Jump to content


Intel or Amd


tester21

Recommended Posts

Τι ειναι καλυτερο συμφωνα με την γνωμη σας:

1. Αναβαθμιση επεξεργαστη σε ιντελ quad Q6600 στο ηδη υπαρχον motherboard

gigabyte p965-dq6 rev.1

2.Αγορα PHENOM 9850 2.5GHZ QUAD-CORE BLACK EDITION BOX +

M3A32-MVP DWF (AM2+, DDR2, RD790)

με ενδιαφερει και η μελλοντικη προοπτικη του δυστηματος.Δεν με πειραζει η διαφορα στα χρηματα, απλα θελω να ξερω αν αξιζει η μια, η η αλλη αναβαθμιση.

Ευχαριστω:063:

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε,αυτήν την στιγμή έχεις τον 6600 τον διπύρηνο έτσι;

Οπότε κατά την γνώμη μου το να βάλεις τον αντίστοιχο τετραπύρηνο δεν αξίζει.Οι διαφορές στις επιδόσεις θα είναι ελάχιστες και σίγουρα σε λίγο καιρό θα βγουν άλλα,πολύ καλύτερα,μοντέλα.Τώρα για Phenom δεν ξέρω :p

Link to comment
Share on other sites

Το 2 που γράφεις θα το έχω την Τρίτη, αλλά τετάρτη φέυγω Τήνο δεν ξέρω αν θα προλάβω να σε εξυπηρετήσω στα benchmarks κ.α. :p

Με intel είχα data corruption και καταστροφή του boot record πολλές φορές σε pc φίλου μου ακόμη και με λίγο OC(+200MHz).(Δεν προτείνω Intel) {VIA P4M800+P4 D930}

Link to comment
Share on other sites

ναι υποστηριζει με το καινουριο bios της gigabyte και τους 2 πυρηνους penryn

αν δεν αλλαζει η m/b σου τοτε παρε ιντελ...

δεν υπαρχει λογος να ξυλωνεις την m/b απο την στιγμη που μπορεις να γλιτωσεις χρηματα...

διακριτες στο ματι διαφορες σε νορμαλ συχνοτητες αναμεσα στους δυο επεξεργαστες δεν θα δεις αρα μεινε σε ιντελ αφου εχεις την δυνατοτητα να γλιτωσεις χρηματα

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν θα πεσει η τιμη των Intel Quad?

Νομίζω πως κάτι είδα πριν μερικές μέρες σε ένα site αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Αν το βρω θα ενημερώσω.

EDIT: Λοιπόν στις 20 Απριλίου λένε τα νέα η τιμή του Q6600 πέφτει στα $229 από τα $270 http://www.guru3d.com/newsitem.php?id=6487(πιθανόν και χαμηλότερα αφού το νέο δημοσιεύτηκε στα μέσα Φεβρουαρίου όπως θα δεις).

Ήδη όμως το fry.com τον δίνει στα $180 http://www.zwtm.com/2008/03/intel-core-2-quad-processor-q6600-on-discount/...

***Edit2: Τον έδινε στα $180(μάλλον ήταν προσφορά του καταστήματος μόνο)... Τώρα τον έχει στα $259 πάλι. Οπότε η λογική λέει ότι θα πέσει περίπου όσο λέει στο πρώτο link. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό(μέθοδος των τριών->ποσοστό νέας τιμής σε σχέση με την παλιά επί την τιμή του εδώ τώρα ~210 ευρώ), αυτό σημαίνει ότι θα πέσει κάπου στα 180 ευρώ, όταν έρθουν οι νέες τιμές στην χώρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά Quad Intel. Έχεις μια πολύ καλή μητρική που αναβαθμίζεται, γιατί να την αλλάξεις?

Αν θες κάποια στιγμή να πας σε AMD, περίμενε τουλάχιστον νέες μητρικούλες με το SB700 που δε θα έχουν και τις παιδικές ασθένειες του 790.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά Quad Intel. Έχεις μια πολύ καλή μητρική που αναβαθμίζεται, γιατί να την αλλάξεις?

Αν θες κάποια στιγμή να πας σε AMD, περίμενε τουλάχιστον νέες μητρικούλες με το SB700 που δε θα έχουν και τις παιδικές ασθένειες του 790.

Τι εννοείς παιδικές ασθένειες του 790; Αφού αν περιμένει κάτι θα περιμένει 790+SB700 πράγμα που εξαρχής δεν ήταν στα σχέδια της AMD και που θα προσφέρουν κάποιες μόνο εταιρίες(μόνο η foxconn έχει ανακοινώσει κάτι τέτοιο από όσο γνωρίζω). Προσωπικά θα έλεγα αν καίγεται να πάρει επεξεργαστή τώρα, ας πάρει τον Q6600, και αν θέλει κάποια στιγμή AMD καλύτερα να περιμένει τα 45 μικρά με υποστήριξη DDR3 μετά το καλοκαίρι-προς το τέλος του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.