Jump to content



Περίεργο πρόβλημμα σε pc


chrismasgr

Recommended Posts

Έχω ένα περίεργο πρόβλημμα στο pc μου. Δούλευε μια χαρά και ξαφνικά άρχισε να είναι συνέχεια απασχολημμένο να μου "τρώει"χώρο και να γεμίζει. Σκέφτηκα ότι θα είχε πρόβλημμα ο σκληρός. Μέχρι που κάποια στιγμή έκανα restart και δεν μπορούσε να φορτώσει τα windows .Προσπάθησα να τα ξαναπεράσω και μου έβγαλε το ακόλουθο μήνυμα : "ΤΑ WINDOWS ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΚΑΘΟΡΙΣΟΥΝ ΕΑΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΕΓΚΥΡΟ ΤΟΜΟ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ" Ακόμα και format που έκανα πήρα το ίδιο μήνυμα. Άλλαξα σκληρό και το pc δούλευε μια χαρά. Μετά από πέντε ημέρες που πάγωσε το pc και αναγκάστηκα και έκανα restart και πήρα πάλι το ίδιο μήνυμα. Έχει κανένας καμιά ιδέα τι μπορεί να το προκαλεί αυτό το πρόβλημμα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Reboot σε safe mode με F8 κάνει?

Αν ναι τράβα του ένα σκανάρισμα για όλα τα μικρόβια από εκεί

schumifer added 0 Minutes and 26 Seconds later...

Επίσης λεπτομέρεις για το πισί θα ήταν ευπρόσδεκτες

Link to comment
Share on other sites

Reboot σε safe mode με F8 κάνει?

Αν ναι τράβα του ένα σκανάρισμα για όλα τα μικρόβια από εκεί

Αυτό θα το κάνω.

schumifer added 0 Minutes and 26 Seconds later...

Επίσης λεπτομέρεις για το πισί θα ήταν ευπρόσδεκτες

επεξεργαστής 3,2 64bit

σκληρός 320 Gb maxtor sata 1

μνήμες 4Χ 512 kingston

vga giabyte 8600 gt 128(αν θυμάμαι καλά).

motherboard giabyte GA 8 915PRO-D

Δοκιμασε να εγκαταστησεις τους τελευταιους sata drivers της μητρικης

Τους τελευταίους driver τους είχα βάλει, γιατί μόλις είχα αλλάξει σκληρό.

chrismasgr added 5 Minutes and 51 Seconds later...

Ξέχασα να πω ότι το έχω κάνει format και πάλι δεν μπορώ να εγκαταστήσω τα windows.

Link to comment
Share on other sites

Για Windows Vista μιλαμε? Αν ναι, δες το παρακατω λινκ

http://www.dashken.net/index.php?/archives/204-Windows-could-not-determine-if-this-computer-contains-a-valid-system-volume.html

Φαινεται να εχει να κανει με το boot sequence στο bios, με λιγα λογια να καταργησεις τις usb συσκευες απο boot devices. Αν δεν ειναι απο αυτο, τοτε πρεπει να βρεις τους καταλληλους sata drivers.

Ξανατσεκαρε λιγο το μοντελο της μητρικης σου, υπαρχουν πολλα ομοια με αυτο που εγραψες, αλλα οχι ακριβως ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Το έλεξα το bios άλλαξα κάτι, φαίνεται ότι διορθώθηκε. Δεν είμαι όμως και σίγουρος ότι μπορεί να είναι από αυτό. Πάντως ένα μεγάλο ευχαριστώ προς εσάς που με βοηθήσατε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.