Jump to content



DVD ποικιλιες...


asker

Recommended Posts

1. Ειδα στο περιοδικο του Πλαισιου οτι κυκλοφορουν blue-ray dvd προς 32€.

Ειναι πολυ δελεαστικα τα 50G, ειδικα οταν σκεφτομαι οτι προ 5ετιας ο σκληρος μου ηταν μολις 20G...

Mπορει ομως το κοινο dvd-rw player μου να παιξει αυτα τα dvd, ή θελει ειδικο dvd-r/rw player? (στο περιοδικο αναφερεται ενα dvd drive blue-ray αντι 400€, μη μου πειτε οτι μόνο αυτο μπορει!)

Eνα κοινο επιτραπεζιο dvd player μπορει να τα παιξει?

Αυτα τα blue-ray ειναι επανεγγραψιμα ή μόνο για 1 φορα?

2. Eπισης εχει dvd dual layer 8.5G (12€/10). Υπαρχουν τετοια επανεγγραψιμα ή μόνο για 1 εγγραφη ειναι?

3. Μερικα περιοδικα δινουν dvd δισκακια διπλης οψεως (4,7G και στις 2 πλευρες του ιδιου dvd). Υπαρχουν τετοια στην αγορα?

Link to comment
Share on other sites

1. Ειδα στο περιοδικο του Πλαισιου οτι κυκλοφορουν blue-ray dvd προς 32€.

Ειναι πολυ δελεαστικα τα 50G, ειδικα οταν σκεφτομαι οτι προ 5ετιας ο σκληρος μου ηταν μολις 20G...

Mπορει ομως το κοινο dvd-rw player μου να παιξει αυτα τα dvd, ή θελει ειδικο dvd-r/rw player? (στο περιοδικο αναφερεται ενα dvd drive blue-ray αντι 400€, μη μου πειτε οτι μόνο αυτο μπορει!)

Eνα κοινο επιτραπεζιο dvd player μπορει να τα παιξει?

Αυτα τα blue-ray ειναι επανεγγραψιμα ή μόνο για 1 φορα?

2. Eπισης εχει dvd dual layer 8.5G (12€/10). Υπαρχουν τετοια επανεγγραψιμα ή μόνο για 1 εγγραφη ειναι?

3. Μερικα περιοδικα δινουν dvd δισκακια διπλης οψεως (4,7G και στις 2 πλευρες του ιδιου dvd). Υπαρχουν τετοια στην αγορα?

1.οχι δε μπορεί.. και αυτό γιατί θες μεγαλύτερης ισχύς δέσμης λέιζερ.. τα λείζερ που έχουμε τώρα στα κοινά dvd player είναι κόκκινα και όχι μπλέ(blue ray) οπότε δε μπορούν να διαβασούν τα blue ray.

μια λύση είναι να πάρεις ενα blue ray reader για υπολογιστή που είναι αρκετά φτηνότερο..στα 130€

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977751&product=985511

βέβαια για να τα γράψεις θες και writer στα 275€

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977751&product=1044753

δεν είναι επανεγγράψιμα απ'ότι ξέρω.

ενα ακόμα θέμα που υπάρχει για να αναπαράγεις blue ray του εμπορίου απο υπολογιστη,είναι οτι έχουν ενα σύστημα προστασίας και πρέπει δίαφορα κομμάτια στον υπολογιστή σου να είναι HDCP enabled , δε ξέρω πολλά παραπάνω δίαβασε εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/HDCP .

επίσης δεν θα βασιζόμουν πολύ στα διπλής στρώσης των 50gb απο θεμα αξιοπιστίας, καλύτερα και πολύ πιο φτηνά τα απλά των 25gb με 12€

ακόμα σκέψου πως θές 32€ για 50gb.. δλδ 64€ για 100gb ενω πχ ενας εξωτερικός των 250gb κάνει μόνο 59€.. αν θες να γράφεις ταινίες HD ίσως η καλύτερη λύση είναι ενα HTPC γιατί αλλιώς το θεωρώ ασύμφορο.

2.δε ξερω,δεν έχω δεί ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Ωστε υπαρχουν και blue-ray readers/writers για 130/275€... ωραια γιατι κατι ειδα με 400€.

Πόσο κανει ενα επιτραπεζιο blue-ray dvd player?

ενα ακόμα θέμα που υπάρχει για να αναπαράγεις blue ray του εμπορίου απο υπολογιστη,είναι οτι έχουν ενα σύστημα προστασίας και πρέπει δίαφορα κομμάτια στον υπολογιστή σου να είναι HDCP enabled , δε ξέρω πολλά παραπάνω δίαβασε εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/HDCP .

Nα σου πω οτι δεν σκεφτομαι τετοιο πραγμα. Για τον τεραστιο αποθηκευτικο χωρο τους με ενδιαφερουν τα blue-ray.

Για τη διπλη στρωση τα μπερδεψες λιγο, για τα 8.5G dual layer μιλαω, οχι για τα blue-ray.

Ποια "απλά των 25gb με 12" ??....

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα την εντυπωση οτι τα blue-ray (που επικρατησαν οριστικα) εχουν 50GB στανταρ. Μήπως τα μπερδευεις με τα hd-dvd?

Στο θεμα τωρα του dvd dual 8.5G, να επαναλαβω την ερωτηση:

Yπαρχουν τετοια επανεγγράψιμα ή μόνο 1 εγγραφης ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ωστε υπαρχουν και blue-ray readers/writers για 130/275€... ωραια γιατι κατι ειδα με 400€.

Πόσο κανει ενα επιτραπεζιο blue-ray dvd player?

δε ξέρω καμιά 400αρα?? αλλά σίγουρα δεν είναι η κατάλληλη εποχή να αγοράσεις ενα.. αυτό ειναι 100% σίγουρο.. με την λήξη του HD format war υπέρ του blue ray οι μειώσεις στις τιμές θα είναι σημαντικές και περιμένω να εμφανιστούν καλοκαίρι..

Nα σου πω οτι δεν σκεφτομαι τετοιο πραγμα. Για τον τεραστιο αποθηκευτικο χωρο τους με ενδιαφερουν τα blue-ray.

Για τη διπλη στρωση τα μπερδεψες λιγο, για τα 8.5G dual layer μιλαω, οχι για τα blue-ray.

Ποια "απλά των 25gb με 12" ??....

Δε τα μπέρδεψα.. αυτά με τον τεράστιο αποθηκευτικό χώρο των 50gb είναι διπλής στρώσης!!.. και επειδή γι'αυτα πρωτοεγραψες γι'αυτα σου απαντάω..

τα απλά των 25GB είναι αυτά:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=24&category=69978441&product=934771

των 50GB είναι διπλής στρώσης(αυτά που κάνουν 32€ και έγραψες αρχικα).

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=24&category=69978441&product=1023209

αν δε με πιστευεις δες στην εικόνα εκεί που γράφει 50GB απο κάτω γράφει double layer. ;)

Και επαναλαμβάνω.. ΔΕΝ συμφέρουν οικονομικά ακόμα τα blue-ray για αποθηκευτικό χώρο.. πάρε 2-3 τέτοιους

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69980759&product=955264

γεμισε τους και αστους σε ενα συρτάρι.. ουτε θα χαλάσουν ούτε τπτ.. και σβήνουν - γράφουν κτλ κτλ..πολυ πολύ καλύτερη λύση.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν τα μπερδεψες τοτε γιατι αγνοησες τελειως το (2) μου (περι dvd dual layer 8.5G)?

Tελοσπαντων, δεν ειναι σημαντικο.

Δεν ειπα οτι προτιθεμαι να αγορασω.

400€ ειπα οτι αναφερει το περιοδικο του Πλαισιου για καποιο blue-ray dvd drive.

Ωστε υπαρχουν blue-ray με 25 και blue-ray με 50G... οk.

Σαφως και θα συνεφεραν τα blue-ray των 50GBs για 32€ αλλα οχι εφοσον μου λετε οτι δεν ειναι επανεγγραψιμα.

Ενα δισκακι των 50GB ειναι πολυ βολικο σε σχεση με το βαρυ 250ρη σκληρο του link.

Δεν γραφεις παντα δεδομενα μόνο για να τα βαζεις στο συρταρι αλλα και για να τα δωσεις σε φιλους να τα παιξουν στο pc ή το επιτραπεζιο dvd τους!

Mε τα επιτραπεζια players τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν τα μπερδεψες τοτε γιατι αγνοησες τελειως το (2) μου (περι dvd dual layer 8.5G)?

Tελοσπαντων, δεν ειναι σημαντικο.

Σου είχα απαντήσει αλλά ηταν λίγα αυτά που έγραψα και δε το πρόσεξες!:001:

2.δε ξερω,δεν έχω δεί ποτέ.

Δεν ειπα οτι προτιθεμαι να αγορασω.

400€ ειπα οτι αναφερει το περιοδικο του Πλαισιου για καποιο blue-ray dvd drive.

Ωστε υπαρχουν blue-ray με 25 και blue-ray με 50G... οk.

Σαφως και θα συνεφεραν τα blue-ray των 50GBs για 32€ αλλα οχι εφοσον μου λετε οτι δεν ειναι επανεγγραψιμα.

Ενα δισκακι των 50GB ειναι πολυ βολικο σε σχεση με το βαρυ 250ρη σκληρο του link.

Ακόμα και οι 2.5" ιντσών εξωτερικοί δίσκοι συμφέρουν(αλλά οριακά.. 120GB στα 60€) και αυτοί είναι πολύ μικροί, και δε θέλουν εξωτερική τροφοδοσία, τους βάζεις και παίζουν.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69980759&product=1088394

επιπλέον άλλο πράγμα ο σκληρός δίσκος που σβήνεις γράφεις και γενικά κάνεις ότι γουστάρεις..

Δεν γραφεις παντα δεδομενα μόνο για να τα βαζεις στο συρταρι αλλα και για να τα δωσεις σε φιλους να τα παιξουν στο pc ή το επιτραπεζιο dvd τους!

Σ'αυτό έχεις δίκιο για το επιτραπέζιο dvd.. αλλιώς πιο εύκολο είναι να τους δώσεις 1-2 εξωτερικούς σκληρους.. εμένα οι φίλου μου έτσι κάνουν.. και πίστεψε με το εκτιμώ απεριόριστα απο το μπάσε βγάλε δισκάκια.

Mε τα επιτραπεζια players τι παιζει?

Τι εννοείς ακριβώς?:115: :115:

Link to comment
Share on other sites

Σου είχα απαντήσει αλλά ηταν λίγα αυτά που έγραψα και δε το πρόσεξες...

Noμιζα οτι αναφεροσουν στο (3) μου περι dvd διπλης οψεως.

Γιαυτα γνωριζεις αν πωλουνται?

επιπλέον άλλο πράγμα ο σκληρός δίσκος που σβήνεις γράφεις και γενικά κάνεις ότι γουστάρεις..

Aυτο ειναι που μολις ειπα, εφοσον τα blue-ray δεν ειναι επανεγγραψιμα τοτε δεν συγκρινονται με τους σκληρους.

Σ'αυτό έχεις δίκιο για το επιτραπέζιο dvd.. αλλιώς πιο εύκολο είναι να τους δώσεις 1-2 εξωτερικούς σκληρους.. εμένα οι φίλου μου έτσι κάνουν.. και πίστεψε με το εκτιμώ απεριόριστα απο το μπάσε βγάλε δισκάκια.

Kαι τι γινεται οταν οι φιλοι δεν διαθετουν pc παρα μόνο οικιακο επιτραπεζιο dvd player? Toτε θα τους γραψεις ταινια σαν ταινια με προγραμμα τυπoυ Nero ή σαν δεδομενα DivX... Kι αν ενα κοινο dvd μπορει να χωρεσει 5-6ταινιες(των 700ΜΒ) αντιλαμβανεσαι ποσες περισσοτερες θα χωρεσουν σε ενα blue-ray.

Τι εννοείς ακριβώς?

Πόσο κανουν τα οικιακα επιτραπεζια blue-ray players?

Υπαρχουν και εγγραφής ή μόνο αναπαραγωγης?

Τα επιτραπεζια dvd players μπορουν ολα να παιξουν dvd dual-layer?

Και για τα dvd-dual 8.5G, να επαναλαβω την ερωτηση:

Yπαρχουν τετοια επανεγγράψιμα ή μόνο για 1 εγγραφη ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Noμιζα οτι αναφεροσουν στο (3) μου περι dvd διπλης οψεως.

Γιαυτα γνωριζεις αν πωλουνται?

μόνο αυτά βρήκα:

http://www.skroutz.gr/c/472/cd_media.html?keyphrase=dvd+double+sided

προσοχή είναι dvd-RAM τα μεγάλης χωρητικότητας.. τα άλλα είναι μικρά,για βιντεοκάμερες.

Aυτο ειναι που μολις ειπα, εφοσον τα blue-ray δεν ειναι επανεγγραψιμα τοτε δεν συγκρινονται με τους σκληρους.

Kαι τι γινεται οταν οι φιλοι δεν διαθετουν pc παρα μόνο οικιακο επιτραπεζιο dvd player? Toτε θα τους γραψεις ταινια σαν ταινια με προγραμμα τυπoυ Nero ή σαν δεδομενα DivX... Kι αν ενα κοινο dvd μπορει να χωρεσει 5-6ταινιες(των 700ΜΒ) αντιλαμβανεσαι ποσες περισσοτερες θα χωρεσουν σε ενα blue-ray.

δε διαφωνούμε κάπου.. πάνω κάτω τα ίδια λέμε.. απλά προσωπικά δεν έχω γνωστό που να μην έχει υπολογιστή.. έστω ενα λαπτοπ..απο την άλλη δεν έχω κανέναν που να έχει blue ray player ;).. οχι λάθος έχω εναν που έχει ps3!:033:

Πόσο κανουν τα οικιακα επιτραπεζια blue-ray players?

Υπαρχουν και εγγραφής ή μόνο αναπαραγωγης?

Τα επιτραπεζια dvd players μπορουν ολα να παιξουν dvd dual-layer?

Και για τα dvd-dual 8.5G, να επαναλαβω την ερωτηση:

Yπαρχουν τετοια επανεγγράψιμα ή μόνο για 1 εγγραφη ειναι?

νομίζω αρχίζουν απο 350€ περίπου.. αν ξέρω καλά είναι μέχρι στιγμής μόνο αναπαραγωγής.

αν παίζουν dvd dual-layer νομίζω πως εξαρτάται απο το μοντέλο.. λογικα παίζουν αν έχουν γραφτεί απο τον υπολογιστή σαν dvd-video .. δες πχ εδω μια απάντηση για ενα μοντέλο της samsung:

http://ars.samsung.com/customer/usa/jsp/faqs/faqs_view.jsp?isINPUT=Y&SITE_ID=1&PG_ID=0&AT_ID=72644&PROD_SUB_ID=0&PROD_ID=839

τώρα αν δε το έχεις γράψει σαν dvd-video αλλά εχεις βάλει μέσα divx αρχεία δε ξέρω να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

αν παίζουν dvd dual-layer νομίζω πως εξαρτάται απο το μοντέλο.. λογικα παίζουν αν έχουν γραφτεί απο τον υπολογιστή σαν dvd-video .. δες πχ εδω μια απάντηση για ενα μοντέλο της samsung:

http://ars.samsung.com/customer/usa/jsp/faqs/faqs_view.jsp?isINPUT=Y&SITE_ID=1&PG_ID=0&AT_ID=72 644&PROD_SUB_ID=0&PROD_ID=839

τώρα αν δε το έχεις γράψει σαν dvd-video αλλά εχεις βάλει μέσα divx αρχεία δε ξέρω να σου πω.

Koιταξε, να διευκρινισω οτι δεν μιλαω για το περιεχομενο αλλα για το δισκακι σαν δισκακι. Αν δηλαδη το οικιακο επιτραπεζιο dvd player εχει τη δυνατοτητα να παιζει dvd dual layer σαν dvd dual layer.

Του πισιου μου, τωρα που το θυμαμαι την εχει τη δυνατοτητα αυτη, αν και το πηρα το 2004, γιατι θυμαμαι οτι ειχα νοικιασει τοτε ενα dvd 8GB απ το βιντεοκλαμπ της γειτονιας για να δω δοκιμαστικα και το επαιζε κανονικα.

μόνο αυτά βρήκα:

http://www.skroutz.gr/c/472/cd_media...d+double+sided

προσοχή είναι dvd-RAM τα μεγάλης χωρητικότητας.. τα άλλα είναι μικρά,για βιντεοκάμερες.

Σε ευχαριστω που εψαξες αλλα πρεπει να σου πω οτι

-στο πρωτο link ειναι dual layer(single sided)

-στο δευτερο ειναι μεν dοuble sided αλλα μόνο 2,8GB

-στο τριτο, οπως κι εσυ ειπες, ειναι dvd-ram

-στο τεταρτο ειναι dual layer και παλι.

Eπιτρεψε μου να σου πω οτι στο skroutz παω κι εγω, δεν ειμαι αναπηρος(:)), ελεγα μόνο μηπως γνωριζε καποιος αν και που ακριβως πωλουνται τετοια. Μαλλον δε πωλουνται πουθενα και αυτα που εχουν τα περιοδικα ειναι ειδικη παραγγελια.

Και να πωλούνται(που δεν νομίζω, τουλάχιστον δεν έχω δει εγώ), τι να τα κάνεις; Σαν 2 dvd είναι...

Ε, οχι ακριβως, ειναι 2 σε 1. Ιδιο φαινομενικα δισκακι αλλα με 2 επιφανειες απο 4,5G. Βεβαια πρεπει να το βγαζεις για να το αναποδογυρισεις αλλα σκεψου το χωρο και τις θηκες που γλυτωνεις.

Link to comment
Share on other sites

Koιταξε, να διευκρινισω οτι δεν μιλαω για το περιεχομενο αλλα για το δισκακι σαν δισκακι. Αν δηλαδη το οικιακο επιτραπεζιο dvd player εχει τη δυνατοτητα να παιζει dvd dual layer σαν dvd dual layer.

Του πισιου μου, τωρα που το θυμαμαι την εχει τη δυνατοτητα αυτη, αν και το πηρα το 2004, γιατι θυμαμαι οτι ειχα νοικιασει τοτε ενα dvd 8GB απ το βιντεοκλαμπ της γειτονιας για να δω δοκιμαστικα και το επαιζε κανονικα.

Πρέπει να ψάξεις πολύ για να βρεις σοβαρή ταινία(με extras κλπ) σε single layer DVD... Και δεν ξέρω συσκευή που να παίζει single layer και όχι dual layer.

Ε, οχι ακριβως, ειναι 2 σε 1. Ιδιο φαινομενικα δισκακι αλλα με 2 επιφανειες απο 4,5G. Βεβαια πρεπει να το βγαζεις για να το αναποδογυρισεις αλλα σκεψου το χωρο και τις θηκες που γλυτωνεις.

Α, γι'αυτό... Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ θήκες( :D ), αλλά καλύτερα να πληρώσω για μια διπλή θήκη παραπάνω(πόσο να κάνει πια...) από ένα DVD που χρησιμοποιείται σαν διπλό. Απόψεις είναι αυτές βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ψάξεις πολύ για να βρεις σοβαρή ταινία(με extras κλπ) σε single layer DVD... Και δεν ξέρω συσκευή που να παίζει single layer και όχι dual layer.

Aρα μου λες οτι ΟΛΑ τα επιτραπεζια dvd players, ακομα κι αυτα που κανουν 25€, μπορουν κανονικα να παιξουν dvd δισκια που ειναι dual-layer.

Τα περισσοτερα dvd's με ταινιες που εχω δει ηταν single δηλ. 4.5GB, αλλα αυτο δεν εχει ιδιαιτερη σημασια.

Θελω να δω τωρα ΤΙ το super θα εχει μια ταινια με τα 50GBs στα blue-rays... Μηπως θα μας κανει και καφε? :001:

Α, γι'αυτό... Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ θήκες( ), αλλά καλύτερα να πληρώσω για μια διπλή θήκη παραπάνω(πόσο να κάνει πια...) από ένα DVD που χρησιμοποιείται σαν διπλό. Απόψεις είναι αυτές βέβαια.

To κοστος της θηκης ειμαι μηδενικο, εγω λεω για το ΧΩΡΟ που εξοικονομεις, ειτε κατα την αποθηκευση στο σπιτι, ειτε κατα τη μεταφορα. Σκεψου να εχεις πχ. 200 dvd, φανταζεσαι το χωρο που θα κερδιζες αν ηταν 100 με το ιδιο περιεχομενο. Στο κατω-κατω ο χωρος και το μεγεθος ειναι αυτα που κοστιζουν περισσοτερο(πχ.βλ.usb sticks).

Aπορω γιατι θα προτιμουσες ενα κοινο μονό dvd,παρά ενα διπλης οψεως. Στο πρωτη περιπτωση δε κερδιζεις τιποτα, στη δευτερη πολλα.

Αν δε χρησιμοποιεις θηκες, τοτε πως τα εχεις? Γυμνα και εκτεθειμενα στη σκονη και τις δαχτυλιες? Ή μηπως εννοεις τις χαρτινες θηκες? Οπως και να το κανουμε αλλο χαρτινη και αλλο πλαστικη θηκη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.