Jump to content



Η καλύτερη CPU αερόψυξη worldwide! Εντυπωσιακές διαφορές!


kostas_tio

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους! Με αυτό το thread θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου σχετικά με cpu cooling. Έχω αγοράσει τη Thermalright Ultra 120 Extreme (plus έναν fan στις 2000 rpm) για τον Q6600 (G0) επεξέργαστή μου! Πριν είχα μία BigThyphoon 120VX... Tα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά...Έχω κλοκάρει την cpu AΝΕΤΑ KAI ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΑ στα 3.6 (@1.3760V), κάτι που πριν μου ήταν όνειρο να την κλοκάρω στα 3.4 και να είμαι άνετος απο θερμοκρασίες και voltage (μέχρι στα 3.2 έφτασα και οριακά!).. Οι θερμοκρασίες είναι 40C για idle κατάσταση και 68C για 100% load τεσταρισμένες με prime95 και coretemp, που πιστεύω οτι στα 3.6 και για αερόψυξη είναι καλές. Αυτές τις θερμοκρασίες ακριβώς είχα όταν η cpu δούλευε στα 3.2 με την BigThyphoon!!! Εξάλλου όταν παίζεις games η cpu δεν δουλεύει ποτέ μόνιμα στο 100% οπότε δεν φτάνει ποτέ 68C. To σύστημά μου είναι το εξής:

-CPU : Q6600 στα 3.6 (9x400) @ 1.3760V (idle και 100% λόγω vdroop=0)

-MOBO: Asus P5E (έχω εφαρμόσει το PENCIL MOD!!! - Μηδενικό VDROOP) - 0201 bios rev. To πιο σταθερό bios για να δουλέψουν οι μνήμες στα 1066!

-RAM : Kingston KHX8500D2K2/2G HYPERX 2GB (2X1GB) @ 800MHz (1:1)

-GPU : Ati HD3870

Επειδή όμως έχω μια διαφορά 10C ανάμεσα στους <core#1,#2> και <core#3,#4>, αν κάποιος έχει κάνει καμιά πατέντα για να εξισορροπήσει την διαφορά, παρακαλώ να μου απαντήσει. Επίσης γράψτε μου τις εμπειρίες σας ή αν έχετε παρατηρήσει κάτι σχετικά με αυτή την αερόψυξη σε συνδυασμό με O.C. και έχετε κατεβάσει πιο πολύ τις θερμοκρασίες. Το τελικό συμπέρασμα είναι οτι αυτή η ψύκτρα είναι ότι καλύτερο στην αγορά αυτή την στιγμή για να κάνεις oc με αέρα. Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Η ψύκτρα είναι όντως πολύ καλή,αλλά δεν ξέρω αν είναι όντως η κορυφή.Όσον αφορά τη διαφορά στους πυρήνες,οι περισσότεροι τους αποδίδουν σε στραβό πάτημα της ψύκτρας ή σε μέτριας ποιότητας καπάκι του ιδίου.Για το πρώτο μπορείς να δοκιμάσεις να την ξαναβάλεις,αλλά για το δεύτερο ίσως δείς διαφορά μόνο με lapping.Πάντως δεν πρέπει να σ'απασχολεί τόσο,εφόσον παίζεις με αέρα και δε φτάνεις στα όρια..

Link to comment
Share on other sites

κωστα καλως όρισες στο φόρουμ..

προσωπικά επειδή έχω δεί την big typhoon σε δράση αλλά και απ'οτι έχω διαβάσει

http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/thermalright-ultra120ex_5.html#sect0

http://www.anandtech.com/casecoolingpsus/showdoc.aspx?i=3268&p=7

..μου φαίνεται λίγο δύσκολο να είδες τόση διαφορά (200mhz ) σε μέγιστο overclock, υπάρχει περίπτωση να μην είχε μπεί τόσο καλά η BT? μήπως λόγο μεγαλύτερων θερμοκρασιών φοβήθηκες να το ζόρίσεις παραπάνω? την TRUΕ120 με τι setup την έχεις? 1-2 ανεμιστήρες και σε πόσα rpm?

όσον αφορα το ερωτημά σου διάβασε εδω:

http://www.overclockers.gr/vbull/showthread.php?t=41703

Link to comment
Share on other sites

κωστα καλως όρισες στο φόρουμ..

προσωπικά επειδή έχω δεί την big typhoon σε δράση αλλά και απ'οτι έχω διαβάσει

http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/thermalright-ultra120ex_5.html#sect0

http://www.anandtech.com/casecoolingpsus/showdoc.aspx?i=3268&p=7

..μου φαίνεται λίγο δύσκολο να είδες τόση διαφορά (200mhz ) σε μέγιστο overclock, υπάρχει περίπτωση να μην είχε μπεί τόσο καλά η BT? μήπως λόγο μεγαλύτερων θερμοκρασιών φοβήθηκες να το ζόρίσεις παραπάνω? την TRUΕ120 με τι setup την έχεις? 1-2 ανεμιστήρες και σε πόσα rpm?

όσον αφορα το ερωτημά σου διάβασε εδω:

http://www.overclockers.gr/vbull/showthread.php?t=41703

Είχα βγάλει και ξανατοποθετήσει την ΒΤ πολλές φορές και άλλαζα θερμοαγώγιμη κάθε φορά (as5), αλλά δεν είδα διαφορές... Βασικά ο σκοπός μου ήταν να μην ξεπερνά η cpu τους 70C σε κατάσταση 100% load (με το Prime95). Οπότε άλλαξα mobo (από P5K σε P5E) για να έχω πιο σταθερό oc και μηδενικό vdroop (με το pencil mod) και άλλαξα ψύκτρα (ultra 120 extreme). Το bios setup αυτή την στιγμή είναι το εξής:

-Freq = 3.6 (9x400)

-Vcore = 1.3760 (=idle=100%)

-FSB = 1.4

-N.B = 1.55

-S.B = 1.05

Μετά από ρυθμίσεις και δοκιμές κατέληξα να έχω τις ίδιες θερμοκρασίες όταν είχα την cpu στα 3.2 (@1.2240) και τώρα που την έχω στα 3.6 (@1.3760)!!!

Δηλαδή αξίζει αρκετά και από άποψη συχνότητας και από voltage... φυσικά έπαιξε ρόλο και η mobo, αφού είχα μηδενικό vdroop οπότε έπαιζα πιο χαμηλά με τις τάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Είχα βγάλει και ξανατοποθετήσει την ΒΤ πολλές φορές και άλλαζα θερμοαγώγιμη κάθε φορά (as5), αλλά δεν είδα διαφορές... Βασικά ο σκοπός μου ήταν να μην ξεπερνά η cpu τους 70C σε κατάσταση 100% load (με το Prime95). Οπότε άλλαξα mobo (από P5K σε P5E) για να έχω πιο σταθερό oc και μηδενικό vdroop (με το pencil mod) και άλλαξα ψύκτρα (ultra 120 extreme). Το bios setup αυτή την στιγμή είναι το εξής:

-Freq = 3.6 (9x400)

-Vcore = 1.3760 (=idle=100%)

-FSB = 1.4

-N.B = 1.55

-S.B = 1.05

Μετά από ρυθμίσεις και δοκιμές κατέληξα να έχω τις ίδιες θερμοκρασίες όταν είχα την cpu στα 3.2 (@1.2240) και τώρα που την έχω στα 3.6 (@1.3760)!!!

Δηλαδή αξίζει αρκετά και από άποψη συχνότητας και από voltage... φυσικά έπαιξε ρόλο και η mobo, αφού είχα μηδενικό vdroop οπότε έπαιζα πιο χαμηλά με τις τάσεις...

Μήπως εδώ είναι το ζουμί?Άλλο chipset και φυσικά άλλες θερμοκρασίες δείχνουν οι δυο μητρικές.Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα..παρ'όλα αυτά η Thermalright είναι απ'τις κορυφαίες σαν αερόψυξη!

Link to comment
Share on other sites

την p5e με το pencil mod την δοκίμασες με την big typhoon ή μόνο την true120?

η θερμοκρασία είναι ανάλογη του τετραγώνου του ρευματός οπότε για μένα το βασικό σημείο είναι αυτό, πως χωρίς vdroop μπόρεσες και έπαιξες σε πιο χαμηλές τάσεις=μικρότερες θερμοκρασίες=μεγαλύτερα ρολόγια..

Link to comment
Share on other sites

την p5e με το pencil mod την δοκίμασες με την big typhoon ή μόνο την true120?

η θερμοκρασία είναι ανάλογη του τετραγώνου του ρευματός οπότε για μένα το βασικό σημείο είναι αυτό, πως χωρίς vdroop μπόρεσες και έπαιξες σε πιο χαμηλές τάσεις=μικρότερες θερμοκρασίες=μεγαλύτερα ρολόγια..

To pencil mod το δοκίμασα και με τις 2 ψύκτρες... Στην ΒΤ είχα την cpu στα 3.2 αποκλειστικά και μόνο σ'αυτή τη συχνότητα διότι σε παραπάνω που δοκίμασα (π.χ. 3.4) ανέβαζε πάνω από 74C στο prime95 και δεν το ρίσκαρα να δω πόσο θα πάει ακόμα... Με την ULTRA120 δοκίμασα άνετα σε 3.4 και 3.6.

BT : 3.2 --> Vcore=1.2240 --> Tidle=38C --> T100%=68C

ULTRA120 : 3.2 --> Vcore=1.2240 --> Tidle=38C --> T100%=56C

ULTRA120 : 3.4 --> Vcore=1.3120 --> Tidle=40C --> T100%=65C

ULTRA120 : 3.6 --> Vcore=1.3760 --> Tidle=42C --> T100%=68C

Σ'αυτές τις συχνότητες και τάσεις το σύστημα είναι σταθερό

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες στο forum ....

Οσο για την BigTyp VX .... Δεν νομίζω ότι είναι κακή ψύχτρα , αυτό στο λέω από προσωπική εμπειρία τόσο σε:

965 με C2D6300(3.5Mhz)STABLE !!!

C2Q6600 [(max post 4104) (3900 3d bench)]

όπως είπε και ο deadlock7 ίσως είχες πέσει σε κακό mobo την πρώτη φορά ....

Οπως και να έχει το πράγμα από την στιγμή που έχεις αυτά τα αποτελέσματα είσαι Speciel !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.