Jump to content



TR Ultra 120 extreme


Mythos

Recommended Posts

Προχτές εβαλα μια thermalright ultra 120 extreme σε ενα Q6600 που δουλεύω στα 3Ghz.

Ολα καλά με την τοποθέτηση και τη λειτουργία, αλλά βλέπω μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις θερμοκρασίες των core. Σε full load η διαφορά είναι 10-11 βαθμοί ενώ σε idle 6-7. 2 core έχουν χαμηλή θερμοκρασία και 2 υψηλή.

Σήκωσα την ψύκτρα με το χέρι και οι θερμοκρασίες εξισώθηκαν. Βέβαια για να γίνει αυτό ανέβηκε η θερμοκρασία των ψυχρών core και κατέβηκε των θερμών οπότε "συναντήθηκαν" κάπου στη μέση. Αρά πατάει καλά στα 2 core που είναι στο κάτω μέρος και οχι τόσο καλά στα 2 στο πάνω μέρος. Λάθος στην τοποθέτηση δεν έχει γίνει πάντως.

Έστειλα mail στη thermalright και μου απάντησαν οτι είναι απολύτως φυσιολογικό και μην ανησυχείς κλπ κλπ Δεν ξέρω αν έχουν δίκιο πάντως στον 6400 με μια big typhoon που είχα πριν δεν είχα καμία διαφορά ανάμεσα στα core.

Όσοι έχετε αυτή την ψύκτρα (και την έχουν πολλοί απο οτι βλέπω) έχετε αντίστοιχο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μία Scythe Mugen, όπου αν θυμάμαι καλά έχει παρόμοια κατασκευή σαν ψύκτρα με την δικιά σου, και έχω και γω διαφορά ανάμεσα στους πυρήνες, απλά είναι σταθερή στους 5 βαθμούς είτε σε load είτε σε idle.

Μήπως δεν έβαλες καλά την πάστα πάνω;

Καλύτερη λύση, κατά την γνώμη μου είναι να την επανατοποθετήσεις και να δεις μήπως δεν είχε γίνει κάτι καλά την πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Και με default ψυκτρα σε Q9300 εχω αρκετη διαφορα στις θερμοκρασιες των 4 πυρηνων. Σκεφτομουν μαλιστα μηπως παω σε καποια "καλη" αεροψυκτρα γιατι βαριεμαι να τοποθετησω παλι το νερο.

Αληθεια, τι θερμοκρασιες εχεις με αυτην?

Link to comment
Share on other sites

παντως εχω διαβάσει οτι αρκετά κομμάτια της TRUE120 δεν έχουν επίπεδη βάση με αποτέλεσμα τέτοια φαινόμενα(google: ultra 120 extreme not flat)..

νομίζω μπορείς να το τεστάρεις αν βάλεις ενα ίσιο μαχαιράκι απο ακρη σε ακρη και να δεις αν ακουμπάει σε όλη της της βάση.

αν υπάρχει τέτοιο θέμα ίσως μπορείς να την τρίψεις για να γίνει λεία(lapping)... το καλό είναι πως θα δείς και καλύτερες θερμοκρασίες:

πχ http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1188092

Link to comment
Share on other sites

Και με default ψυκτρα σε Q9300 εχω αρκετη διαφορα στις θερμοκρασιες των 4 πυρηνων. Σκεφτομουν μαλιστα μηπως παω σε καποια "καλη" αεροψυκτρα γιατι βαριεμαι να τοποθετησω παλι το νερο.

Αληθεια, τι θερμοκρασιες εχεις με αυτην?

Εχω 35 με 36 idle και 59 με 60 σε full load. Οι θερμοκρασίες αυτές, βέβαια, περιμένω να πέσουν κι άλλο, μιας και είναι καινούργια η πάστα.

Υ.Γ: Ο επεξεργαστής μου είναι ένας Q6600 χρονισμένος στα 3,2 με 1,35 vcore.

Link to comment
Share on other sites

Χμ...

Με μαμα ψυκτρα και τον Q9300 στα 7,5x417 (3127Mhz) και default ρευματα επιασα σε full load (Με τον systester του Darthmoul) στους 70-73 βαθμους.

Πρεπει να κανω κατι με τις θερμοκρασιες μου γιατι ερχεται και καλοκαιρι.:)

Link to comment
Share on other sites

Ψυκτρα με backplate δεν σκεφτομαι καν να βαλω.

Αν ειναι να λυσω μητρικη, εβαζα και την υδροψυξη. Τον ιδιο χρονο θα μου παρει.

Καμια ψυκτρουλα της σειρας κι αμα.:)

Αφου ειναι stable το συστημα δε με απασχολει και πολυ η θερμοκρασια...:p

Link to comment
Share on other sites

παντως εχω διαβάσει οτι αρκετά κομμάτια της TRUE120 δεν έχουν επίπεδη βάση με αποτέλεσμα τέτοια φαινόμενα(google: ultra 120 extreme not flat)..

νομίζω μπορείς να το τεστάρεις αν βάλεις ενα ίσιο μαχαιράκι απο ακρη σε ακρη και να δεις αν ακουμπάει σε όλη της της βάση.

αν υπάρχει τέτοιο θέμα ίσως μπορείς να την τρίψεις για να γίνει λεία(lapping)... το καλό είναι πως θα δείς και καλύτερες θερμοκρασίες:

πχ http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1188092

Ναι τα είχα διαβάσει ολα αυτά πριν την πάρω και έκανα το test. Δεν είναι απολύτως επίπεδη. Αλλα εχει μια πάρα πολύ μικρή καμπύλη. Αν δεν κοιτάξεις πολύ προσεκτικά δεν την βλέπεις ούτε με το χάρακα.

Η βάση της ultra δεν είναι ίσια επίτηδες επειδή κανένας επεξεργαστής δεν είναι ίσιο το καπάκι και προκειμένου να λαπάρεις τον επεξεργαστή ακολούθησαν αυτή τη λύση

Το lapping δεν το σκέφτομαι καν. Είναι πολύ εύκολο να μεγαλώσεις την καμπύλη. Πολλοί το κάνουν, ελάχιστοι το κάνουν σωστά.

Ή να δει αν δεν πατάνε καλά οι βίδες

Αυτό που δεν θυμάμαι είναι σε ποιο rev το είχαν κάνει.....

Οι βίδες πατάνε σωστά. Αυτό που σκέφτομαι ειναι να βάλω μερικές ροδέλες στις πάνω βίδες έτσι ώστε τα ελατήρια να έχουν λίγο μεγαλύτερη τάση.

Εχω 35 με 36 idle και 59 με 60 σε full load. Οι θερμοκρασίες αυτές, βέβαια, περιμένω να πέσουν κι άλλο, μιας και είναι καινούργια η πάστα.

Υ.Γ: Ο επεξεργαστής μου είναι ένας Q6600 χρονισμένος στα 3,2 με 1,35 vcore.

Α ρε τυχερέ... Εμένα με 1,35 πάει στα 3. Βέβαια το cpu-z μου λέει άλλα απο οτι το Bios οπότε παίζει να θέλω και τροφοδοτικό...

Υ.Γ. Ξέρατε οτι ενώ μπαίνεις κανονικά χωρίς cookies και ολα δουλεύουν μια χαρά, δεν δουλεύει με τίποτα το multiquote;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον φταίει και η μητρική σου σ' αυτό. Κι εγώ όταν είχα την Asus, επειδή μάλλον έκανε πολύ vdroop, ήθελα 1,35 για τα 3 και 1,4625 για τα 3,2!!

Με την Abit, ευτυχώς τα πράγματα έφτιαξαν.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον φταίει και η μητρική σου σ' αυτό. Κι εγώ όταν είχα την Asus, επειδή μάλλον έκανε πολύ vdroop, ήθελα 1,35 για τα 3 και 1,4625 για τα 3,2!!

Με την Abit, ευτυχώς τα πράγματα έφτιαξαν.

Καλά για 3,2 δεν το συζητάω. Νομίζω δοκίμασα 1,45 σε κάποια φάση αλλά δεν... Μάλλον ήμουν άτυχος στην επιλογή cpu. Ο 6400 που είχα πριν έπιανε 3,2 με default τάση. Αλλά οκ και 3 μια χαρά είναι.

Το πρόβλημα με τις θερμοκρασίες λύθηκε πάντως βάζοντας 2 ροδέλες 2mm στις πάνω βίδες. Τώρα η διαφορά έπεσε στους 2 βαθμούς απο τους 11 που ήταν πρίν. Και η συνολική θερμοκρασία cpu έπεσε. Επίσης η ψύκτρα δεν περιστρέφεται πλέον με το χερι.

Ελπίζω να μην έχει μακροχρόνιες συνέπειες στη cpu και το socket η επιπλέον πίεση αλλά το μέλλον θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.