Jump to content



καινουργιο pc για 1200€


innova1442169133

Recommended Posts

Καλησπερα διαθετω 1200€ για νεο pc αυτα που θελω ειναι :

κουτι, μητρικη, καρτα γραφικων, επεξεργαστη, HDD και μνημη

Ο υπολογιστης θα χρησιμοποηθει και ως HTPC αρα πρεπει να υπαρχει θυρα HDMI. Περιμενω γνώμες Thanks

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Οθόνη θα έχει? Δεν χρειάζεται να έχει θύρα hdmi. Και με την dvi θα παίζει το ίδιο καλά. Διαφορετικό καλώδιο μόνο θα χρειαστείς.

Ετοίμασα ένα συστηματάκι χωρίς οθόνη. Σου έβαλα και blu-ray αφού θα χρησιμοποιηθεί και ως htpc. Αλλαγές μπορούν να γίνουν πολλές. Δηλαδή μπορείς να αλλάξεις το τροφοδοτικό και το κουτί με κάποια πιο φθηνά για να βάλεις 8gb ram ή για μια καλύτερη κάρτα γραφικών. Πές μας λίγο πιο αναλυτικά τι θες να κάνεις για να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

post-912-1442175037,5482_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

όντως πες λίγο πιο αναλυτικα τι θες,3 βασικες απορίες:

1. αν θα εχει οθόνη

2.αν παίζεις παιχνίδια (και σε τι ανάλυση)

3. αφου θα χρησιμοποιηθεί σαν htpc αν θες κάποιο κουτί τέτοιου τύπου όπως πχ:

1094351.jpg

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977695&product=1094351

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα οθονη εχω οποτε δεν χρειαζεται το κουτι θελω να ειναι Midi και οχι τυπου HTPC παιχνιδια ναι σε αναλυσεις 1280*1024 και θελω να εχει HDMI για να το συνδεω με την LCD TV για να βλεπω ταινιες σε blue-ray, mkv κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα οθονη εχω οποτε δεν χρειαζεται το κουτι θελω να ειναι Midi και οχι τυπου HTPC παιχνιδια ναι σε αναλυσεις 1280*1024 και θελω να εχει HDMI για να το συνδεω με την LCD TV για να βλεπω ταινιες σε blue-ray, mkv κλπ

Το hdmi με το dvi ειναι ίδια καλώδια με διαφορετική κατάλυξη στο βύσμα. Δεν χρειάζεσαι απαραιτητα hdmi θύρα αλλά ένα καλώδιο dvi σε hdmi σαν αυτό!!!

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977513&product=948608

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εκανα μια σύνθεση στα λεφτά που δίνεις:

attachment.php?attachmentid=20448&stc=1&d=1208432188

-σου εβαλά πολύ δυνατή κάρτα γραφικών,9800gtx,ειδικά σε 1280x1024 είσαι υπερκαλυμμένος για καιρό ΑΛΛΑ υπάρχει και η εναλλακτική να βάλεις μια 3870(-80€) που παίζει όλα τα συγχρονα παιχνιδάκια και αργότερα αν ζοριστεί του βάζεις μια ακόμη σε crossfire.

-dvdrw & blue ray reader

-αν δε κανεις υπερχρονισμό μην πάρεις την ψύχτρα,αστον με την στοκ

-εβαλα κ καλωδιακι dvi to hdmi, αυτό χρειαζεσαι καθως ολες οι καρτες γραφικων εκτος ελαχιστων ερχονται με dvi.

-εβαλα 2 σκληρούς ίδιους 500αρηδες είτε για ξεχωριστά είτε για raid

post-8835-1442175037,6439_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμενα φιλε μου εγώ θα σου πρότεινα το παρακατω σύστημα!

με 2ΤΒ σκληρο με 32ΜΒ cache ο καθενας αλλιως αλλαξε βγαλε αυτους και βαλε μια 3870Χ2 και 2 500GB seagate με 32ΜΒ cache αν θελεις να παιζεις πιο απαιτητικα games και αν μην ξεφυγεις σε τιμη ή να του βαλεις τους 2* 500GB seagate με 32ΜΒ cache και την απλη 3870 που σου εχω και ενα BLUray player...!

post-26-1442175037,7354_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εκανα μια σύνθεση στα λεφτά που δίνεις:

attachment.php?attachmentid=20448&stc=1&d=1208432188

-σου εβαλά πολύ δυνατή κάρτα γραφικών,9800gtx,ειδικά σε 1280x1024 είσαι υπερκαλυμμένος για καιρό ΑΛΛΑ υπάρχει και η εναλλακτική να βάλεις μια 3870(-80€) που παίζει όλα τα συγχρονα παιχνιδάκια και αργότερα αν ζοριστεί του βάζεις μια ακόμη σε crossfire.

-dvdrw & blue ray reader

-αν δε κανεις υπερχρονισμό μην πάρεις την ψύχτρα,αστον με την στοκ

-εβαλα κ καλωδιακι dvi to hdmi, αυτό χρειαζεσαι καθως ολες οι καρτες γραφικων εκτος ελαχιστων ερχονται με dvi.

-εβαλα 2 σκληρούς ίδιους 500αρηδες είτε για ξεχωριστά είτε για raid

Η καλυτερη προταση που θα μπορουσε να γινει. Το μονο που θα αλλαζα ειναι το brand της καρτας γραφικων (παρε πχ evga), το παραπανω κοστος ισοσταθμιζεται αν αφαιρεσεις την ψυκτρα που δεν χρειαζεσαι αν δεν clockαρεις. Επισης σκεψου και την περιπτωση να παρεις bluray writer αντι για reader (διπλασια τιμη) αλλα και αυτο σχεδον ισοσταθμιζεται αν βγαλεις τον ενα 500αρη. Ετσι βγαινεις περιπου στα 1250.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστεύω πως δεν εννοείται σύγχρονο με μηχάνημα χωρίς 4gb ram. Θα μπορουσε στο σύστημα του stred να βγάλει τον ένα δίσκο και να βάλει κάποιο kit 2x2gb. Τέλος δεν μας έχει πεί αν θα κάνει oc.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα του stred μου φαίνεται πολύ δυνατό...

@ckdiablo555 Tροφοδοτικό 1100W δεν ειναι υπερβολη???

Γιατι να ειναι υπερβολη?

θα χρησιμοποιουνται οσα W χρειαζονται απο τα 1100W δεν παει να πει οτι επειδη ειναι 1100 θα χρησιμοποιουνται και ολα αν το συστημα καιει 400W-700W δεν παει να πει οτι το τροφοδοτικο θα δουλευει φουλ για 1100W...!:)

Link to comment
Share on other sites

4gb σε τι θα χρησιμευσουν? Για παιχνιδια και ταινιες τα 2 ειναι υπεραρκετα. Εκτος κι αν εχεις vista...

1 Οι μνήμες αυτό τον καιρό είναι τσάμπα σχεδόν

2 Μπορεί να έχει τη δυναντότητα να βάλει και vista, ενώ αν έχει 2*1 θα βάλει άλλα 2 στικάκια και είναι καλύτερα να έχεις 2 στικάκια παρά 4

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να ειναι υπερβολη?

θα χρησιμοποιουνται οσα W χρειαζονται απο τα 1100W δεν παει να πει οτι επειδη ειναι 1100 θα χρησιμοποιουνται και ολα αν το συστημα καιει 400W-700W δεν παει να πει οτι το τροφοδοτικο θα δουλευει φουλ για 1100W...!:)

Αυτο το ξέρω, αδυνατώ να πιστεψω οτι ενα τροφοδοτικό 1100W θα ειναι αρκετά ήσυχο για ενα HTPC ...Δεν ειναι καλύτερο να παρει ενα 600αρι που θα ειναι πιο ήσυχο? Οσο ναναι το 1100 δεν θα ζεστενεται το καλοκαίρι?? Γομάρι θα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Case:Aerocool Aeroengine black - 74 E

PSU:Corsair 550W - 77 E

CPU:Intel Core2Duo E8400 Box 2.66GHz - 168 E

Motherboard;Gigabyte-P35-DS4 - 144 E

RAM:Geil 2x2GB KIt DDR2 Evo One 800 - 129 E

VGA:ECS 8800GT 512MB - 150 E

HDD:Seagate 500GB 32MB Cache - 77 E

BluRay Reader:Pioneer Bluray Hybr BDC-202BK - 130 E

DVD-RW:Samsung DVDRW AD7200S - 28 E

TOTAL ~ 980 E :)

Link to comment
Share on other sites

Το hdmi με το dvi ειναι ίδια καλώδια με διαφορετική κατάλυξη στο βύσμα. Δεν χρειάζεσαι απαραιτητα hdmi θύρα αλλά ένα καλώδιο dvi σε hdmi σαν αυτό!!!

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977513&product=948608

Ναι αλλα το DVI δεν εχει ηχο (ενω το HDMI εχει) που εγω θελω διοτι οπως ειπα θα συνδεται στην TV.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.