Jump to content



Help me Overclock!!...


cast128dreams

Recommended Posts

:100: :100:

Η αληθεια ειναι οτι ΝΑΙ:dance: επιτελους μετα απο χρονια ξεκινησα να "δενω" NEW SYSTEM αλλα επειδη οταν ακουγα το ονομα Overclock μου "ΣΗΚΟΝΟΤΑΝ" η τριχα καγκελο θελω λιγο βοηθεια.

Επειδη το νεο system το ετιμαζω με ΠΟΛΥ γρυγορους ρυθμους(καταλαβαινεται τωρα)εεεεε αμα δεν ειχα και το γραματιο για το Leon...

θα ηθελα και εαν μπορουσα φυσικα να "ανεβασω" λιγο τον ΓΕΡΟ-754 CPU μου.Να πηραματιστω,για τη εμπειρια ktl ktl ktl.........

Ξεκιναμε με το καταληλο info,εχουμε και λεμε¨

Motherboard

http://www.albatron.com.tw/English/product/mb/pro_detail.asp?rlink=Specification&no=92

Και επειδη απο οσο ξερω τα περισοτερα Clock-αρονται απο το Bios

Bios Photos(ειναι απο yahoo απο την mobo μου)καμια δεν τραβηξα εγω.

bios-k8x800_pro_II-cpu-v.jpg

bios(4).jpg

bios(3).jpg

Απο Ram εχω μια Transcend 1 giga στα 400mhz(της εχω βαλει και μια παθητικη ψηκτρα χαλκου.....τρομαραμου):043:

Παντως Απο τη Ram δεν βρηκα καμια info να κανω post..

Ο CPU μου ειναι αυτος¨

http://computers.pricegrabber.com/processors-unboxed-oem/m/2440485/skd=1/search=754+amd+athlon+2800/st=product/sv=title

Στα 1,8 giga.....ΜΟΝΟΠΥΡΙΝΟΣ το καμαρι μου.Τερας :krank:

Τι μου προτινεται να κανω.

Ανεβαινει καθολου ο επεξεργαστης?Και εαν ναι ποσο?

Η Ram χρονιζεται παραπανω?

Οπιαδιποτε πληροφορια θα ειναι χρησιμη μιας και ειμαι αρχαριος σε αυτο το θεμα.

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά εδώ,που αναφέρει αρκετά πράγματα για την πλατφόρμα σου κι ανατιμετωπίσεις οποιοδήποτε πρόβλημα να ποστάρεις!Σίγουρα πάντως κάποιο ocing μπορείς να το κάνεις..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επεστρεψα.

Λοιπον επειδη δεν θελω να κανω καμια μπορουφα.Εαν θελετε μου λετε τι τιμες μπορω να βαλω γιατι οτι και εαν προσπαθουσα το PC αργουσε να παρει μπροστα και οι επιλογες απο το bios επεστρεφαν στης εργοστασιακες τιμες τους.καλητερα εας μου πει καποιος εμπειρος

Εδω ειναι οι επιλογες απο το bios μου και οι τιμες που μπορει να παρει οι καθε επιλογη.

Πρωτου ξεκινησω να σας πω οτι εχω ψηξτρα cpu ΜΑΜΑ.(μικρη)

Ξεκιναμε λοιπον.

Cas latency (tc):auto 2.0 2.5 3.0

RusH to CasH delay)trcd):auto 2,3,4,5,6,7

Min RusH active time(tras)ayto 5,6,7,8,9,10,11

Row precharge time(trp):auto.2,3,4,5,6

1T/2T Memory timing:ayto 1t,2t

CPU clock RATIO:5.5,6,6.5,7,8,5,9

Spread spectrum:enable-disable

CPU Host freguence(mhz):200 εως 300mhz

Max memclock (mhz):ayto 100,133,166,200 mhz

CPU voltage o,800 εως 1.900

DDR voltage:2,9 2,8 2,7 2,6

Oι επιλογες δικες σας.

Ευχαριστω παιδες

Link to comment
Share on other sites

Επεστρεψα.

Λοιπον επειδη δεν θελω να κανω καμια μπορουφα.Εαν θελετε μου λετε τι τιμες μπορω να βαλω γιατι οτι και εαν προσπαθουσα το PC αργουσε να παρει μπροστα και οι επιλογες απο το bios επεστρεφαν στης εργοστασιακες τιμες τους.καλητερα εας μου πει καποιος εμπειρος

Εδω ειναι οι επιλογες απο το bios μου και οι τιμες που μπορει να παρει οι καθε επιλογη.

Πρωτου ξεκινησω να σας πω οτι εχω ψηξτρα cpu ΜΑΜΑ.(μικρη)

Ξεκιναμε λοιπον.

Cas latency (tc):auto 2.0 2.5 3.0

RusH to CasH delay)trcd):auto 2,3,4,5,6,7

Min RusH active time(tras)ayto 5,6,7,8,9,10,11

Row precharge time(trp):auto.2,3,4,5,6

1T/2T Memory timing:ayto 1t,2t

CPU clock RATIO:5.5,6,6.5,7,8,5,9

Spread spectrum:enable-disable

CPU Host freguence(mhz):200 εως 300mhz

Max memclock (mhz):ayto 100,133,166,200 mhz

CPU voltage o,800 εως 1.900

DDR voltage:2,9 2,8 2,7 2,6

Oι επιλογες δικες σας.

Ευχαριστω παιδες

Φίλε μου όλα αυτά πρέπει να τα βρείς εσύ.Κανείς δε μπορεί να προτείνει τα ιδανικά για το σύστημά σπυ.Κατέβασε πολ/στή κι ανέβασε σιγά σιγά το fsb έχοντας τις μνήμες 1:1 έτσι ώστε να βρείς τα όριά τους.Κάθε φορά που κολλάς χαλάρωνε τα timings και ξαναδοκίμασε.Αν πάλι δεν περνάει τα τεστ ανέβαζε λίγο το ρεύμα.

Μετά πήγαινε τον πολ/στή στα default κι ανέβαζε το fsb για να βρείς το όριο του επεξεργαστή σου (αφού ήδη γνωρίζεις πώς ανεβαίνουν οι μνήμες).Μόλις κολλήσεις στα τεστ δώσε ένα κλικ στο ρεύμα πάνω και ξαναδοκίμασε.

Τα προγράμματα σταθερότητας που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι memtest μέσω dos για μνήμη και orthos/prime95 για επεξεργαστή (low ftts).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.