Jump to content



Restore registry πως?


Alfamoto

Recommended Posts

Υπάρχει τρόπος να ανακτήσω το μητρώο των Windows?

Κατέβασα τη μητρική για να βάλω καινούρια ψύκτρα στη cpu και όταν επανασύνδεσα τα πράγματα μέσα στο κουτί πιθανόν να άλλαξα θέση στους δίσκους. Σαν αποτέλεσμα τα windows κολλάνε κατά το logon και μπαίνει μετά από επανεκκινήσεις πολλές και δύσκολα.

Σήμερα που τον άνοιξα μπήκε πάλι με δυσκολία και μου έβγαλε μήνυμα ότι η επαναφορά του μητρώου ήταν επιτυχής κλπ.

Αυτό που με έκπληξη είδα είναι ότι επανέφερε το μητρώο της πρώτης μέρας που εγκατάστησα το λειτουργικό (1-2 μήνες)!!!

Μέχρι να κάνω περιήγηση στα windows μου ζήτησε....

Τη registry που είχα μέχρι χθες μπορώ να την επαναφέρω ή το έχασα το παιχνίδι?

Έχω XP Pro SP2 RC2 (χωρίς κανένα update) :)

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις format.

Δοκίμασε boot με το cd των XP και μετά repair στην υπάρχουσα εγκατάσταση. Αν το κάνεις σωστά δεν χάνεις την εγκατάσταση και δουλεύει και το 99% των προγραμμάτων. (Άμα δεν δουλεύει κάποιο το ξανακάνεις εγκτάσταση στην πορεία.)

Πρέπει να έχει αναφερθεί πολλές φορές στο forum η διαδικασία και υπάρχουν και πολλά links στo google αν έχεις απορίες. Πχ http://www.webtree.ca/windowsxp/repair_xp.htm#How%20to%20Repair%20Windows%20XP%20by%20Installing%20Over%20top%20of%20Existing%20Setup:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.