Jump to content



Q6600 : O/C : Με αέρα πόσο θα πάει?


Alfamoto

Recommended Posts

Απέχω από το σπορ εδω και χρόνια γιατί δεν έχω χρόνο αλλά βλέπω ότι πολλοί έχουν ανεβάσει τον τεραπύρηνο έυκολα στα 3 GHz απλά με αέρα κάτι που μου κίνησε την περιέργεια...

Για πείτε μου λοιπόν τα εξής:

1. Πόσο εύκολο είναι, βλέπω με τα σημερινά bios δεν υπάρχουν θέματα υπερχρονισμού των pci γιατί κλειδώνουν στην defult ταχύτητα (σωστά?)

2. Αν το υπερχρονίσω θα λειτουργεί το EIST της Intel?

3. Πόσο κατανάλωση θα έχει σε πλήρη φορτίο παραπάνω αν από τα 2.5 GHz ανέβει στα 3?

4. Για όσους έχετε Asus μητρική της κατηγορίας αυτής υπάρχουν προβλήματα με τον υπερχρονισμό?

5. Είναι ο επεξεργαστής μου καλό "κομμάτι" όπως το αποκαλέιτε? :) Αξίζει?

6. Με τις μνήμες τι γίνεται? Πρέπει να τις πειράξω και ααυτές?

Και πολλά άλλα αλλά βλέπουμε κατά το δοκούν...

attachment.php?attachmentid=19934&stc=1&d=1205882420attachment.php?attachmentid=19935&stc=1&d=1205882420

attachment.php?attachmentid=19936&stc=1&d=1205882420attachment.php?attachmentid=19937&stc=1&d=1205882420

Για ψύκτρα τι προτείνετε?

Π.χ. αυτή που είναι και fnacy κάνει?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650603

post-9932-1442174996,8156_thumb.jpg

post-9932-1442174996,8819_thumb.jpg

post-9932-1442174996,9508_thumb.jpg

post-9932-1442174996,9969_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1.Στην ip35pro μπορείς να ρυθμίσεις το pci νομίζω ότι το ίδιο συμβαίνει και στις άλλες μητρικές.

2.Μέχρι ένα σημείο ΝΑΙ .. εάν θα ασχοληθείς σοβαρά θα πρέπει να το απενεργοποιήσεις .

3.Εάν δεν ανεβάσεις vcore(που πολύ πιθανό να μη χρειαστεί δεν θα έχεις παραπάνω κατανάλωση-θερμοκρασίες)

4.Αν και δεν έχω asus δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα

5.Εάν είναι g0 που πλέον το 99% είναι αξίζει .... το πόσο θα δείξει η νεκροψία :p:p:p - O/C

6.Καλό θα είναι να τις πειράξεις από τη στιγμή που μπορούνε να παίξουν στα 400(800δηλ) 4-4-4-12 ...

Οσο για την ψύχτρα νομίζω ότι η συγκεκριμένη θα σε καλύψει ..(έχει αρκετά καλό airflow) φυσικά έχε υπ' όψην σου και τις δοκιμασμένες mugen και Big Tt Vx

ΚΑΛΟΔΟΥΛΕΥΤΟ !!!!!!!!!!!!! και ότι χρειαστείς μη διστάσεις :006: :006: :006:

Oσο για το πόσο θα πάει με αέρα .... δες την υπογραφή μου :p:p:p:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΣΑΙ ΣΤΑ 4 ΜΕ ΑΕΡΑ ...!!! και από θερμοκρασίες πως τα πάς σε idle & full load?

Τι EIST το θέλω γιατί είμαι πολλές ώρες σε normal κατάσταση και λίγες σε full load οπότε όταν δουλεύω στο pc καλύτερα να πέφτει η ταχύτητα...

Link to comment
Share on other sites

στα 4 άνετος bench κτλ ...θερμοκρασίες δεν θυμάμαι μια και εδώ και ένα μήνα τον έχω για κατεβαστήρι :p:p:p στα 6Χ277=1662 με eist kai C1

καλά πρέπει να σου έχει κάτσει τρομερό κομμάτι.. εγω πάλι 3 διπλοπύρηνους που έχω δοκιμάσει πάνω απο 3.5 orthos stable με τπτ.. :( και 3.6-3.7 3dmark

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα λεφτα η thermalright την εβαλα και πεταξα την υδροψυξη! Περιπου τις ιδιες θερμοκρασιες εχω, εβαλα και εναν αθορυβο 12αρη που ακριβοπληρωσα στο πλαισιο.. αλλα αξιζει!

Link to comment
Share on other sites

ωχ ωραία φαίνεται αλλά δεν βλέπω να χωράει στο κουτί μέσα γιατί υπάχει ένα φατνίο με δίσκους, από την ψύκτρα της intel έχω 2 - 3 πόντους maximum.....

με την επόμενη αγορά αν την πάρω θα κάνω τις δοκιμές και αν "πάει" ο επεξεργαστής τότε βλέπω.

αν δε μου κάτσει θα κάνω το σερβεράκι του backup ακόμα πιο ίσυχο και funless :098:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα και αυτη την ψυκτρα γιατι ειναι ολη χαλκινη......

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650335

ή αυτη που ειναι ολα τα λεφτα αλλα στην κυριολεξια....εξαρταται απο το ποσα δινεις.....

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977805&product=1038796

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.