Jump to content



Raptor!!! τι να κανω?


ioadia1442169087

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους.

είμαι κάτοχος 2 σκληρων δισκων raptor τους οποίους εχω σε συστοιχία raid.το πρόβλημσα μου είναι οτι διαρκώς δουλευουν και κάνουν πάρα πολυ θορυβο.

μηπως έκανα κατι λαθος εγω στην εγκαταστα ση τους?

πως μπορω να δω αν οι επιδόσεις τους είναι οι αναμενόμενες με τα γραφόμενα των περιοδικών και των sites?

γιατι μεχρι στιγμης με εχουν απογοητευση.(τωρα αυτην την στιγμη δουλευουν συνεχεια σαν να κανουν ανασυγκρότηση με αποτελεσμα να καθυστερουν πολλέσ εργασιες του pc).

όποιος γνωριζει και ξέρει ας με βοηθησει να βρω μια λύση

ευχαριστώ και καλή μέρα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους.

είμαι κάτοχος 2 σκληρων δισκων raptor τους οποίους εχω σε συστοιχία raid.το πρόβλημσα μου είναι οτι διαρκώς δουλευουν και κάνουν πάρα πολυ θορυβο.

μηπως έκανα κατι λαθος εγω στην εγκαταστα ση τους?

πως μπορω να δω αν οι επιδόσεις τους είναι οι αναμενόμενες με τα γραφόμενα των περιοδικών και των sites?

γιατι μεχρι στιγμης με εχουν απογοητευση.(τωρα αυτην την στιγμη δουλευουν συνεχεια σαν να κανουν ανασυγκρότηση με αποτελεσμα να καθυστερουν πολλέσ εργασιες του pc).

όποιος γνωριζει και ξέρει ας με βοηθησει να βρω μια λύση

ευχαριστώ και καλή μέρα σε όλους.

εχεις vista? αν ναι θα πρεπει να απενεργοποιήσεις κάποια πραγματα που υπάρχουν τσαμπα

Link to comment
Share on other sites

attachment.php?attachmentid=18775&stc=1&d=1200980953

^Είναι κανένα από αυτά τα κάτω ενεργοποιημένο;

Το να κάνει κανείς disable το indexing service δεν είναι πάντα καλό.

Για περισσότερες πληροφορίες, διαβάστε εδώ:

http://articles.techrepublic.com.com/5100-6346-5533688.html

If you're like most Windows XP users, you've probably read that the Indexing Service is unnecessary and that disabling it will improve the operating system's overall performance. Although these statements aren't entirely true, most people buy into them because they really don't understand the benefits of using the Indexing Service.

If you regularly search for specific content in data files on your multigigabyte hard disk, the Indexing Service will definitely save you time and therefore can be considered a necessary service. In fact, I have literally thousands of articles in Word documents, and I've discovered that searching for content with the Indexing Service turns up results hundreds of times faster than using a standard search engine.

Furthermore, like a screen saver, the Indexing Service is designed to perform its intensive hard-disk indexing operations when the computer is idle. The service pauses whenever it senses activity from the keyboard or mouse, so it will never drag down system performance when you're using your computer.

Of course, like all tools in the Windows operating system, the Indexing Service's default settings can be tweaked in order to improve performance. For example, in its default configuration, the service is designed to search through all the files on your entire hard disk as it performs its indexing operation. However, the service is much more efficient if you redirect the indexing operations toward the directories, or folders, in which you store your data files.

Link to comment
Share on other sites

βάλε φίνα, βάλε.... φίνα!

Ένας χρήστης αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα, κάποιοι εξ υμών προσπαθούν να βοηθήσουν και κάποιος άλλος θεωρεί ότι μπορεί να κάνει χιούμορ (πολύ κακής ποιότητος). Απαράδεκτο. Παρακαλώ να μην επαναληφθεί.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και ευχαριστω για την προσπαθεια που κανετε για να με βοηθησετε να λυσω το προβλημα μου.

λοιπον το λειτουργικο που χρησιμοποιω ειναι windows vista και στα properties στο σκληρο ειναι τσεκαρισμένο το index this drive for faster searching.

σιγουρα κατι δεν παει καλα για τον λογο οτι η σκληροι στη κυριολεξια δεν σταματάνε να δουλευουνε.

και για να πω και την αληθεια δεν είμαι καυόλου ευχαριστημένος απο την απόδοση και την ταχύτητα των σκληρών σε σχέση με αυτα που ακουγα και διάβαζα πρίν τους αγοράσω.

μακάρι βέβαια να βρεθεί λύση και να βγω ψευτης.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και ευχαριστω για την προσπαθεια που κανετε για να με βοηθησετε να λυσω το προβλημα μου.

λοιπον το λειτουργικο που χρησιμοποιω ειναι windows vista και στα properties στο σκληρο ειναι τσεκαρισμένο το index this drive for faster searching.

σιγουρα κατι δεν παει καλα για τον λογο οτι η σκληροι στη κυριολεξια δεν σταματάνε να δουλευουνε.

και για να πω και την αληθεια δεν είμαι καυόλου ευχαριστημένος απο την απόδοση και την ταχύτητα των σκληρών σε σχέση με αυτα που ακουγα και διάβαζα πρίν τους αγοράσω.

μακάρι βέβαια να βρεθεί λύση και να βγω ψευτης.

Black Viper's Top 9 tweaks for a faster (and less annoying) Vista PC

1)Πας Control Panel - > Indexing options και βγάζεις τους φακελους που κανει indexing

2)Πας Control Panel ->Backup and Restore Center ->Create a restore point or change settings -> και πας στην καρτελα System Protection και ξετικαρεις ολους τους HDD

Στοιχημα ενα ποστ οτι αυτο ειναι το προβλημα σου :)

Link to comment
Share on other sites

Περι Indexing: ΤURN THE BITCH OFF.

Οπως εξηγει και στο αρθρο, μονο αν ψαχνεις συχνα αρχεια κανει δουλεια.

Περι ραπτορων: Κανουν φασαρια, πως να το κανουμε. Αν εχεις και μετριο κουτι, εχουν πολλους κραδασμους.

Link to comment
Share on other sites

lol ετσι μπράβω σωστος στισ υποσχέσεις του ο MUL.απλα εστησα χρ για δοκιμη και αυριο μεθαυριο θα στησω Vista για να δω.υπάρχει μεγάλη πιυΘανότητα να ειχα ιο.

μόλις στήσω Vista θα σας ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.