Jump to content



Τι είναι πιο γρήγορο;;


Recommended Posts

Γεια σε όλους!

Σήμερα αγόρασα τον εσωτερικό seagate sata2 500giga με 32mb cashe.

Τον αγόρασα με την προοπτική να του φορτώσω xp, linux και vista, και επειδή με τον raptor WD 36 Gb δεν έμεινα ευχαριστημένος είπα να δοκιμάσω αυτό.

Επίσης έχω στη διάθεσή μου και δύο maxtor 300Gb sata1 16Mb cashe.

(Ο ένας είναι 6B300SO ενώ ο άλλος 6Β300LO).=Θα δουλέψει το stripe?

Τι θα είναι καλύτερο και πιο γρήγορο, να κάνω stripe τους δύο 300 και να κρατήσω τον 500 για δεδομένα ή να βάλω στον 500 τα λειτουργικά;

Ευχαριστώ πολύ,

Lefteris

Link to comment
Share on other sites

Τι θα είναι καλύτερο και πιο γρήγορο, να κάνω stripe τους δύο 300 και να κρατήσω τον 500 για δεδομένα

Γενικά θα σου πρότεινα (έχω κι εγώ παρόμοιο setup) να επιλέξεις την 1η λύση που λες. Είναι η χρυσή τομή σε ταχύτητα και αρκετή ασφάλεια (raid-0 για ταχύτητα σε non-critical files, 500άρης γρήγορος για αποθήκευση data) πιστεύω.

Ορίστε benchmark του δικού μου raid-0 να πάρεις μια ιδέα:

attachment.php?attachmentid=18292&stc=1&d=1198176075

Ορίστε και για τον 500αρή που πήρες κι εσύ:

attachment.php?attachmentid=18300&stc=1&d=1198243468

Υ.Γ.1 Όσο για το αν θα δουλέψει, θα έλεγα κατά 99,9% ναι. Κι' εμένα οι δύο 160άρηδες είναι διαφορετικοί και μάλιστα εντελώς (άλλες μάρκες) και όχι απλά διαφορετικά μοντέλα του ίδιου κατασκευαστή. By the way, αν παίξεις με διάφορα μεγέθη partitions πιθανόν να έχεις διαφορετικές επιδόσεις.

Υ.Γ.2 Απλά πληροφοριακά: Eμένα οι δίσκοι στο raid είναι sata II.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Candyman,

Φαίνεται πως έχεις δίκιο για το Stripe. Αυτό θα δοκιμάσω να κάνω. Θα βγει περίπου 550giga καθαρά ο δίσκος... Πώς θα πρότεινες να τα μοιράσω;

xp 80 και είναι και πολλά, vista άντε πες 100, ubuntu άλλα 30, τα υπόλοιπα ένα ntfs για temp files?

και κάτι ακόμα, στον 500αρι, full or quick format?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.