Jump to content



προβλημα μετα απο φορματ


panagiwths

Recommended Posts

Εκανα φορματ σε εναν απο τους 3 σκληρους μου αλλα οταν ανοιγω τον υπολογιστη θελει να εχω για first boot device ενα σκληρο ο οποιος δεν εχει windows μεσα...για ποιο λογο γινεται αυτο?επισης οταν ανοιγω το παραθυρο ο υπολογιστης μου το σκληρο που εχω ta windows δεν εχει το C και δν μπορω να το αλλαξω απο το manage...καμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα φορματ σε εναν απο τους 3 σκληρους μου ===> Ηταν αυτος που ειχε τα win μεσα?

αλλα οταν ανοιγω τον υπολογιστη θελει να εχω για first boot device ενα σκληρο ο οποιος δεν εχει windows μεσα...για ποιο λογο γινεται αυτο? ===> Προφανως εχει πειραχτει- αλλαξει η προτεραιοτητα του σκληρου που ψαχνει να βρει τα win για να τα φορτωσει, κοιταξε το bios ποιος ειναι αυτος που εχει τα win, - αν αυτον πρεπει να βρει πρωτο για να ξεκινησει, οσο και το boot sequence.

επισης οταν ανοιγω το παραθυρο ο υπολογιστης μου το σκληρο που εχω ta windows δεν εχει το C και δν μπορω να το αλλαξω απο το manage. ===> Προφανως εγινε μπαχαλο κατα το format με τα γραμματα που δοθηκαν στα drives κατα το format, ή δεν εδειξες τη δεουσα προσοχη, πως θα ονομαζονταν οι σκληροι μετα την ολη διαδικασια.

Δε συνιστω να το αλλαξεις μεσω των win (ασε που μαλλον δε θα τα καταφερει), αλλα και αν αυτο γινει τελικα με το partition magic πχ, το πιο πιθανο ειναι να γινει μεγαλυτερο το μπαχαλο, να μην ανοιγει κιολας σε καποιες περιπτωσεις.

Γνωμη μου ειναι να κανεις ξανα φορματ, αλλα αυτη τη φορα να κοιτας καλυτερα τι και που παει να γινει οτιδηποτε, και φυσικα, αν φορματαρεις τον σκληρο με τα win..να το κανεις προσεκτικοτερα.

Αν καποιος αλλος μπορει να σου προτεινει αλλο τροπο (εκτος partition magic) και να αλλαξει σε C ο σκληρος, χωρις να υπαρχουν επιπλοκες....(:105: ) ας το πει.

Για μενα, το πιο σωστο και ασφαλες ειναι ..φτου και απο την αρχη:(

Link to comment
Share on other sites

Εκανα φορματ σε εναν απο τους 3 σκληρους μου ===> Ηταν αυτος που ειχε τα win μεσα?

Nαι ηταν και αυτος μεσα

αλλα οταν ανοιγω τον υπολογιστη θελει να εχω για first boot device ενα σκληρο ο οποιος δεν εχει windows μεσα...για ποιο λογο γινεται αυτο? ===> Προφανως εχει πειραχτει- αλλαξει η προτεραιοτητα του σκληρου που ψαχνει να βρει τα win για να τα φορτωσει, κοιταξε το bios ποιος ειναι αυτος που εχει τα win, - αν αυτον πρεπει να βρει πρωτο για να ξεκινησει, οσο και το boot sequence.

οταν βαζω τον δισκο με τα windows first δεν ξεκινα ενω οταν βαζω εναν συγκεκριμενο απο τους τρεις π εχω ξεκινα :074:

boot sequence----> τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα φορματ σε εναν απο τους 3 σκληρους μου ===> Ηταν αυτος που ειχε τα win μεσα?

Nαι ηταν και αυτος μεσα

αλλα οταν ανοιγω τον υπολογιστη θελει να εχω για first boot device ενα σκληρο ο οποιος δεν εχει windows μεσα...για ποιο λογο γινεται αυτο? ===> Προφανως εχει πειραχτει- αλλαξει η προτεραιοτητα του σκληρου που ψαχνει να βρει τα win για να τα φορτωσει, κοιταξε το bios ποιος ειναι αυτος που εχει τα win, - αν αυτον πρεπει να βρει πρωτο για να ξεκινησει, οσο και το boot sequence.

οταν βαζω τον δισκο με τα windows first δεν ξεκινα ενω οταν βαζω εναν συγκεκριμενο απο τους τρεις π εχω ξεκινα :074:

boot sequence----> τι ειναι?

νομιζω οτι δε ξεκινα γιατι απλα δε βρισκει τον "C" - (οπως ειπες αυτος που εχει τα win μεσα δε λεγεται πια "C") και στο καπακι αυτος απο τον οποιο προσπαθει να bootαρει δεν εχει win μεσα να βρει.

Αν θες τη γνωμη μου, καπακι ξανα φορματ τωρα (παρε backup πρωτα παλι..λεμε τωρα,λολ) στον δισκο που πρεπει να παρει τα win. Και δες μετα απο το bios, οτι αυτος ειναι ο Master για να ξεκινησει και να bootαρει απο αυτον. Εννοειται, (αφου καηκες) οτι θα δεις οτι θα παει να δωσει γραμμα C.

Στο θεμα αυτο των γραμματων, θα σε βοηθουσε το Partition Magic.

Απλα θελει προσοχη κατα τη διαρκεια της διαδικασιας.

Boot sequence--> ειναι η σειρα των σκληρων, optical, δισκετας κτλ την οποια θα ακολουθει το pc για το τι θα ψαχνει ως πρωτο-δευτερο-τριτο κατα σειρα που οριζεις, για να ψαχνει να κανει boot απο εκει. Ειναι μεσα στο bios, παρατηρησε το και θα το βρεις. Λογικα σε σενα αυτη τη στιγμη θα ειναι στο οποιο cd rom για να bootαρεις απο το cd των win. Ριξε μια ματια και εκει το τι λεει.

Παντως κανε αυτο που σου ειπα παραπανω, για να τελειωνεις μια και καλη.

Υ.Γ. Δες και στο disk management τους σκληρους σου - ποιον εχει και καλά ως "system" και εκει θα παρεις την πληρη εικονα του τι εχει γινει στο pc σου μετα το format.

Ελπιζω να σε βοηθησα, κανε αυτα που ειπαμε και εδω ειμαστε (αν και βαζελας--πλακα κανω,λολ):033:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι δε ξεκινα γιατι απλα δε βρισκει τον "C" - (οπως ειπες αυτος που εχει τα win μεσα δε λεγεται πια "C") και στο καπακι αυτος απο τον οποιο προσπαθει να bootαρει δεν εχει win μεσα να βρει.

Αν θες τη γνωμη μου, καπακι ξανα φορματ τωρα (παρε backup πρωτα παλι..λεμε τωρα,λολ) στον δισκο που πρεπει να παρει τα win. Και δες μετα απο το bios, οτι αυτος ειναι ο Master για να ξεκινησει και να bootαρει απο αυτον. Εννοειται, (αφου καηκες) οτι θα δεις οτι θα παει να δωσει γραμμα C.

Στο θεμα αυτο των γραμματων, θα σε βοηθουσε το Partition Magic.

Απλα θελει προσοχη κατα τη διαρκεια της διαδικασιας.

Boot sequence--> ειναι η σειρα των σκληρων, optical, δισκετας κτλ την οποια θα ακολουθει το pc για το τι θα ψαχνει ως πρωτο-δευτερο-τριτο κατα σειρα που οριζεις, για να ψαχνει να κανει boot απο εκει. Ειναι μεσα στο bios, παρατηρησε το και θα το βρεις. Λογικα σε σενα αυτη τη στιγμη θα ειναι στο οποιο cd rom για να bootαρεις απο το cd των win. Ριξε μια ματια και εκει το τι λεει.

Παντως κανε αυτο που σου ειπα παραπανω, για να τελειωνεις μια και καλη.

Υ.Γ. Δες και στο disk management τους σκληρους σου - ποιον εχει και καλά ως "system" και εκει θα παρεις την πληρη εικονα του τι εχει γινει στο pc σου μετα το format.

Ελπιζω να σε βοηθησα, κανε αυτα που ειπαμε και εδω ειμαστε (αν και βαζελας--πλακα κανω,λολ):033:

ok φιλε μου σε ευχαριστω για τη βοηθεια θα το δοκιμασω αυτο που μου ειπεσ...επισησ εχς κ ενα αλο ασχετο με τ παραπανω προβλημα η μπαταριθα του bios αδειαζει εχω αλλαξει ηδη 2..μηπως ξερεις τι συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

2 ??? τωρα αυτο εμενα γιατι μου φαινεται περιεργο?? δε νομιζω οτι τελειωνουν ετσι ευκολα..και 2?

Ποσα χρονια κρατησε δηλ. στο περιπου η καθε μια?

Βασικα δεν ειμαι και ο πλεον ειδικος να σου απαντησω σε αυτο καθ' αυτο, αλλα απλα θα σου πω την απλη συμβουλη...βαλε μια official, συμφωνα με τις προδιαγραφες του κατασκευαστη.

Οποιος αλλος ξερει καλυτερα, ας δωσει μια πιο σαφη απαντηση..

(δε μπορω να φανταστω το λογο για τον οποιο να τελειωνουν τοσο συντομα οι μπαταριες..) Πες μονο ποσο χρονο κρατησε η καθε μια και αν ειναι οι official, ή τυχον μαρκα που ισως να μη λεει πολλα..(δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο)

Αυτα..

Link to comment
Share on other sites

2 ??? τωρα αυτο εμενα γιατι μου φαινεται περιεργο?? δε νομιζω οτι τελειωνουν ετσι ευκολα..και 2?

Ποσα χρονια κρατησε δηλ. στο περιπου η καθε μια?

Βασικα δεν ειμαι και ο πλεον ειδικος να σου απαντησω σε αυτο καθ' αυτο, αλλα απλα θα σου πω την απλη συμβουλη...βαλε μια official, συμφωνα με τις προδιαγραφες του κατασκευαστη.

Οποιος αλλος ξερει καλυτερα, ας δωσει μια πιο σαφη απαντηση..

(δε μπορω να φανταστω το λογο για τον οποιο να τελειωνουν τοσο συντομα οι μπαταριες..) Πες μονο ποσο χρονο κρατησε η καθε μια και αν ειναι οι official, ή τυχον μαρκα που ισως να μη λεει πολλα..(δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο)

Αυτα..

H εργοστασιακη κρατησε περιπου 2,5+ χρονια,η προηγουμενη ουτε 2 βδομαδεσ...τωρα θα δουμε ποσο θα κρατησει αυτη που εβαλα σημερα..

msi K8N neo4 platinum

Link to comment
Share on other sites

οταν βαζω τον δισκο με τα windows first δεν ξεκινα ενω οταν βαζω εναν συγκεκριμενο απο τους τρεις π εχω ξεκινα :074:

Το πιθανοτερο που εχει συμβει ειναι οταν φορτωσες τα Win ο δισκος που τα εβαλες δεν ηταν στην Sata port1,εκει πρεπει να ειχες αλλο δισκο.

Ετσι το mbr(master boot record)δεν ειναι στον ιδιο δισκο με τα Win και οταν βγαζεις απο πανω τον συγκεκριμενο δισκο δεν βρισκει mbr να κανει boot.

Καλο ειναι οταν φορτωνεις Win να μην εχεις αλλο δισκο επανω η τουλαχιστον να εισαι σιγουρος οτι ο δισκος αυτος ειναι στην Sata port1.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.