Jump to content



memtest sos


katsou

Recommended Posts

Με τα περι hardware ειδικα σε αυτο το επιπεδο δε τα παω καλα.Εχουμε και λεμε εχω το κατεβαστηρι με 512 ddr1 στα 333.Παω και του παιρνω 1 giga ddr1 στα 400 που τα σηκωνει το mobo.Τρεχω memtest και με τη μια μνημη και με την αλλη ξεχωριστα καθε φορα.Στην 333 μου διχνει τα δεδομενα να τρεχουνε με 556 mb/s κατι τετοιο πανω αριστερα οπως βλεπω το μεμτεστ.Με την 400 μου διχνει να τρεχει με 392 mb/s.Το fsb του επεξεργαστη ειναι στα 266.Με την μνημη των 333 το λινουξακι ειναι μια χαρουλα.Με την 400αρα τρωει κατι υποπτα ψιλοκολληματα απο τοτε που την εβαλα.Στο μεμτεστ η 512 φαινεται να πηγαινει πιο γρηγορα,αντιθετως η 1 γιγα δειχνει να καθηστερει καπως αλλα υποψιαζομε μηπως φταιει και η χωρητικοτητα της.Δε τα παω καλα με αυτα ειναι η αληθεια.Αν γινεται μια απαντηση λιγο γρηγορα αν ειναι αυριο να την επιστρεψω.

Τις μνημες τις δοκιμαζω μια μια στο συστημα ξεχωριστα και οχι μαζι.

Να ρωτησω μηπως κατι πηγαινει στραβα ή ειναι η ιδεαμ?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και οι 2 CL2.5,καθως και τα timings που ειδα απο bios ειναι ιδια.

Το συστημα ειναι mobo asus μοντελο a7v8x-x,ενας athlon στα 1.8 με μια 5200 καρτα γραφικων,350αρι τροφοδοτικο,120 γιγα σκληρο και οι μνημες που ανεφερα πιο πανω που τις παω εναλλαξ :p

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζεις την 333 (αντίστοιχα την 400) σε τί συχνότητα παίζουν?Τις αναγνωρίζει σωστά το μηχάνημα?Ίσως το Memtest να μη δείχνει σωστά αποτελέσματα πάντως.Αν θές τέσταρέ το με sisoft sandra ή everest..

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω.Επιδη παιζει σε λινουξ,στο εν λογο συστημα δεν εχω καθολου παραθυρια.Δοκιμασα το everest να σου πω την αληθεια εχει ωραιο κρουασαν σφολιατα :082: αλλα το προγραμμα δεν με βοηθησε καθολου και ενω με το wine φανηκε να τρεχει μια χαρουλα ,δεν ειδα να εχει πολλες λεπτομεριες.Τις μνημες και τις 2 τις αναγνωριζει μια χαρουλα και το συστημα και το memtest.Απλα με εχει βαλει σε σκεψεις αυτα που μου εδειχνε το memtest γιατι δε μπορω να διανοηθω οτι η 333 τα πηγαινε καλυτερα απ'οτι η 400αρα και ενω η 400αρα συμβαδιζει με τον διαυλο του επεξεργαστη ενω η 333 δεν.Γνωστο οτι αποδιδει καλυτερα οταν οι μνημες τρεχουν στην ιδια συχνοτητα με το fsb.

Σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.