Jump to content



ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΣΚΛΗΡΟΥ ΔΙΣΚΟΥ


chriac

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα το πρόβλημά μου είναι το εξής:

'Εχω δύο σκληρούς από τους οποίους θέλω να αφαιρέσω τον έναν (C )τον πιο μικρό και παλιότερο αλλά το πρόβλημα είναι ότι αυτόs που θέλω να αφαιρέσω έχει πάνω του τον boot sector.To θέμα τώρα είναι με ποιον τρόπο μπορώ να κάνω master στον IDE controller τον μεγάλο δίσκο (D) που θέλω να κρατήσω στο pc αλλά και πως θα τον κάνω rescan στο bios για να πάρει την αλλαγή :confused:

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις μαστερ τον δίσκο απλώς αλλάζεις το jumperακι, και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτε άλλο στο bios. Αν θες να κρατήσεις και την ίδια εγκατάσταση θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα του στιλ norton ghost για να "μεταφέρεις" τον έναν στον άλλον...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε S6 -sot το τζαμπερακι είναι πάνω στον σκληρό ?σόρυ για την άγνοια αλλά δεν ξέρω πως το πειράζεις , να υποθέσω ότι είναι ένα μικρό εξάρτημα στον σκληρό του οποίου αλλάζεις την θέση?Θέλω να πω πως θα το καταλάβω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και οι δύο δίσκοι είναι sata και τα windows xp τα έχω περάσει στον μεγάλο D που θέλω να κρατήσω ,δηλαδή ο C είναι στην ουσία άχρηστος απλά έχει τον boot sector από παλιά ,πριν βάλω τον μεγάλο σκληρό D και επίσης δεν ξέρω αν οι sata έχουν καν jumper?

Link to comment
Share on other sites

Οι sata δεν έχουν τζαμπεράκι. Αφαιρόντας τον ένα, αναγκαστικά θα γίνει boot ο δεύτερος. Όσο αφορά το boot sector, μπορείς να δοκιμάσεις αυτό που λέει στο τέλος να δεις εάν θα πιάσει και θα καταφέρεις να μπουτάρεις κανονικά

http://www.ntfs.com/boot-sector-damaged.htm

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αφήνεις τον 2ο δίσκο , βάζεις cd xp κανεις εγκατάσταση. Στην πρώτη επιλογή διαλέγεις επιδιορθωση μέσω console και στο dos παραθυρο πατάς την εντολή fix mbr καιεπιβεββαιώνεις την εντολή. Θεωρητικά θα σου παίξει χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά καιαν αντιμετωπίσεις απλά επιδιορθώνεις το λειτουργικο χωρίς να χάσεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε maddoctor αν κατάλαβα καλά εννοείς να αφαιρέσω τον C και να κάνω boot από το cd-rom και μέσω του Recovery consol να περάσω τον boot sector στον D ή δεν κατάλαβα καλά αυτό που λέει στο link?
Βασικά αφήνεις τον 2ο δίσκο , βάζεις cd xp κανεις εγκατάσταση. Στην πρώτη επιλογή διαλέγεις επιδιορθωση μέσω console και στο dos παραθυρο πατάς την εντολή fix mbr καιεπιβεββαιώνεις την εντολή. Θεωρητικά θα σου παίξει χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά καιαν αντιμετωπίσεις απλά επιδιορθώνεις το λειτουργικο χωρίς να χάσεις τίποτα.

Αυτό που μόλις σου είπε ο Greek. Απλώς στο link που σου έδωσα πιο πάνω, δείχνει το γιατί και τι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δύο ερωτήσεις .1)Αν παίζει ρόλο ότι δεν έχω το cd των γνήσιων xp και 2)Αν τελικά όλα αυτά θα τα κάνω έχοντας μέσα και τους δύο σκληρούς ή θα αφήσω μέσα μόνο αυτόν που δεν έχει τον boot sector δηλαδή τον D που θέλω να κρατήσω:confused:

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως η εγκατάσταση είναι αυθεντική και ότι απλά θες να τρέξεις από το cd το recovery console(δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς... αν με καταλαβαίνεις):

Όχι δεν παίζει ρόλο.

Μόνο τον D θα αφήσεις μέσα(***τουλάχιστον έτσι νομίζω, ο Greek με μπέρδεψε λίγο με το "αφήνεις τον 2ο δίσκο"... εννοεί έξω από το κουτί φαντάζομαι!)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε artking δεν μπορούσα να το θέσω πιο κομψά :105:

Επίσης να σημειώσω ότι με μπέρδεψε και εμένα με το <αφήνεις> ο φίλος greek αλλά μάλλον εννοεί έξω από το κουτί αν παρακολουθεί ας απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι ανάγκη να βγάλεις τον δίσκο έξω από το κουτί. απλά βγάλε το καλώδιο του για να μην φαίνεται στο bios και δεν γίνει η διαδικασία σωστά, μετά αν όλα πάνε καλά τον ξανακουμπώνεις και τον βλέπει και αυτόν αλλά κάνει πλέον boot από τον μεγάλο...

Όταν είσαι στην κονσόλα και θέλεις να δεις όλες τις εντολές πάτα "help", επίσης αν έχεις κωδικό στον admin φρόντισε να τον θυμάσαι!! δυο προαιρετικά tips...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorry αν γίνομαι κουραστικός αλλά κάποιοι λένε δύο εντολές και άλλοι μία , τελικά για να γίνει η δουλειά φτάνει να δώσω στο dos παράθυρο την εμτολή fix mbr ή θέλει και fixboot?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.