Jump to content



Που φτάνει ¨άνετα¨ 0 AMD Χ2 4400+ 939?


malmsteenjl

Recommended Posts

Πόσο μπορεί να κλοκαριστεί και πώς χωρίς κανένα κίνδυνο αυτός ο CPU (έχει λήξει και η εγγύηση.

Support system

Zalman 9500

MB A8n32-SLI Deluxe

Ram

1)2X512 corssair Xms pro led extra low CS 2

2)2x 512 Xms CS 2,5

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μη μασάς.Το πρόβλημα που έχεις είναι οι θερμοκρασίες και μόνο.Αν φτάνεις max 50-55,τότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.Οι εποχές που οι επεξεργαστές είχαν σοβαρό κίνδυνο να καούν έχουν περάσει..

Οπότε προσοχή στα ρεύματα και τις θερμοκρασίες κι όλα καλά..

εdit:Λογικά τα 2.5-2.6 τα έχεις,αλλά αυτό θα το δείς στην πράξη..

Link to comment
Share on other sites

οκ θα το ψάξω το θέμα.

Απλά το σκέφτομαι άν είδες και το άλλο μου ποστ για αναβάθμιση.

Αλλά επειδή είμαι σε ραμ και VGA αρκετά κάλλα σκεφτομαι και την εκδοχή να αυξήσω τον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι μπορει να κανει 2.7Ghz ισως και παραπανω αν ειναι καλο stepping.

Oπως ειπε και ο deadlock7 κοιτα την θερμοκρασια του επεξεργαστη οσο μπορεις και την κρατας χαμηλα (-60°)μην φοβασαι τιποτα,μεχρι 1.55V λογικα δεν θα εχεις προβλημα.

Βλεπω εχουμε την ιδια μητρικη τι revision ειναι και πως τα πας με τα τεσσερα dimms?

Μπορεις να τα τρεξεις σε DDR400?Κριμα που εχουν διαφορετικα timings.

stealth

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Εμενα παλι εχω 4400+ χ2 socket 939 toledo stepping 2 Και ειμαι στα 2500Mhz μαμα ρευμα(κυμαινεται απο 1,32V στο 1,34V) orthos stable και οποια προσπαθεια για παραπανω Χωρις αυξηση τασης δημιουργει crash στο συστημα.

η μητρικη μου msi k8n nf4 sli platinun οταν παω να δωσω παραπανω ρευμα δεν ποσταρει καν.Εχω το τελευταιο bios και δεν ξερω τι φταει.τον εχω κλοκαρει ως εξης:

Ειναι εργοστασιακα στα 2,2 ghz (200x11) με διαιρετη Μνημης 1:1 1000ghz ΗΤ (200X5)

τον εβαλα απο τα 250 και πολλαπλασιαστη 10 αρα (250χ10=2,5ghz)και το HT σε 250χ4.Ριχνωντας τις μνημες στα 333Mhz ddr apo 400mhz που ηταν.λογω ασυγχρονου διαυλου πανε στα416mhz.(Πειραξα και τα Timing απο 3-3-3-8 σε (2,5-3-3-7 1Τ) σταθερες.

Πανε αλλο προς τα πανω?η μητρικη μου δεν μου επιτρεπω να δωσω οσο ρευμα θελω αλλα ενα ποσοστο πανω απο το εργοστασιακο (πχ +3,3% ή+9,9%)Τι αλλο μπορω να πειραξω?ψυχτρα στον επεξεργαστη φοραω μια ενος fx-60 που φανταζομαι θα ειναι πιο ισχυρη απ την μαμισια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.