Jump to content



Εξαφανιση συσκευων IDE


Recommended Posts

Ρε παιδια, αντιμετωπιζω ενα περιεργο προβλημα....

εχω κανει φορματ και θελω να βαλω τα ΧΡ...

το δισκακι ειναι bootable [δοκιμασμενο]...

επιλεγω boot sequence - > cd rom..

και παιρνω το μνμ "reboot and select proper boot device"..

δοκιμασα να αφαιρεσω τον σκληρο αφηνοντας μονο το cd rom , ανταλλαξα καλωδιοταινιες, αλλα τιποτα.. σκεφτηκα οτι χαλασαν οι επαφες της μητρικης με τις διακοπες τις ΔΕΗ, αλλα στο bios οι συσκευες αναγνωριζονται κανονικα!

επισης, εβαλα τον cdrom driver απο εναν αλλον υπολογιστη, αλλα παλι τιποτα (παλι στο bios το εβλεπε ομως)...

ειμαι στο μεσο της πτυχιακης και εχω χασει πολυ χρονο , οποιος μπορεσει να βοηθησει, τον ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Θα προτείνω κάτι αν και είναι λίγο κουλό... Δοκίμασε με το που ανοίξεις το pc να πατάς συνεχόμενα κάποιο κουμπί(για παράδειγμα το space). Δεν ξέρω αν σου συμβαίνει αυτό αλλά μου έχει τύχει να μην προλαβαίνω να δω το μήνυμα "Press any key to boot from cd"... Ελπίζω να είναι αυτό και να βοήθησα αλλιώς δεν βλέπω λογική αιτία...

Link to comment
Share on other sites

Σε Sata δισκο θα φορτωσεις τα win?

Αν ο primary IDE connector ειναι ελευθερος δοκιμασε να βαλεις εκει το CD rom μηπως και δουλεψει,στην ακρη της καλωδιοταινιας συνδεσε το CD και αν εχεις μονο ενα CD rom βγαλε το jumper που οριζει master/slave.

Στο boot priority βαλε με την σειρα CD,HD,Floppy.

....δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο....

stealth

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις , αλλα τιποτα δεν εχει αποτελεσμα...δεν μπορω να καταλαβω... εαν καηκαν τα πινακια της μητρικης και δεν καταλαβαινουν τι συνδεεται πανω τους, πως αναγνωριζει τα ονοματα των συσκευων στο bios?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τσέκαρε τι ρυθμίσεις έχει το cd rom με το jumperaki από πίσω .

Πχ αν το έχεις βάλει master και έχεις και δισκο πάνω που είναι και αυτός master μαλλον δε θα δουλεψει σαν boot αφου θα μπλοκάρει.

Κοίτα επίσης αν στο bios έχεις μήπως καταλάθος απενεργοποιημένο το IDΕ controller ή μόνο το 2ο....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.