Jump to content



Αγορά νέας μνήμης: Low Latencies ή High Speed;


nickstamat

Recommended Posts

Θέλω να προσθέσω μνήμη στο σύστημά μου και να ξεφορτωθώ αυτές τις Kingston ValueRAM. Με εμποδίζουν να ανεβάσω FSB πάνω από 260 MHz (με διαιρέτη 5:4) γιατί βγάζουν σφάλματα στο Memtest, ακόμα και με latencies by SPD.

Γι' αυτό σκέφτηκα να βάλω τίποτα πιο γρήγορο. Λέω για 2 DIMMs των 512 MB, αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω: Low Latencies (χαμηλές καθυστερήσεις, CAS, RCD κτλ.) ή High Speed (υψηλή ταχύτητα, πολλά MHz). Αν διαλέξω υψηλή ταχύτητα (π.χ. 233 MHz --> DDR466 PC3700), θα ανεβαίνει πιο εύκολα πάνω από τα 260 MHz.

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

αρχικά παίξε με τα latencies και άσε το by spd. αν μπορείς δανείσου μνήμες να δεις πόσο αντέχει η μητρική και ο επεξεργαστής γιατί μπορεί να μην έχουν πολύ ακόμα... και αν έχεις σκοπό να μείνεις καιρό σε αυτήν την πλατφόρμα τότε δες τί θα παίζει καλά στο rig σου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 18:53]

Διάλεξε ανάλογα με τα volt που μπορείς να τους δόσεις

Αν δεν έχεις volt πάρε TCCD αν έχεις volt(3.5-3.6 και πάνω) πάρε ΒΗ-X ή UTT

Μέχρι +0.3V μπορώ να δώσω... Δηλαδή, 2.9V.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Μέχρι +0.3V μπορώ να δώσω... Δηλαδή, 2.9V.

Αν δεν έχεις σκοπό να μοντάρεις Μ/Β ή να πάρεις κάνα booster ή maximizer πάρε tccd!

Αρχική απάντηση από nickstamat

Δεν βγαίνει νόημα από αυτό που έγραψες...:wassat:

Εννοεί να ανεβάσεις τα timings πάνω από τα timings του SPD...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 19:11]

Αν δεν έχεις σκοπό να μοντάρεις Μ/Β ή να πάρεις κάνα booster ή maximizer πάρε tccd!

Ναι, μάλλον αυτό θα κάνω. Δεν θέλω να κλαίω τα λεφτά μου αν κάτι πάει στραβά στο mod...;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελευταία ερώτηση: Πώς αναγνωρίζω τα TCCD; Από τον κωδικό που γράφει το κάθε chipάκι; Τι ακριβώς πρέπει να γράφει;

Ξέρετε αν θα βρω OCZ με TCCD; (γιατί από ότι έχω προσέξει, η OCZ βάζει UTT ή ΒΗ-5/6 γιατί οι μνήμες της είναι για 3V και άνω)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Τελευταία ερώτηση: Πώς αναγνωρίζω τα TCCD; Από τον κωδικό που γράφει το κάθε chipάκι; Τι ακριβώς πρέπει να γράφει;

Ξέρετε αν θα βρω OCZ με TCCD; (γιατί από ότι έχω προσέξει, η OCZ βάζει UTT ή ΒΗ-5/6 γιατί οι μνήμες της είναι για 3V και άνω)

Τα OCZ Platinum rev.2 ειναι σιγουρα TCCD...(μεχρι 2.9 μια χαρα ειναι)

Τα OCZ VX ειναι διαλεγμενα utt..(θες ρευμα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.