω όλες τις θύρες USB

τι να πω .........

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι

Εκτός του ότι το μετάνιωσα που πήρα ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ κάρτα ήχου

Εκτός του ότι το μετάνιωσα που δεν την πήρα από το thoman ( internet ) και την πήρα από το πλαίσιο , εκτός του ότι είναι απαράδεκτη σαν εταιρία μιας και σε κάρτα ήχου πήγαν και βάλαν καλώδιο USB χωρίς βαρελάκι οπότε περνούσε ΤΟ ΣΦΥΡΙΓΜΑ και ΤΑ ΠΑΡΑΣΙΤΑ στον ήχο , εκτός του ότι οι εξωτερικές κάρτες έχουν ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΥ , το έλυσα το πρόβλημα όσο μπορούσα κατεβάζοντας τους ASIO4 All αλλά και το εξής που είναι και το πιο σημαντικό

Μπαίνεις στο ΒIOS και κάνεις disable στο bios το legacy usb support

Link to comment
Share on other sites

USB επαγγελματική κάρτα ήχου; Εγώ ξέρω ότι οι Firewire είναι επαγγελματικές (για εξωτερικές μιλάω).

Επίσης έχε υπόψη σου ότι οι εξωτερικές κάρτες ήχου είναι ΜΙΑ χαρά (άλλωστε οι ηχολήπτες ΔΕΝ δουλεύουν με εσωτερικές γιατί δεν έχουν δυνατότητα να μπουν σε patch panel), αρκεί να ξέρει κανείς τι αγοράζει.

Το λέω αυτό γιατί είπες:

Εκτός του ότι το μετάνιωσα που πήρα ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ κάρτα ήχου..

Ερώτηση: Έχεις δει Presonus Firewire να δουλευέι Nuendo και Pro Tools?

Link to comment
Share on other sites

οι καλύτερες εξωτερικές κάρτες είναι αυτές που δουλεύουν με cardbus πχ emu 1616m και μια της rme, απο fw η fireface 800 ότι καλύτερο... Έχω ήδη παραγγείλει μια 1616Μ που θα αντικαταστήσει την echo MIA που έχω. Η emu 1616m έχει το καλό οτι μπορείς να πάρεις την pci έκδοση και μετά αν τη χρειαστείς για laptop τσιμπας και το cardbus interface. Βασικά γιαυτό τη θέλω κι εγώ για να παίζω σε διπλό ταμπλο χε χε! Επίσης οταν χρησιμοποιείς τη κάρτα για recording εκτος απο το latency ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ DRIVERS τη μεγαλύτερη σημασία παίζουν οι A/D converters της κάρτας και ο λόγος σήματος προς θορυβο που βγάζει στις εισόδους/εξόδους της. Άλλο ένα συμαντικό σημείο είναι τα connections της κάρτας να ειναι balanced για καλύτερη ποιότητα (+6db) και εξάλειψη του θορύβου. Π.χ όταν αγόρασα την echo MIA αντίστοιχη στα λεφτά της ήταν η m-audio audiophile 24/96 που και χειρότερους μετατροπείς έχει και δεν έχει balanced analog εξόδους, φυσικά ο μαγαζάτορας επέμενε ότι η m-audio είναι καλύτερη (επειδή δεν υπήρχε τότε η echo στο Ελλάντα) και την πήρα τελικά από το εξωτερικό. Δεν το χω μετανοιώσει ούτε στιγμή ειδικά ακούγοντας audiophile φίλων μου (με σύγκριση τα ίδια monitor ηχεια κλπ). Ένας πιο "θολός" πιο "ασαφής" ήχος. Φυσικά αυτό δεν ισχύει για όλες τις m-audio αλλά καλό είναι να λέμε μερικά πράγματα. Τώρα για τις λεγόμενες "consumer" level κάρτες το τι καγκουριές έχουν κάνει στις audigy δε λέγεται και ούτε είναι του παρόντος, αν ψαχτεί όμως κανείς μπορεί να βρει εξαιρετικά κομμάτια και σε αυτή τη κατηγορία (βλέπε terratec) ουφ.

Link to comment
Share on other sites

lol!

Το latency ΔΕΝ είναι θέμα οδηγών, εκτός αν ήταν αρχικά κακογραμμένοι. ΔΕΝ πρόκειται να ξεπεράσεις το minimum latency της κάρτας που αποδίδει σωστά χωρίς dB noise, και αυτό γιατί οι οδηγοί δεν θα κάνουν το αναλογικό μέρος της κάρτας να έχει καλύτερο response!!!!!!!!!!

Επίσης, δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά οι terratec είναι ικανοποιητικές ΜΟΝΟ για Input και γενικώς κακώς τις θεωρείς τόσο καλές.. Τέλος πάντων, ας μην επεκταθώ...

Υ.Γ. Επέτρεψέ μου να σου πώ, ότι αν δεν έχεις δουλέψει Presonus ή Ε-MU, τότε δες μια και μετά τα ξαναλέμε. Δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε αν δεν έχεις "εικόνα" και από αυτές τις κάρτες...

Link to comment
Share on other sites

1) To latency είναι θέμα οδηγών, είναι θέμα software, είναι θέμα λειτουργικού. Εκτός αν εννοείς το hardware latency η αλλιώς Input Latency.

Πιστεύω οτι εννοείς το input latency αλλά το πρόβλημα του φίλου μας δεν είναι αυτό το πρόβλημα του φίλου μας είναι το ASIO Latency. (Διάβασε μερικά λινκς που ποστάρω παρακάτω αν έχεις διάθεση)

Αν δεν ήταν θέμα drivers:

- Ο φίλος παραπάνω δε θα έβλεπε καμία διαφορά με τους asio drivers της κάρτας του και τους asio4all.

- Δε θα έβλεπε καν διαφορά ανάμεσα στους directx drivers και τους asio.

2)Έχω δουλέψει με τέτοιες κάρτες από motu, rme, echo μεχρι creamware και setup protools hd και μετατροπείς apogee εχω δουλέψει (και δουλεύω...). Όταν θέλω να συγκρίνω δύο κάρτες πάντα τις συγκρίνω στο ίδιο pc και με τα ίδια monitors και στον ίδιο χώρο. Τα αποτελέσματα τα κρίνω όχι μόνο απο input/output tests σε wave analysis tools αλλά και με τα αυτιά μου. Γενικά στις κάρτες όπως και σε όλα τα πράγματα (βλ. τροφοδοτικά που λέω candy respect) δεν είναι όλα τα μοντέλα της ίδιας εταιρίας το ίδιο ποιοτικά. Για την terratec αναφέρομαι σε συγκεκριμένο μοντέλο που έχει φίλος μου και μπόρεσα να το συγκρίνω και με την echo και με την audiophile. Θα δω ποιο είναι και θα ποστάρω later, προς θεού δε δηλώνω fan καμιάς εταιρίας καρτών ήχου καθεμία έχει τα καλά και τα κακά της.

Φιλικά και χωρίς lol!

respect candy.

http://www.digitalprosound.com/Htm/Articles/April/Audio_Latency.htm

http://knowledgebase.steinberg.net/69_1.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Latency_%28audio%29

http://www.usenix.org/events/osdi99/full_papers/cota/cota.pdf

Link to comment
Share on other sites

1) To latency είναι θέμα οδηγών, είναι θέμα software, είναι θέμα λειτουργικού. Εκτός αν εννοείς το hardware latency η αλλιώς Input Latency.

Πιστεύω οτι εννοείς το input latency αλλά το πρόβλημα του φίλου μας δεν είναι αυτό το πρόβλημα του φίλου μας είναι το ASIO Latency. (Διάβασε μερικά λινκς που ποστάρω παρακάτω αν έχεις διάθεση)

Αν δεν ήταν θέμα drivers:

- Ο φίλος παραπάνω δε θα έβλεπε καμία διαφορά με τους asio drivers της κάρτας του και τους asio4all.

- Δε θα έβλεπε καν διαφορά ανάμεσα στους directx drivers και τους asio.

2)Έχω δουλέψει με τέτοιες κάρτες από motu, rme, echo μεχρι creamware και setup protools hd και μετατροπείς apogee εχω δουλέψει (και δουλεύω...). Όταν θέλω να συγκρίνω δύο κάρτες πάντα τις συγκρίνω στο ίδιο pc και με τα ίδια monitors και στον ίδιο χώρο. Τα αποτελέσματα τα κρίνω όχι μόνο απο input/output tests σε wave analysis tools αλλά και με τα αυτιά μου. Γενικά στις κάρτες όπως και σε όλα τα πράγματα (βλ. τροφοδοτικά που λέω candy respect) δεν είναι όλα τα μοντέλα της ίδιας εταιρίας το ίδιο ποιοτικά. Για την terratec αναφέρομαι σε συγκεκριμένο μοντέλο που έχει φίλος μου και μπόρεσα να το συγκρίνω και με την echo και με την audiophile. Θα δω ποιο είναι και θα ποστάρω later, προς θεού δε δηλώνω fan καμιάς εταιρίας καρτών ήχου καθεμία έχει τα καλά και τα κακά της.

Φιλικά και χωρίς lol!

respect candy.

http://www.digitalprosound.com/Htm/Articles/April/Audio_Latency.htm

http://knowledgebase.steinberg.net/69_1.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Latency_%28audio%29

http://www.usenix.org/events/osdi99/full_papers/cota/cota.pdf

Καταρχήν δεν υπάρχει πρόβλημα (απαντώ στα τελευταία σου σχόλια). Εγώ πίστευα ότι μιλάγαμε τόση ώρα για input εξού και ότι έλεγα. Για την Terratec, βασικά μίλαω για όλες. Έχουν πολλά inputs αλλά ως εκεί (αποψή μου)... Τις θεωρώ σαφώς μέτριες (όπως και τις m-audio) αλλά σαφώς αμφότερες υπερεκτιμημένες. Για εμενα η καλύτερη εταιρία (αν μπορεί κανείς να το πει έτσι με μια λέξη) που συνδυάζει τα περισσότερα πλεονεκτήματα είναι η Presonus, και μετά η E-MU. Αυτά...

Y.Γ. Το 'lol' πήγαινε στο ότι αγόρασες E-MU ενώ όταν τις ανέφερα εγώ (καθώς και σε άλλα threads για επαγγελματικό ήχο) διάφοροι τις απαξιώνανε και μου βγάζανε καλύτερη επιλογή τις M-audio.

Έχω ήδη παραγγείλει μια 1616Μ που θα αντικαταστήσει την echo MIA που έχω.

Y.Γ. Απλή περιέργεια: Tην "απλή" παράγγειλες ή την έκδοση μαζί με τους Protools converters;

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλά τα λες καμία αντίρρηση τότε. Άμα μπεις στο χορό θα δεις πολλά πράγματα γιαυτό και εγώ εχω μάθει να εμπιστεύομαι μόνο τα αυτάκια μου. Εγώ έγραψα για την terratec γιατί αυτό που είχα ακούσει τότε μου άρεσε σε σχέση και με τις άλλες δυο. Τώρα στα ακρίβα κομμάτια εκεί γίνεται όντως χαμός με κορυφαία την apogee (μιλάμε για άλλα levels εδω). Για εκεί που χρειάζομαι τη κάρτα εγώ (παίρνω τα κομμάτια από το στούντιο και κάνω rough mix και editing στο σπίτι (κοινώς τη χαμαλοδουλειά) ) μια echo ή μια e-mu είναι μια χαρά, κατά τα άλλα δε χρειάζεσαι για το σπίτι κάτι παραπάνω εκτός αν μένεις στο sierra lol!. Στο στούντιο τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά όλα hardware powered dsp και ο Η/Υ (mac) ελάχιστα native... Όπως και να χει είναι πολύ μεγάλη η αλυσίδα του recording και η κάρτα είναι μόνο ένας κρίκος.

Φιλικά.

http://www.apogeedigital.com/products/symphony.php

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλά τα λες καμία αντίρρηση τότε. Άμα μπεις στο χορό θα δεις πολλά πράγματα γιαυτό και εγώ εχω μάθει να εμπιστεύομαι μόνο τα αυτάκια μου.

Δεν διαφωνώ σε αυτό καθόλου! Σίγουρα το "άκουσμα" μετράει (όπως και στις οθόνες το τελικό κριτήριο είναι τα ματάκια μας). Αν θες απαντησε μου στο τελευταίο ερώτημα, γιατί επειδή το έβαλα μετά από edit ίσως δεν το είδες...

Y.Γ. Απλή περιέργεια: Tην "απλή" παράγγειλες ή την έκδοση μαζί με τους Protools converters;
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.