Jump to content



Ψηφιακη συνδεση οθονης


asker

Recommended Posts

Υπαρχει ενα αρχαιο PC(Ιntel 1.7G, καρτα ATI με αναλογικη συνδεση) που τρεχει Win NT 4.0

Προσφατα συνδεθηκε σε αυτο μια 19άρα TFT oθονη(monitor).

Παρατηρω οτι η οθονη αυτη εχει τη δυνατοτητα ψηφιακης συνδεσης.

1) Δεδομενου οτι το PC αυτο χρησιμοποιειται σχεδον αποκλειστικα σε δουλειες γραφειου και κειμενα, νομιζετε πως ειναι αποδοτικη η ψηφιακη συνδεση?

2) Για να γινει ψηφιακη συνδεση προφανως χρειαζεται μια καρτα γραφικων με τετοια δυνατοτητα η οποια ομως θα πρεπει απαραιτητα να ειναι agp και να συνεργαζεται με Win NT 4.0... Yπαρχει τετοια καρτα ?

Link to comment
Share on other sites

Εκεί λέτε να οφείλεται ένα τρεμοπαίξιμο της εικόνας που έχω όταν μετακινώ τον κέρσορα σε μια ιστοσελίδα ή όταν παίζω ένα παιχνίδι (έχω και εγώ TFT αλλά παλαιότερη κάρτα και έτσι συνδέω την TFT αναλογικά) ?

Σε μια παλαιότερη CRT δεν είχα αυτή την διακοπή στην συνέχεια της εικόνας ...

Link to comment
Share on other sites

Τρεμόπαιζε οθόνη TFT? Είσαι σίγουρος?

Ναι... αλλά όχι όπως στις crt. Είχε οριζόντιες λεπτές γραμμές που κατέβαινα και σάρωναν την είκόνα.

Nozomi αυτό που λες οφείλεται στο χαμηλό response time (Ghosting)

Link to comment
Share on other sites

Ναι... αλλά όχι όπως στις crt. Είχε οριζόντιες λεπτές γραμμές που κατέβαινα και σάρωναν την είκόνα.

Δεν την είχε στην φυσική της ανάλυση. Μόνο τότε εμφανίζονται οι γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι... αλλά όχι όπως στις crt. Είχε οριζόντιες λεπτές γραμμές που κατέβαινα και σάρωναν την είκόνα.

Nozomi αυτό που λες οφείλεται στο χαμηλό response time (Ghosting)

Όχι ακριβώς τρεμοπαίξιμο (ίσως λάθος έκφραση) αλλά εκεί που είναι όλα καλά κάπου στην μέση η εικόνα μου κάνει μια διακοπή.

Νόμιζα ότι με ψηφιακή διασύνδεση δεν θα το έχει.

H LG 1982U είναι, με καλό response time.

Και μένα με ξάφνιασε γιατί στην CRT Sony G-220 που είχα δεν μου παρουσίασε τέτοιο πρόβλημα ...

Στα παιχνίδια τα "κοψίματα" είναι πιο έντονα.

Κάρτα γραφικών (GeForce 6600 LE) ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, καλη η κουβεντουλα σας αλλα μπορει να γινει κατι και με μενα?...:001:

Υπαρχει καρτα σα κι αυτη που λεω?

Εϊναι καλύτερη αλλά όχι τόσο όσο να δικαιολογεί την αγορά καινούργιας κάρτας.

Kαι τι αξια εχει μια καρτουλα 20-30€ μπροστα στη προοπτικη να τα βλεπεις καλύτερα, ειδικα αν εισαι μπροστα στην οθονη 5-6 ωρες την ημερα??...

Link to comment
Share on other sites

Oριστε??

Για drivers μιλας?

Εγω κοιτωντας το e-shop.gr ειχα δει οτι υπαρχουν καρτες ATI 9250 agp με dvi για Windows ταδε και ταδε αλλα οχι για Windows ΝΤ.

Τωρα μου λες οτι ειναι θεμα driver? Δηλαδη τρεχεις εναν αναλογο driver και αυτοματως η καρτα γινεται συμβατη και με τα ΝΤ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνεις την λειτουργία των οδηγών?

Σου λέει η τάδε κάρτα με οδηγούς για τάδε λειτουργικό. Τι δεν καταλαβαίνεις?

Θα βγάζανε οδηγούς αν δεν ήταν συμβατή? Δώσε παράδειγμα γιατί αυτό πρώτη φορά το ακούω.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω τη λειτουργια των drivers αλλα νομιζα οτι οταν μια καρτα αναφερει στα χαρακτηριστικα της:

"συμβατη με Win 98,XP,Vista. Oχι με ΝΤ"

υπεθετα κι εγω οτι δεν κανει.

Τωρα μου λες οτι γινεται με την εγκ/ση αναλογων drivers... οk.

Αλλα πες μου κατι, οι drivers αυτοι που/πως θα εγκατασταθουν? σε αλλο pc?

Γιατι εαν εγκαταστησω μια τετοια καρτα με το που θα την αγορασω, ανευ drivers για NT, σε pc με ΝΤ φανταζομαι οτι δεν θα δουλεψει και η οθονη δεν θα δειχνει τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα δείχνει. Απλά η κάρτα σου θα έχει αναγνωριστεί σαν άγνωστος προαρμογέας οθόνης. Απλά δεν θα είναι πλήρως λειτουργική(μειωμένες αναλύσεις κλπ) μέχρι να εγκαταστήσεις drivers.

Όχι ακριβώς τρεμοπαίξιμο (ίσως λάθος έκφραση) αλλά εκεί που είναι όλα καλά κάπου στην μέση η εικόνα μου κάνει μια διακοπή.

Νόμιζα ότι με ψηφιακή διασύνδεση δεν θα το έχει.

H LG 1982U είναι, με καλό response time.

Και μένα με ξάφνιασε γιατί στην CRT Sony G-220 που είχα δεν μου παρουσίασε τέτοιο πρόβλημα ...

Στα παιχνίδια τα "κοψίματα" είναι πιο έντονα.

Κάρτα γραφικών (GeForce 6600 LE) ?

Νομίζω ότι αναφέρεσαι στο φαινόμενο του "tearing". Το οποίο δεν εξαρτάται ούτε από την οθόνη ούτε από την κάρτα και ξεπερνιέται με την ενεργοποίηση του V-Sync στα παιχνίδια(πρακτικά η κάρτα και η οθόνη δεν συγχρονίζουν τα frame/sec και παρουζιάζεται το φαινόμενο). Αυτό όμως παρουσιάζεται μόνο στα παιχνίδια, αν δεν κάνω λάθος. Πιθανόν να μην το είχες προσέξει με την CRT και επειδή ψαχνόσουνα για διαφορές κλπ όταν πήρες την TFT να το πρόσεξες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.