Jump to content



Πρόβλημα με laptop HP-δεν αντέχω άλλο


AgAl

Recommended Posts

Επανέρχομαι με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με ενα HP Pavillion dv6000 γιατί ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν ξέρω εάν φταίει το μηχάνημα, κάποιο πρόγραμμα ή ο ΟΤΕ.

Εδώ και αρκετό καιρό αφού μπαίνω στο Ιντερνετ, στις πρώτες 1-2 κλήσεις σε κάποια σελίδα, όλα καλά. Μετά όμως είναι σαν να έχει χάσει τη σύνδεση. Μετά από 2-3 προσπάθειες επανέρχεται, αλλά θα το ξανακάνει.

Σημειώστε ότι αυτό γίνεται μόνο από το laptop. Από ένα άλλο pc πάλι με κάρτα wifi δεν υπάρχει πρόβλημα αποσύνδεσης, όπως επίσης και με ένα άλλο pc που είναι συνδεδεμένο με το router με ethernet.

Η σύνδεση είναι ΟΤΕΝΕΤ χιλιάρα.

Τέλος, στο διάστημα που το laptop δεν έχει σύνδεση στο internet, δεν σημαίνει ότι έχει χάσει τη σύνδεση με το router μιας και μπορείς να δείς το router, τα άλλα μηχανήματα κλπ. ΜΟΝΟ με το internet υπάρχει πρόβλημα!!!

Ο router είναι ένας 3com.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις την ασύρματη σύνδεση όχι με το πρόγραμμα της κάρτας αλλα να αφήσεις τα windows να την χειρίζονται. Υπάρχει option για αυτό στις ρυθμίσεις....

Το έχω κάνει και αυτό χωρίς αλλαγή....

AgAl added 1 Minutes and 38 Seconds later...

φανταζομαι την ωρα που χανεται το ιντερνετ το laptop ειναι σταθερο και δεν κινειται.. Μηπως δεν πιανεις καλο σημα με το ρουτερ και γι αυτο στο κανει??

Σαφώς και δεν κινείται, το σήμα είναι πάρα πολύ καλό, αλλά το κυριότερο είναι ότι είναι εκεί που ήταν πάντα. Σημειώστε ότι θα το κάνει πάντα [τουλάχιστον] στο ξεκίνημα δηλ. στα δύο τρία πρώτα κλικ που θα κάνεις θα δουλέψει, μετά θα κολλήσει. 3-4 reload και ξανα-ξεκινάει. Στο διάστημα που δεν έχει internet, βλέπει κανονικά το τοπικό δίκτυο. Το πρόβλημα είναι μόνο στην επικοινωνία προς τα έξω.

Δεν έχει αλλάξει τίποτα όσον αφορά τη θέση του laptop ή του router.

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργικό...; Driver για WiFi adapter καινούργιο (αν δεν κάνω λάθος "φοράει" broadcom); Power Management ?

Οσον αφορά το λειτουργικό είναι XP Home αγγλικά με όλα τα updates.

Η κάρτα είναι Intel Pro/Wireless 3945ABG και έχει το τελευταίο driver 11.5.0.34 (31/10/2007).

Οσον αφορά το Power Management, τι εννοείς; Τι πρέπει να κάνω ή να δώ;

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το λειτουργικό είναι XP Home αγγλικά με όλα τα updates.

Η κάρτα είναι Intel Pro/Wireless 3945ABG και έχει το τελευταίο driver 11.5.0.34 (31/10/2007).

Οσον αφορά το Power Management, τι εννοείς; Τι πρέπει να κάνω ή να δώ;

για δες απο device manager στις ιδιοτητες τις καρτας αν εχει power managment.. εμενα η broadcomm εκει εχει διαφορες ιδιοτητες που μπορω να πειραξω

Link to comment
Share on other sites

δες και για κανενα καινουργιο firmware για το 3com

Εχω κάνει τη τελευταία που είχε (1.31 - Apr 18 2005 11:14:22) ....

Πάντως το χειρότερο είναι ότι το πρόβλημα επιδεινώνεται. Στην αρχή ήταν μερικά κλικ που χρειαζόμουνα για να "ξαναέρθει" το internet. Τώρα μου βγάζει τη πίστη για να ξαναέρθει, έως και reboot το pc και το router μπορεί να χρείαστεί να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

για δες απο device manager στις ιδιοτητες τις καρτας αν εχει power managment.. εμενα η broadcomm εκει εχει διαφορες ιδιοτητες που μπορω να πειραξω

Οντως έχει, αλλά τί να πειράξω;

AgAl added 2 Minutes and 15 Seconds later...

Ναι .... Αν και πρίν ίσως να δοκίμαζα επανεγκατάσταση λειτουργικου.....

Είναι επειδή τώρα χαλάρωσα λίγο από τη δουλειά και έλεγα τί να κάνω, τί να κάνω.....

Τώρα το βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

μια ισως οχι και τοσο σωστη σκέψη...

έχεις άλλο δίκτυο ενεργό δλδ λαν στο λαπ τοπ παράλληλα με το ρούτερ?

αν ναι έχεις ρουτινγκ πρόβλημα...

Δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς... Εάν εκτός του laptop-router υπάρχει και τοπικό δίκτυο; Εάν εννοείς αυτό τότε όντως έχω ένα pc συνδεδεμένο στο router με καλώδιο [δεν έχει κανένα πρόβλημα] και ένα δεύτερο pc με ασύρματη κάρτα [επίσης δεν έχει κανένα πρόβλημα σύνδεσης στο internet]

Σημείωσε ότι όταν χάνει τη σύνδεση το laptop χάνει μόνο το internet, με το τοπικό δικτύο υπάρχει κανονικά επικοιωνία...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.