Jump to content



Mεταφορα του c σε καινουργιο δισκο.


ktm640

Recommended Posts

Γινεται να μεταφερω ολο τον δισκο οπως ακριβως ειναι με τα προγραμματα, τα windows, τα αρχεια μου, τα links του firefox τα mail μου και γενικα να κανω ενα ακριβες αντιγραφο του δισκου μου;;;;

Προσπαθω αλλα δεν γινεται με τιποτα. Δοκιμασα με το ghost 12 αλλα δεν γινεται. Εχω win xp και ο πρωτος δισκος (απο) ειναι μαστερ και ο δευτερος (σε) ειναι slave. Στο ιδιο ide.

Τι μπορω να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόσφατα μετέφερα το raid σε μονό δίσκο με το Acronis True Image Home να σπώ τι έκανε.

καταρχάς στο δίσκο που θα μεταφέρεις το OS πρέπει να σβήσει το υπάρχον partition. Θα αφήσεις το Acronis να κάνει το νέο παρτιτιον που θα είναι ή ίσο ή μεγαλύτερο απο του δίσκου που έχεις το OS ανάλογα το τι θα επιλέξεις στο Acronis.

Σημαντικό είναι να μην κάνεις καμια αλλαγή στους δίσκους την ώρα που θα κάνει reboot το pc για να αρχίσει τη διαδικασία το Acronis. Αν όλα πάνε καλά με τις ρυθμίσεις σου, στο reboot θα αρχίσει η διαδικασία.

Το tip της όλης υπόθεσης είναι να αλλάξεις το γράμμα του hdd σε C, μιας και το λειτουργικό θα θυμάται το hw id του δίσκου και θα έχει ήδη καταχωρίσει καποιο άλλο γράμμα. Για αυτό επισυνάπτω:

* Log on as an Administrator

* Start Regedt32.exe

* Go to the following registry key:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices

* Click MountedDevices

* On the Security menu, click Permissions

* Verify that Administrators have full control. Change this back when you are finished with these steps

* Quit Regedt32.exe, and then start Regedit.exe

* Locate the following registry key:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices

* Find the drive letter you want to change to (new). Look for “\DosDevices\C:“

* Right-click \DosDevices\C:, and then click Rename. Note You must use Regedit instead of Regedt32 to rename this registry key.

* Rename it to an unused drive letter “\DosDevices\Z:“. This frees up drive letter C

* Find the drive letter you want changed. Look for “\DosDevices\D:“

* Right-click \DosDevices\D:, and then click Rename

* Rename it to the appropriate (new) drive letter “\DosDevices\C:“

* Click the value for \DosDevices\Z:, click Rename, and then name it back to “\DosDevices\D:“

* Quit Regedit, and then start Regedt32

* Change the permissions back to the previous setting for Administrators (this should probably be Read Only)

* Restart the computer

Link to comment
Share on other sites

Tελικα δεν τα καταφερα. Το μονο που καταφερα ειναι να χαλασω τον παλιο δισκο (οχι τελειως) και να μην κανει φορματ ο καινουργιος...... απιστευτο ε;;;

χαχαχαχα τεσπα το εφτιαξα μετα απο πολλες ωρες παιδεματος. Εκανα την εξης μπαρουφα εκανα αυτο που ειπε ο φιλος nodsl αλλα εκανα τα μισα. Οπως ηταν φυσικο τα εκανα μανταρα σε σημειο που τον δισκο στο ντος να τον βλεπει σαν c: αλλα στην εξεταση δισκων που καταφερα να κανω μετα απο ωρα να τον βλεπει σαν z:

Σε εναν ξαδερφο που το πηγα μου ειπε ''αφου σου ειπε ο ανθρωπος πως να το κανεις και εσυ εκανες τα μισα, καλα να παθεις''

Τεσπα τελικα εβαλα τον δισκο πανω και ολα καλα. Απο 80 στα 160gb.

Και να φανταστειτε οτι ολο αυτο εγινε επειδη ηθελα να βαλω το act of war (το οποιο δεν χωραγε) για να παιζω απο ιντερνετ με εναν ξαδερφο μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.