Jump to content



πείτε μου την γνώμη σας για αυτη την συνθεση


galanakop

Recommended Posts

q9450 : http://www.multirama.gr/multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=CPUIntel&cp_id=141416

asus p5e3 premium: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=1079514

3870x2 ddr4 : http://geizhals.at/deutschland/a323119.html

ddr3 1800 2gb: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=1045253

zalma 9700 nt : http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977719&product=913464

tagan 700 watt: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700675

το παραπάνω συστηματάκι θλελει να το φτιάξει ένας φίλος.είναι τρελαμενος με τα παιχνίδια και οχι μόνο.πιστευετε οτι θα είναι ικανοποιημένος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα μια πρόσθεση και μου βγήκε 1539€ τα πράγματα που έγραψες.. επέτρεψε μου να σου πω πως είναι πολύ ακριβό για την απόδοση στα παιχνίδια που θα έχεις.. να μια δικιά μου σύνθεση:

επεξεργαστής:

intel 8400@3.0ghz στα 167€

cooler: ZEROTHERM NV120 NIRVANA PREMIUM 1 CPU COOLER στα 49€

μητρική:

Asus Striker 2 Formula (775, DDR2, 780) στα 245€

μνήμες:

4gb με 2 κιτ Transcend

Ram 2GB Kit DDR2 1066MHz AxeRAM στα 65χ2=130€

τροφοδοτικο THERMALTAKE W0131 TOUGHPOWER 850W NVIDIA SLI CERTIFIED στα 138€

κάρτες γραφικων:

2xTwinTech 9800GTX 512MB DDR3 με SLI στα 2χ259=520€

Σύνολο 1249€

στα παιχνίδια θα είναι αρκετά πιο γρήγορος..

επίσης μπορείς να αλλάξεις τον επεξεργαστή με εναν τετραπύρηνο αρκεί να τον υπερχρόνισεις..πχ ενας q6600 θα πάει 3.3 εύκολα κατα πάσα πιθανότητα

βέβαια και ο 8400 με αυτή την ψύχτρα θα πρέπει να εχεις πέσει σε πολύ κακό κομμάτι για να μην πιάσει τα 3.8-4.0 εύκολα.

ασφαλως αυτό που κερδίζεις με την δικιά σου σύνθεση είναι πως είναι πιο αναβαθμίσιμο για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή φίλε μου θεωρείς τον 8400 o/c sta 3,o.με ddr2 μνήμες στα 1066 και μια mobo πάλι με ddr2 κα΄λύτερο σε απόδοση απο τον q9450 o/c sta 3.2. με mobo ddr3 sta 1600 fsb o/c 1800.kai μνήμες 1800 χ2 gb.δεν ξέρω αλλά το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι οτι δεν κατάλαβες καλά τα χαρακτιριστικά του ενός συστήματος και του αλλου.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή φίλε μου θεωρείς τον 8400 o/c sta 3,o.με ddr2 μνήμες στα 1066 και μια mobo πάλι με ddr2 κα΄λύτερο σε απόδοση απο τον q9450 o/c sta 3.2. με mobo ddr3 sta 1600 fsb o/c 1800.kai μνήμες 1800 χ2 gb.δεν ξέρω αλλά το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι οτι δεν κατάλαβες καλά τα χαρακτιριστικά του ενός συστήματος και του αλλου.

οπως έγραψα και πιο πανώ η δικιά μου σύνθεση στα παιχνίδια θα είναι πιο γρήγορη.. δε μίλησα γενικότερα.. η 3870x2 είναι σε απόδοση όσο μια 9800gtx περίπου.. οπότε 2 9800gtx σε sli θα είναι πιο γρήγορες για παιχνίδια.

όσο για τους επεξεργαστές ο υπερχρονισμός κάνει περίπλοκα τα πράγματα καθως:

ο e8400 μπορεί άνετα να δουλέψει στα 3800(9χ422) με πολύ μικρή αυξηση ρευματος και θερμοκρασιας.

ο q6600 που έγραψα σαν εναλλακτικη επιλογη και αυτός έχει αρκετά καλές πιθανότητες να πάει στα 3600(9χ400)

ο q9450 δυστηχώς έχει χαμηλό πολλαπλασιαστη(7.5) οπότε θεωρώ πως μπορείς να τον έχεις άνετα στα 3.2-3.7.

έτσι εγω δε μπορώ να δικαιολογήσω τον q9450 σαν επιλογή.. αν θέλω τετραπύρηνο θα στραφώ στον q6600.. ακόμα κ για παιχνίδια ο q6600 είναι άριστη επιλογή αλλά υπερχρονισμένος.

Link to comment
Share on other sites

ναι φίλε simon.

galanakop added 16 Minutes and 51 Seconds later...

φίλε stred νομίζω πως έχεις δίκιο.ο 9540 δεν πάει πάνω από 3,6 άλλα απο την άλλη εχει πολύ καλές θερμοκρασίες.παρ όλα αυτά νομίζω πως μια τετραπυρινη επιλογή κοντά στα 300 ευρό είναι πάντα καλή επιλογή.

Τώρα θα ήθελα να σε ρωτήσω που πιστεύεις οτι μπορει να φτάσω των δικό μου.όλοι μου είπαν να μην τον πειράξω αφου είναι καινούργιος κ.α.εγω θα ήθελα να τον τσιμπίσω και πιστεύω οτι μπορώ να τον πάω 3,8.έχεις κάποια γνώμη πάνω σε αυτό.θα με βοηθούσε πάρα πολυ.όπως είναι πιάνει πολύ καλά frap και στο crysis 88-92 σε 1920 ανάλυση με όλα στο φούλ.αναφέρω το crysis γιατί είναι ίσως το πιο βαρή απο αυτά που παίζω.σου αναφέρω το παράδειγμα για να καταλάβεις πως πάει το συστημά μου και αν αξίζει να το o/c. αν μπορείς θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη σου.

Link to comment
Share on other sites

φίλε stred νομίζω πως έχεις δίκιο.ο 9540 δεν πάει πάνω από 3,6 άλλα απο την άλλη εχει πολύ καλές θερμοκρασίες.παρ όλα αυτά νομίζω πως μια τετραπυρινη επιλογή κοντά στα 300 ευρό είναι πάντα καλή επιλογή.

φίλε μου όπως είπα και η δικιά σου σύνθεση μια χαρά είναι και σίγουρα πολύ επεκτάσιμη,αν και ακριβούτσικη..

αλλώστε αν κάποια στιγμή δεν παίζει καλά κάποια παιχνίδια μπορείς να μπει και άλλη 3870 ή 3870χ2 για tripple ή quad crossfire(αν και τότε θα χρειάζεται πιο μεγάλο τροφοδοτικο).

εχεις δίκιο για τις θερμοκρασίες.. ;)

Τώρα θα ήθελα να σε ρωτήσω που πιστεύεις οτι μπορει να φτάσω των δικό μου.όλοι μου είπαν να μην τον πειράξω αφου είναι καινούργιος κ.α.εγω θα ήθελα να τον τσιμπίσω και πιστεύω οτι μπορώ να τον πάω 3,8.έχεις κάποια γνώμη πάνω σε αυτό.θα με βοηθούσε πάρα πολυ.όπως είναι πιάνει πολύ καλά frap και στο crysis 88-92 σε 1920 ανάλυση με όλα στο φούλ.αναφέρω το crysis γιατί είναι ίσως το πιο βαρή απο αυτά που παίζω.σου αναφέρω το παράδειγμα για να καταλάβεις πως πάει το συστημά μου και αν αξίζει να το o/c. αν μπορείς θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη σου.

που μπορεί να πάει εξαρτάται την ψύξη που έχεις στον επεξεργαστη.. 3.8 θεωρητικα τα έχεις ευκολα, πρόσεξε μόνο μην δώσεις πολύ ρευμα καθως τα 45nm είναι πιο ευαισθητα.. 1.37-1.4v και θα εισαι ενταξει.

πρακτικα για παιχνιδια δε νομίζω να δεις κάποια διαφορά.. το σύστημα σου είναι πολύ δυνατό και θεωρώ πως θα περάσει καιρός ωστε να το ζορίσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

όπως είναι πιάνει πολύ καλά frap και στο crysis 88-92 σε 1920 ανάλυση με όλα στο φούλ.

Οfftopic: Συγνώμη, επιασες 90 fps σε 1920 με όλα ultra high????? Γιατί στα reviews με 9800gx2 (quad sli), εγώ είδα τα μισά fps περίπου (59) στο Crysis στην ίδια ανάλυση που λες και με high ρυθμίσεις, και όχι Ultra! Kαι είχαν ίδιο ή καλύτερο hardware από το δικό σου σύστημα.

Εντύπωση μου κάνει... Πολύ!

http://www.hothardware.com/Articles/NVIDIA_QuadSLI_with_the_ASUS_EN9800GX2/?page=7

Link to comment
Share on other sites

φίλε Candyman το σύστημα του παραδείγματος υπολείπετε απο του δικού μου και σε σε επεξεργαστήqx9770 3.2(qx6870 3.0) και σε μνήμες 4x1800 ddr3(2x1066 ddr3)άλλα και και σε δίσκο εγω παίζω με sas στις 15.000 και ο άλλος με wd 10.000.αυτό όσον αφορά το συστημα.η ολη επιτυχία του δικού μου συμφονα πάντα με το παιδί που μου το σετάρισε είναι οι driver που μου έβαλε.δεν είναι μαμισιοι nvidia αλλά απο κάπου αλλού.

Υ/Σ και εγω με no A/A παίζω.

galanakop added 10 Minutes and 58 Seconds later...

και κάτι άλλο που ξέχασα απο οτι βλέπω στο παράδειγμα οι κάρτες της asus είναι χρονισμενες στα 600 και 2000mhz αντοιστιχα.

οι δικες μου είναι οι evga ssc στα 675 και 2100 αντοιστιχα.πιο αργα για του λόγου το αληθές θα ανεβάσω και της φώτο και με τα frap αλλά και με το συστημά μου αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

η ολη επιτυχία του δικού μου συμφονα πάντα με το παιδί που μου το σετάρισε είναι οι driver που μου έβαλε.δεν είναι μαμισιοι nvidia αλλά απο κάπου αλλού.

Με Omega drivers προφανώς? Δώσανε τόσο παραπανω; Μωρέ μπράβο...

Link to comment
Share on other sites

το θέμα φίλε είναι οτι εγω θέλω να τον πειράξω οπως είπα και πριν αλλά ο δικος μου είναι ανενδοτος.πιστεύω πως στα 3.8 μπορει να πάει άνετα αλλά δεν με αφήνει να το κάνω και επιδεί συνεργάζομαι μαζι του δεν θέλω να βάλω άλλον να το κάνει ελπίζω να καταλαβαίνεις.αυτος φοβάται πιο πολύ της θερμοκρασίες.α και κάτι που μου φάνηκε περίεργο.με τους τελευταίους driver n vidia είχα θερμοκρασιες στο φούλ 56 -58 maximum.με αυτούς τους driver που μου έβαλε φτάνω σταθερά 74 στο φουλ και σε κατασταση ηρεμίας 44.

δικαιολογείται αυτό.

galanakop added 5 Minutes and 10 Seconds later...

αυτοί είναι oi driver:http://www.tweakforce.com/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.