Jump to content



Μονοδρομος ή Αδιεξοδο.......


siloo

Recommended Posts

Με την 8800GTS θα είσαι Υπέρκαλυμένος .. γνώμη μου να μην μπλέξεις με sli ..

εμεις βασιλη το εχουμε συζητησει πολλες φορες το θεμα sli...

για μενα sli πρεπει να κανει καποιος που εχει ας πουμε μια 8600 gts και αργοτερα που θα θελει να αναβαθμιστει λιγο ,αλλα εχοντας χαμηλο μπατζετ , να αγορασει αλλη μια 8600gts (ειτε καινουρια ειτε μεταχειρισμενη) που ειναι φτηνες πλεον και να ειναι οκ...

με λιγα λογια, αγοραζεις μια και καλη και τελειωσε

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

καταρχην ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

το θεμα μου ειναι οτι θελω να παιζω ολα ή σχεδον ολα τελος παντων τα games σε full detail και ακτος αυτου (πες το κολλημα,πες το ψωνιο,πες το οπωσ θελεις) θελω να εχω και κατι δυνατο που να μην να το κανει ο οποισδηποτε τοσο απλα,

γιαυτο μηλισα για sli αλλα και sli να μην κανω παλι θελω να εχω κατι δυνατο...

το κοβω να καταληγω στην αρχικα μονη 9600 αλλα εχω ακουσει οτι βγηκαν πιο αδυναμες απο τις 8800.αληθευει κατι τετοιο???

linos αυτο που λες για την οθονη το λες γιατι η αναλυση φτανει μεχρι 1280χ1024???

περιμενω να δω τι θα δειξει και το τεστ......

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε ανάποδα ..........

αυτό που λες με την οθόνη είναι σωστό ..... οπότε ότι και αν θέλεις ΜΑΧ εχεις 1280Χ1024.

Δεν έχω αντιμετοπίσει με την δική μου κάρτα κανένα πρόβλημα σε αυτές τις αναλύσεις με όλα ΜΑΧ .

Τώρα αν γουστάρεις τα παράξενα και τα δύσκολα και τα τρελιάρικα :p:p:p:p:p:p:p:pχτύπα 2 GTS και τελιώνεις .

-εναλλακτικά μια 3870Χ2 (χωρίς παραπάνω προοπτικές)

Link to comment
Share on other sites

siloo εγω με μια απλη ταπεινη 3850 σε dx9 σε 1280χ1024 ολα τα παιχνίδια τα έπαιζα με φουλ λεπτομέρειες..(εκτός αν θυμάμαι καλά το world in conflict)

τώρα που είμαι σε 1680χ1050 βλέπω πως ζορίζεται κάπου κάπου.

αρα με μια 8800gts 512MB θα είσαι άνετος.. επιπλέον σου δίνει το περιθώριο σε ενα χρόνο πχ αν δεις πως δε τραβάει να βρείς μια φτηνή μεταχειρισμένη και να κάνεις sli οπότε και πάλι θα πετάει το συστημά σου.

επίσης και η 8800gt 512 στις εξεφτιλιστικές τιμές που έχει φτάσει είναι πολύ καλή περίπτωση..καλύτερη απο την 8800gts στο απόδοση/τιμή..η 9600gt είναι χειρότερη και απο τις 2.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον με βλεπω να καταλειγω καπου εδω:

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=9149&cat=5⊂=undefined&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=3

αλλα να ρωτησω κατι γιατι εχει διαφορα απο στα νουμερα απο εδω:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1051040

μηπως καποια ειναι μουφα????

Φιλε tsif με πιανεις ακριβως αυτο αποζητω απο το pc μου και γενικοτερα...

:118: :118: :118: :118: :118:

Link to comment
Share on other sites

Kαι οι 2 είναι alpha dog edition οπότε είναι ίδιες...

καλύτερα να πάρεις μια πιο φθηνή (όλες ίδιες είναι) και βάλε πάνω με τα υπόλοιπα χρήματα μια καλή ψύχτρα συνδιάζοντα και καλύτερες θερμοκρασίες και φυσικά ομορφότερο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Tsif με μπέρδεψες. πριν μου είπες ότι αν μου αρέσουν τα τρελα να πάρω 2 GTS και τώρα μου λες GT???

να σημειώσω ότι οποια κάρτα και να πάρω θα είναι asus γιατί αυτή που έχω θα την επιστρέψω όσο την πήρα.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα καταληξω σε αυτη:http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=9149&cat=5⊂=undefined&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=3

αφου και 60 euro φθηνοτερη ειναι απο αυτα που θα εδινα και πιστευω οτι ειναι και καλη καρτουλα και αν κανει θορυβο δινω τα υπολοιπα για να αλλαξω την ψυξη. και σε οταν πεσουν και αλλο οι τιμες αργοτερα τσιμπαω και αλλη μια.....:098: :098: :098: :098: :098:

τι λετε???????

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα καταληξω σε αυτη:http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=9149&cat=5⊂=undefined&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=3

αφου και 60 euro φθηνοτερη ειναι απο αυτα που θα εδινα και πιστευω οτι ειναι και καλη καρτουλα και αν κανει θορυβο δινω τα υπολοιπα για να αλλαξω την ψυξη. και σε οταν πεσουν και αλλο οι τιμες αργοτερα τσιμπαω και αλλη μια.....:098: :098: :098: :098: :098:

τι λετε???????

λίγο ακριβή δεν είναι? στο πλαίσιο έχουν απο 235 εως 275€..

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου είπα και πιο πάνω πάρε μια 8800GTS φθηνή και πάρε και μια aftermarket ψύχτρα συνδιάζοντας έτσι και ομορφία και καλύτερες θερμοκρασίες ...

Το να δώσεις 300 Ε για να πάρεις μια 8800GTS τα βλέπω πολλά ..

Link to comment
Share on other sites

σωστος nognir δεν το επιασα...

Tsif τι εγινε τελικα με εκεινο το τεστακι που θα κανατε χθες??????

Το test δεν το εκανε ο Tsif.:D

Ξεκινησαμε προχτεςτο βραδυ μερικα test στο σπιτι του dellman.

Ακομα οι δοκιμες δεν εχουν ολοκληρωθει γιατι υπηρξαν καποια εμποδια.

Επειδη καταλαβαινω την βιασυνη σου ομως, να σου πω πως η 9600GT φαινεται να προηγειται της 3850 στις δοκιμες μας.

Να τονισω βεβαια πως οι συγκεκριμενες καρτες της δοκιμης ηταν η πρωτη με 512ΜΒ και η δευτερη με 256ΜΒ.

Ανεξαρτητα απο το test, θα παραμεινω στην αρχικη μου προταση για 1 9600GT και απο εκει και περα βλεπεις...;)

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι βλέπω στα bench η 8800gt 512 περίπου 5 ως 15 fps πάνω από την 9600. H διαφορά στην τιμή δεν είναι μικρή, ποιο είναι το καλύτερο price/performance; Οι drivers της 9600 είναι ολοκληρωμένοι ή να περιμένουμε ακόμα μεγαλύτερες επιδόσεις με νεότερους; Επίσης νομίζω πως η 9600 ακόμα δεν υποστηρίζεται στο Linux

Link to comment
Share on other sites

Εμένα π.χ. που δεν με ενδιαφέρουν τόσο οι ψηλές αναλύσεις; Πιο πάνω λέω πως παίζω αποκλειστικά σε 1280x1024, και DX9 προς το παρόν. H διαφορά σε αυτή την ανάλυση και στο DX9 θα είναι αισθητή ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.