Jump to content


Ποια ηχεία να διαλέξω...ή να κρατήσω τα παλιά;


pokemon6401442169101

Recommended Posts

Μια από τα ίδια...και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αλλά χρειάζομαι αλλαγη και σκεύτομαι creative X-FI EXTREME MUSIC και ηχεία Logitech Z-5500 ή Creative Mega Works 550D 500W. Αλλά δεν ξέρω ποια ηχεία να διαλέξω...ή να κρατήσω τα παλιά τα οποία ήταν καταπληκτικά.

Με τα ίδια χρήματα που έχουν τα 5500/550D παίρνεις πολύ άνετα τα αυτοενυσχηόμενα monitor B2030A, πολύ ποιο δυνατά και ποιοτικά, αν είσαι πολύ λάτρης του μπάσου παίρνεις και το ανάλογο Sub. Το ρόλο του προενυσχητή μπορεί να την αναλάβει η κάρτα ήχου. Από κάρτα ήχου αν το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι το playback και όχι τόσο η ηχογράφηση με MIDI, τότε η M-Audio Revolution 5.1(η 7.1@95Euros) είναι η καλύτερη επιλογή(με EAX,24Bit/192KHz, A3D, ASIO κ.α.)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εξαρταται απο την χρηση που προκειται να κανεις.. Αν είσαι gamer μια soundblaster των 30-40 ευρω είναι υπεραρκετη (εχουν εξόδους 7.1 , οπτικη ίνα γα πιο extreme καταστασεις , μεχρι και τηλεκοντρολ για να τη χειριζεσαι απο τον καναπε.. Και με 100 ευρωπουλα παίρνεις και ενα σετ ηχειάκια απο ξύλο για καλύτερη ποιοτητα μπάσων και υψηλων συχνοτητων και είσαι κομπλε. Αν όμως σκεφτεσαι πιο επαγγελματικα αυτα δεν κανουν, θες καλή καρτα και ουδετερα ηχεία (studio minitor) για σωστη δουλειά..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μελέτησα την λύση που μου πρότεινε ο Pokemon640...μόρει να ειναι ενδιαφέρουσα, αλλά ειμαι λίγο δυστακτικός στο αν συγρίνεται το 2.0 ή 2.1 με το 7.1 ήχο σαν ποιότητα. Κυρίως για μουσική τα θέλω, αλλά σκεύτομαι ότι ακουγεται πιο ωραία ένα surround απο ένα stereo. Έχω κάποιες απορρίες.

1. χρειάζονται κατι ακομα αυτα τα ηχεια που μου πρότεινες? ή αυτα καλυτερα

http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?products_id=5534

ή συνδεονται κατευθείαν στον υπολογιστή?

2. γίνεται σε μια κάρτα ήχου 7.1 να συνδεσεις 2 ζευγαρια τετοια ηχεια για να πετυχεις ενα surroun κατα κάποιον τρόπο?

3. απο ότι ειδα....εχουν ενσωματομένο subwoofer...δεν ειναι αρκετό?

Link to comment
Share on other sites

Μελέτησα την λύση που μου πρότεινε ο Pokemon640...μόρει να ειναι ενδιαφέρουσα, αλλά ειμαι λίγο δυστακτικός στο αν συγρίνεται το 2.0 ή 2.1 με το 7.1 ήχο σαν ποιότητα. Κυρίως για μουσική τα θέλω, αλλά σκεύτομαι ότι ακουγεται πιο ωραία ένα surround απο ένα stereo. Έχω κάποιες απορρίες.

1. χρειάζονται κατι ακομα αυτα τα ηχεια που μου πρότεινες? ή αυτα καλυτερα

http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?products_id=5534

ή συνδεονται κατευθείαν στον υπολογιστή?

2. γίνεται σε μια κάρτα ήχου 7.1 να συνδεσεις 2 ζευγαρια τετοια ηχεια για να πετυχεις ενα surroun κατα κάποιον τρόπο?

3. απο ότι ειδα....εχουν ενσωματομένο subwoofer...δεν ειναι αρκετό?

Οχι φιλε μου. Τα Monitor ηχεια δεν ειναι για Hi-Fi χρηση. Εξυπηρετουν κυριως επαγγελματικές εφαρμογες σε studio οπου ο ηχος θελουμε να ειναι flat και αχρωματιστος ωστε να μπορει ο ηχοληπτης να ρυθμιζει σωστα. Μεταξυ 2.0 η 2,1 εξαρταται το ειδος η μαρκα και τα εκαστοτε χαρακτηριστικά του καθενός. 5,1 η 7,1 δεν υφισταται στην μουσικη (ετσι και αλλιως ακομα και εκει σε στερεο mode παζουν μονο τα μπροστινα, 2,1 δηλαδη.)

1 Συνδέονται κατευθείαν στον υπολογιστη και χρειζοναται sub γιατι παιζουν πολυ flat.

2. Οχι μονο εαν η καρτα εχει δυνατότητα down mix η virtual Dolby. Αν και το αποτέλεσμα δεν θα ειναι ωραιο και σωστο.

3.Δεν εχουν ενσωματωμένο Sub οταν λεει woofer εννοει την μοναδα επανω.

Γενικα δεν σου προτείνω να ακουσεις ενα ηχειο πριν το παρεις γιατι τα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν λενε τιποτα απο μονα τους.

Τα monitor ηχεια δεν μου αρεσουν καθολου εμενα για παραδειγμα και ειδικα τα behringer που ειναι μέτριας ποιοτητας.

Αμα θες κατι καλο πες μας τι ακριβως ζητας σε ποιοτητα και ποσα διαθετεις

Link to comment
Share on other sites

Μελέτησα την λύση που μου πρότεινε ο Pokemon640...μόρει να ειναι ενδιαφέρουσα, αλλά ειμαι λίγο δυστακτικός στο αν συγρίνεται το 2.0 ή 2.1 με το 7.1 ήχο σαν ποιότητα. Κυρίως για μουσική τα θέλω, αλλά σκεύτομαι ότι ακουγεται πιο ωραία ένα surround απο ένα stereo. Έχω κάποιες απορρίες.

1. χρειάζονται κατι ακομα αυτα τα ηχεια που μου πρότεινες? ή αυτα καλυτερα

http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?products_id=5534

ή συνδεονται κατευθείαν στον υπολογιστή?

2. γίνεται σε μια κάρτα ήχου 7.1 να συνδεσεις 2 ζευγαρια τετοια ηχεια για να πετυχεις ενα surroun κατα κάποιον τρόπο?

3. απο ότι ειδα....εχουν ενσωματομένο subwoofer...δεν ειναι αρκετό?

Για πολυκάναλο σύστημα(2+1 απορία) θες το SUB της behringer, το Β2092Α(έχει front in(2), rear in(2), center in(2), sub in και βγάζει front out(2), rear out(2) και center out), προτείνω τα αυτοενισχυόμενα ηχεία που το μοντέλο καταλήγει σε A, τα B2031P χρειάζονται και ενισχυτή και συγκεκριμένα τον Α500 της ίδιας εταιρίας.(Νομίζω ότι η λύση των αυτοενισχυόμενων ηχείων Β2031Α για τα κανάλια και Β2092Α το SUB συμφέρει και οικονομικά. Ψάξτε και μόνος αν θες). Το δεύτερο μέρος που πρέπει να σε απασχολήσει είναι και οι βάσεις των ηχείων για τα πίσω.(Σε αυτό ρώτα το ίδιο μαγαζί τι έχει διαθέσιμο). Όσο αφορά τον τρόπο σύνδεσης θες :

Canon(Μale) -> καρφί χοντρό(Μale) 1,8μέτρων (4 τεμάχια). Για να συνδέσεις το SUB με τον μίκτη η τον προενισχυτή 5.1

Canon(F)-> Canon(Μale) 1,8μέτρων(3 τεμ). Για την σύνδεση του SUB με τα 3 μπροστινά ηχεία, όσο αφορά τα rear αυτά θα παίρνουν το σήμα από τον προενισχυτή που εκεί θα αγοράσεις τα καλώδια ανάλογα την περίπτωση.

{Χοντρό καρφί(M) σε RCA(F)(6 τεμ) , RCA(M) σε καρφί(M) 3 τεμ. }= για την κάρτα ήχου προς το Μίκτη η τον προενισχυτή.

Δοκίμασα 3 adaptors που κάνουν το χοντρό καρφί σε ψιλό για να πάνε στο mp3 player αλλά δεν έδινε δύναμη, την λύση του μίκτη(για 2.1) η του προενισχυτή(5.1) δεν την γλυτώνεις, απαιτούνται.

Τέλος(3), όσο αφορά τους δορυφόρους, αυτά βγάζουν Ψιλές και μεσαίες, ΟΧΙ χαμηλές, χαμηλές βγάζει το SUB.

Οχι φιλε μου. Τα Monitor ηχεια δεν ειναι για Hi-Fi χρηση. Εξυπηρετουν κυριως επαγγελματικές εφαρμογες σε studio οπου ο ηχος θελουμε να ειναι flat και αχρωματιστος ωστε να μπορει ο ηχοληπτης να ρυθμιζει σωστα. Μεταξυ 2.0 η 2,1 εξαρταται το ειδος η μαρκα και τα εκαστοτε χαρακτηριστικά του καθενός. 5,1 η 7,1 δεν υφισταται στην μουσικη (ετσι και αλλιως ακομα και εκει σε στερεο mode παζουν μονο τα μπροστινα, 2,1 δηλαδη.)
Εδώ θα γίνει καυγάς μουσικών με Hi-Fiτζίδων, από εμένα καλύτερα ηχεία δεν έχω δει στην κατηγορία των 1000Ε, στη μάχη μεταξύ monitor ηχείων και ενός ίδιου Hi-Fi, το Hi-Fi δεν βγάζει flat ήχο καθαρής ποιότητας με σωστά μπάσα και πρίμα, αν βάλεις κλασσικό κομμάτι θα καταλάβεις τι εννοώ.

1 Συνδέονται κατευθείαν στον υπολογιστη και χρειζοναται sub γιατι παιζουν πολυ flat.

Το δοκίμασα χωρίς αποτέλεσμα με την διαφορά ότι έβαλα mp3 και δεν έδινε πολύ δύναμη, εμένα χρειάζεται η μίκτη για 2.1 η προενισχυτή(5.1) ανάλογα την περίπτωση.
2. Οχι μονο εαν η καρτα εχει δυνατότητα down mix η virtual Dolby. Αν και το αποτέλεσμα δεν θα είναι ωραίο και σωστό.
Εξαρτάται τον τρόπο διαχείρισης της κάρτας ήχου, και το πρόγραμμα (π.χ. power DVD τι ρυθμίσεις έχει)
Γενικα δεν σου προτείνω να ακούσεις ένα ηχείο πριν το πάρεις γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν λένε τίποτα από μονά τους.
Το να ακούσεις κάτι πριν την αγορά συμφέρει 2 φορές γιατί αν πάει σπίτι και δεν τον ικανοποιεί θα είναι ήδη αργά, όσο αφορά την δύναμη αυτό φαίνεται και στην πράξη αλλά και στα Db που γράφει το κάθε manual.(για να μην μας ξεγελάνε τα διαφημιστικά Watt
Τα monitor ηχεία δεν μου αρέσουν καθόλου έμενα για παράδειγμα και ειδικα τα behringer που ειναι μέτριας ποιότητας.
Τα έχεις ακούσει για να το πεις αυτό; για τα χρήματα τους είναι τα TOP, δεν υπάρχουν καλύτερα! Εγώ μέχρι τώρα ΔΕΝ έχω βρει καλύτερα ηχεία για μεσαίο χώρο η σαλόνι, ίσα ίσα έχω δει κάτι πατάτες που πουλάνε στα μαγαζία με 1000Ε~.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα γίνει καυγάς μουσικών με Hi-Fiτζίδων, από εμένα καλύτερα ηχεία δεν έχω δει στην κατηγορία των 1000Ε, στη μάχη μεταξύ monitor ηχείων και ενός ίδιου Hi-Fi, το Hi-Fi δεν βγάζει flat ήχο καθαρής ποιότητας με σωστά μπάσα και πρίμα, αν βάλεις κλασσικό κομμάτι θα καταλάβεις τι εννοώ.

Δεν τιθεται θεμα για καυγα. Απλα διαχωριζουμε το καθε πραγμα στην κατηγορια του.Τα μονιτορ ηχεια ουσιαστικα ειναι ενα νορμαλ ηχειο σε κατασκευη που χρησιμοποιει ενα μικρο ενισχυτη κλασης D (ποιοτικα κακος δηλαδη) με ρυθμισεις στο κροσσοβερ οσο ποιο φλατ γινεται. Εδω χανουμε σε ποιοτητα λογω το μικρο μεγεθος τροφοδοτικων και της ποιοτητας κατασκευης του ενισχυτη. Απο την αλλη ομως αυτα τα ηχεια εξυπηρετουν σε δυσκολες εγκαταστασεις που δεν γινεται χρηση εξωτερικου ενισχυτη. Ο ηχος τους ομως αν και καθαρος (σε ποιο καλα μονιτορ ηχεια) δεν εχει καθολου χρωμα η μουσικη χροια. Στην πλειοψηφια ειναι ξερος και καθολου ξεκουραστος, κατι το οποιο ειναι το ζητουμενο οταν ακουμε μουσικη για ψυχαγωγια. Τα καλα πριμα μπασσα ειναι αντικειμενικο απο αυτον που το συγκρινει. Εχει επικρατησει οτι οι καμπυλες αποκρισης (target responce curve) πρεπει να κανουν μια κοιλια στην μεση καν αεπικρατει λιγο το χαμηλο και το ηψηλο αλλα στην ιδια ευθεια. Σε μονιτορ ηχειο θα γελασεις αμα δεις τις ενδείξεις. Αν και το αυτι μου με ειχε πεισει νωριτερα.

Απο την αλλα ειναι πολυ παρατολμο αυτο που μου λες στην κατηγορια των 1000 ευρω! Δηλαδη πχ ειναι καλυτερα και απο τα Tannoy Reval 8D? (Τα ποιο μουσικα μονιτορ που εχω ακουσει). Η ακομα και απο τα Adam P11D?

Το να ακούσεις κάτι πριν την αγορά συμφέρει 2 φορές γιατί αν πάει σπίτι και δεν τον ικανοποιεί θα είναι ήδη αργά, όσο αφορά την δύναμη αυτό φαίνεται και στην πράξη αλλά και στα Db που γράφει το κάθε manual.(για να μην μας ξεγελάνε τα διαφημιστικά Watt

Αυτο ακριβως λεω και οχι μονο για να ακουσει την ενταση αλλα και τις χροιες το χαρακτηρα τα παντα. Κατι το οποιο το λεω συνεχως. Στον ηχο και την εικονα παντα μα πντα να δοκιμαζετε και να βλεπετε απο κοντα πριν αγορασετε.

Τα έχεις ακούσει για να το πεις αυτό; για τα χρήματα τους είναι τα TOP, δεν υπάρχουν καλύτερα! Εγώ μέχρι τώρα ΔΕΝ έχω βρει καλύτερα ηχεία για μεσαίο χώρο η σαλόνι, ίσα ίσα έχω δει κάτι πατάτες που πουλάνε στα μαγαζία με 1000Ε~

Ασφαλως και τα εχω ακουσει. Εχουν περασει και αλλα προιοντα αυτης της εταιριας απο τα χερια μου μικτες οργανα ηχοβολισμου compressors. Ειναι γενικα μια εταιρια τιμη προς αποδοση με μετρια ποιοτητα κατασκευης. Προτειπμω πολυ καλυτερα να προτεινω σε καποιον πελατη μου προιοντα τις Proel για χαμηλο κοστος παρα Behringer.

Στα 1000 Ευρω μπορεις να φτιαξεις ενα Hi-Fi συστημα με ραδιοενισχυτη και ενα ζευγαρι καλα ηχεια που να πυροβολαει.Αν και το ζητουμενο εδω του φιλου μας δεν εχει ξεκαθαρισει γιατι δεν ξερουμε το Budget.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έτυχε να ακούσω τα Tannoy Reval 8D η τα Adam P11D αλλά έχω ακούσει Yorkville και eastern που κάνει ο θείος μου ενοικιάσεις για συναυλίες. Καλύτερα-ποιοτικότερα κ.α. αλλά πολύ ακριβότερα! για ανοικτούς χώρους.

Όσο αφορά τα active speakers σίγουρα δεν είναι καλύτερα απο ξεχωριστά ηχεία με ενισχυτή απλά γλυτώνεις χρήματα και χώρο(το μόνο σύν)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.