Jump to content



Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό


eko

Recommended Posts

Έχω τον MyBook τον 500άρη και έχω το εξης πρόβλημα το οποίο πρέπει να ξεκινάει από την μητρική.

99% έχω συνδέσει λάθος τα καλώδια για τις USB θύρες. Το αποτέλεσμα, πριν από λίγο που πήγα να συνδέσω τον σκληρό μου πέταξε το παρακάτω μήνυμα:

usberrorrt5.jpg

Τον έβγαλα από τον υπολογιστή και πήγα να τον δοκιμάσω και στον δευτερό.

Ούτε εκεί έπαιζε. Παίρνει κανονικά ρεύμα από την μπρίζα και δείχνει ότι λειτουργεί στην αρχη (ανάβει για λίγο το led), αλλά εν τέλει δεν τον αναγνωρίζουν τα παράθυρα, ούτε με κατάργηση και έλεγχο για νέες συσκευες.

Παιζεί να κάηκε?

Link to comment
Share on other sites

Στο δεύτερο pc νου έβγαλε μήνυμα ότι η συσκευή δεν λειτούργησε σωστά και τα παράθυρα δεν μπορούν να την αναγνωρίσουν. Το ίδιο μου έβγαλε και όταν τον συνέδεσα σ' αυτό το pc σε μια θύρα της μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

κανονικότατα.

Eko added 4 Minutes and 18 Seconds later...

Βασικά δεν συνδέθηκε πότε σε hub.

Δεν ξέρω γτ πέταξε αυτό το μήνυμα. Και τις 3 φορές που τον έβαλα σε απλή θύρα μπήκε.

Eko added 4 Minutes and 3 Seconds later...

Το πρόβλημα υπάρχει με τις 2 θύρες του κουτιού. Οι 4εις της μητρικής λειτουργούν κανονικά.

Υ.Γ: Η μητρική είναι μία Abit Ip35 Pro.

Link to comment
Share on other sites

κανονικότατα.

Eko added 4 Minutes and 18 Seconds later...

Βασικά δεν συνδέθηκε πότε σε hub.

Δεν ξέρω γτ πέταξε αυτό το μήνυμα. Και τις 3 φορές που τον έβαλα σε απλή θύρα μπήκε.

Eko added 4 Minutes and 3 Seconds later...

Το πρόβλημα υπάρχει με τις 2 θύρες του κουτιού. Οι 4εις της μητρικής λειτουργούν κανονικά.

Υ.Γ: Η μητρική είναι μία Abit Ip35 Pro.

αφου δουλευει γιατι δεν το λες απο την αρχη βρε παιδι...

κοιταξε αν ειναι συνδεμενα καλα τα καλωδια του κουτιου στη μητρικη

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν είμαι και πολύ σίγουρος πως είναι το καλά.

εννοεις δεν ξερεις πως να δεις αν ειναι σωστα????

αλλα και παλι για δυο θυρες κανεις ετσι...:001:

χρησιμοποιησε της μητρικης...

καλα λυση δεν ειναι αυτη αλλα προσεχε τους εξωτερικους δισκους γιατι ειναι ευαίσθητοι και δεν θελουν πολυ

Link to comment
Share on other sites

εννοεις δεν ξερεις πως να δεις αν ειναι σωστα????

αλλα και παλι για δυο θυρες κανεις ετσι...:001:

χρησιμοποιησε της μητρικης...

καλα λυση δεν ειναι αυτη αλλα προσεχε τους εξωτερικους δισκους γιατι ειναι ευαίσθητοι και δεν θελουν πολυ

Ακριβώς δεν ξέρω σίγουρα πως είναι το σωστά.

Όσο για τον σκληρο,τον συνέδεσα και με μία θύρα που λειτουργεί κανονικά, ανάβει λίγο το ledακι του και μετά τίποτα.

Edit: Χρόνια πολλά για χτες(?)!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς δεν ξέρω σίγουρα πως είναι το σωστά.

Όσο για τον σκληρο,τον συνέδεσα και με μία θύρα που λειτουργεί κανονικά, ανάβει λίγο το ledακι του και μετά τίποτα.

καλα υπαρχουν ατομα να σου πουν γιατι εχουν την ιδια μητρικη αλλα...

σε καθε πινακι της μητρικης λεει πιο καλωδιο αντιστοιχεί...

επισης φανταζομαι στα καλωδια λεει τι ειναι τι...

μπορει να το κανεις σε 1 λεπτο μπορει και σε 15 λεπτα...

το θεμα ειναι οτι θα τα καταφερεις...

Edit: Χρόνια πολλά για χτες(?)!

:001:

ευχαριστω ρε φιλε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για τις USB τις θύρες έχω 2 καλώδια να συνδέσω στην μητρική. Το ένα γράφει πάνω του Vcc1/data-1/data+1/gnd1/shield1 και το άλλο τα ίδια και όπου 1 έχει 2.

Η μητρική έχει 4 διαφορετικές υποδοχές για να μπουν και στην κάθε υποδοχή 2 θέσεις. Μια τετράπινη και μία πεντάπινη.

Για αρχή δοκίμαζα ένα ένα τα καλώδια, είτε στην πεντάπινη είτε στην τετράπινη υποδοχή. Το αποτέλεσμα και στις δύο περιπτώσεις ήταν να δουλεύουν κανονικά οι 4εις συσκευές, που είναι συνδεδεμένες στις υποδοχές της μητρικής, ενώ στις 2 υποδοχές του κουτιού, μου έβγαζε πάντα το ίδιο μήνυμα που έβαλα στην αρχή.

Τι μπορεί να φταίει; Μήπως πρέπει να πειράξω κάποια ρύθμιση από κάπου; Μήπως φταίνε οι 2 θύρες του κουτιού και όχι η συνδεσμολογία ή οι ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Το κουτι μου δινει αυτα

sqpwnjbd920y875f77gm.jpg

qcbuskcc0f8w11vch0a4.jpg

Aλλα στο manual δεν τα λεει τόσο καλά για να καταλάβω πως τα βάζω!Στην παλιά μου μητρική αυτα τα δυο καλώδια ειναι ενωμένα και έτσι δεν μπορούσες να τα βάλεις λαθος!

Αλλη ονομασία δίνει η μητρική και αλλα τα καλώδια του κουτιού!

Οπως και να τα βάλεις ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ πρόβλημα ... αρκεί να τα βάλεις το ένα πάνω στο άλλο

VCC1 VCC2

DATA-1 DATA-2

DATA+1 DATA+2

GND1 GND2

shield1 shield2 (ένα από τα 2 θα πέσει στο κενό ....)

Δοκίμασε και πες ....

Δοκίμασε αυτό πρέπει να κάνεις δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς έκανα!!

Έβαλα το ένα ακριβώς πάνω από το άλλο, όπως ήταν και στην παλιά μητρική αλλά τζίφος!:(

Υπάρχει περίπτωση οι 2 οι θύρες του κουτιού να ανεβάζουν από πουθενά ρεύμα γι αυτό να δημιουργείται το πρόβλημα;

Για την ιστορία ένα stickακι που έβαλα σε μία εκ των 2, έκαιγε μόλις το έβγαλα και μύριζε καμένο, αλλά ευτυχώς τη γλίτωσε.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία ένα stickακι που έβαλα σε μία εκ των 2, έκαιγε μόλις το έβγαλα και μύριζε καμένο, αλλά ευτυχώς τη γλίτωσε.

Κανένα πολύμετρο εχεις?? Για βραχυκύκλωμα μου μυρίζει έμενα

Link to comment
Share on other sites

99% έχουν πρόβλημα τα usb hub ...

Το παράξενο είναι ότι δεν σου δουλεύει ούτε στης μητρικής τα usb σωστά ????

Το στικάκι δουλεύει κανονικά στης μητρικής τα usb ??? (μυρίζει -ζεσταίνετε ??)

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πολύμετρο εχεις?? Για βραχυκύκλωμα μου μυρίζει έμενα

Δυστυχώς δεν έχω. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να δούμε αν όντως ισχύει η υπόθεσή σου;

@Tsif: Στην μητρική το stick δουλεύει κανονικά. Ο σκληρός ανάβει λίγο το ledακι του και μετά τίποτα, ενώ ταυτόχρονα βγάζουν μήνυμα τα παράθυρα ότι δεν αναγνώρισαν την συσκευή σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κι εμενα οι θυρες του κουτιου μου ειναι λιγο οτι να 'ναι. Μου αναγνωριζουν οτι θελουν. Ενα flashακι του κολλητου μου δεν το αναγνωριζει, αντιθετα με αυτο της ξαδερφης μου που το διαβαζει κανονικα οπως δεν εχει προβλημα κι οταν συνδεω το κινητο. Μυστηρια πραγματα...

:104: :104: :104:

Link to comment
Share on other sites

@Tsif: Στην μητρική το stick δουλεύει κανονικά. Ο σκληρός ανάβει λίγο το ledακι του και μετά τίποτα, ενώ ταυτόχρονα βγάζουν μήνυμα τα παράθυρα ότι δεν αναγνώρισαν την συσκευή σωστά.

Δοκίμασε με άλλο καλώδιο usb μήπως αυτό χάλασε διαφορετικά ετοιμάσου για RMA.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μαζί με τον δίσκο μήπως υπήρχε και cd με οδηγούς?Έχω τύχει περίπτωση όπου συγκεκριμένο κουτί για να παίξει έπρεπε να έχει τους usb drivers που ήταν στο cd αλλιώς είχα το ίδιο πρόβλημα. Επίσης δοκίμασε να κατεβάσεις updated usb drivers , μια αναζήτηση στο γοογλε θα σε βοηθήσει....

Link to comment
Share on other sites

Drivers δεν έχει και δεν μπορώ να βρω. Είναι plug and play η συσκευή και τα είχε όλα τα απαραίτητα μέσα.

Δυο ερωτήσεις:

1)Πριν τον πάω για RMA, υπάρχει κάποιος τρόπος να ανακτήσω ό,τι έχει μέσα; Έχω πάρα πολλά πράγματα που είναι πολύ δύσκολο να τα ξαναβρώ.

2)Εκτός από τις 2 USB θύρες, αχρηστεύτηκε μια firewire, μία υποδοχή για ακουστικά και μία για μικρόφωνο. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τις αντικαταστήσω, χωρίς να στείλω όλο το κουτί; Το κουτί μου είναι ένα Thermaltake VA8000SWA ARMOR BLACK με τον πλαϊνό τον 25άρη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.