Jump to content



Προτάσεις για pc έως €1000


Nikos1_1

Recommended Posts

Σκέπτομαι να αγοράσω ένα pc και θα ήθελα την γνωμη σας. Δεν πρόκειται να ασχοληθώ με overclocking, το θέλω για παιχνίδια, internet, κατέβασμα...λίγο απο ολα γενικα. Απλά θέλω να πάρω ενα οπου να μην είναι άχρηστο σε 1-2 χρονια. Ειδα ένα έτυμο που σίνει το πλαίσιο

(http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977681&product=895024)

τι γνώμη εχετε για αυτό? Εκτός αν εχετε να μου προτείνετε να φτιάξω κανενα άλλο. Θέλω να δώσω έως €1000.

Ακόμα καλύτερα να βάλω XP ή Vista?

Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρό να πάρω καινούριο PC, πάντως αυτο που είχα προσέξει είναι ότι αυτά τα έτοιμα συστήματα συνδυάζουν κάτι σούπερ ντούπερ επεξεργαστές με ασθενείς κάρτες γραφικών, έχουν no-name μνήμες, κινέζικα τροφοδοτικά, μητρικές με "προβληματικά" chipsets κτλ.

Δηλαδή σου βάζουν ένα-δύο κράχτες στην όλη σύνθεση και μετά κολλάνε και άλλα όχι και τόσο αξιόπιστα μέρη που δεν δίνεις σημασία στην αρχή αλλά σου βγάζουν προβλήματα στο μέλλον.

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει η κατάσταση τώρα, πάντως πάντα μου άρεσε να τα φτιάχνω μόνος μου τα PC κομμάτι κομμάτι όχι μόνο για τον παραπάνω λόγο αλλά και για να το κάνω δυνατό στον τομέα που ήθελα κάθε φορά (Επιδόσεις-θόρυβος-κατανάλωση-αξιοπιστία κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα είναι αρκετά καλό για έτοιμο, βέβαια μπορείς να το ακολουθήσεις σαν γενικές οδηγίες και να φτιάξεις ενα δικό σου ωστε να ξέρεις τι ακριβώς έχεις βάλει.. και αναφέρομαι κυρίως σε τροφοδοτικό,μνήμες και μητρική που είναι σημαντικότατα μέρη του υπολογιστή.

Ενα πρόβλημα που διαβλέπω είναι πως καλός και άγιος ο Q6600 αλλά τρέχει "μόνο" στα 2.4ghz.. αν δεν ασχοληθείς με overclocking να τον ανεβάσεις 3+ είναι αρκετά μικρή ταχύτητα.. ιδίως για 1-2 χρόνια που τον θες.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως με 1000 ευρώ φτιάχνεις μια χαρά pc. Ορίστε η πρόταση μου (δεν έχει Ο/S):

attachment.php?attachmentid=20483&stc=1&d=1208861265

AMD Phenom x4 9550, 4gb ram Balistixx, 500gb 32mb cache hdd, Ati 3870, Crossfire board me 770 (με 790 βγαίναμε εκτός budget), LG 20άρα wide με zero pixel warranty, PSU Toughpower 700w Crossfire certified, και τα διάφορα παρελκόμενα (dvd, dvd/rw, mouse/keyboard, logitech 2.1 ηχεία, case).

Αν θες με 5-10 ευρώ παραπάνω παίρνεις και 1000άρες μνήμες (για τα 1066 που μπορεί να παίξει τις μνήμες),π.χ. αυτές ή αυτές.

post-4990-1442175040,1392_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δες το συστηματάκι που έφτιαξα και πές μου. Μπορείς να ζητήσεις να σου το συνδέσουν απο το κατάστημα που θα το πάρεις και έτσι γλυτώνεις τον κόπο.

Καλό μου φαίνετε, αλλα άμα του βάλω τον ‘Intel core 2 Duo 8400 s775/3.00Box’ δεν θα είναι καλύτερα? Γιατί όπως είπε και ο stred τα 2.4GHz είναι λίγα.

Άμα μου το φτιάξουν από το πλαίσιο και μετά προσθέσω μια ασύρματη κάρτα δικτύου που έχω χάνω την εγγύηση?

Όσο αφορά τα €1200 που λέει ο EliasKir, μπορεί να φτάσω έως εκεί, αλλά θέλω να δω πρώτα άμα με €1000 μπορώ να κάνω κάτι καλό.

Πληκτρολόγιο, mouse και DVD Recorder έχω, απλά δεν ξέρω αν χάνω την εγγύηση αν τα προσθέσω μετά εγώ. Να κάτσω να το στήσω όλο το pc μόνος μου δεν παίζει πάντως γι’ αυτό θα πάω κάπου να μου το στήσουν αυτοί. Από ότι καταλαβαίνετε δεν είμαι ιδικός σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν εισαι ειδικος, προτιμησε μια πιο ισορροπημενη συνθεση, σαν αυτες που δινουν τα παιδια στο thread και ζητα την στημενη απο το καταστημα που θα το αγορασεις.

Προσοχη μην ακουσεις κουβεντες του στυλ "Δεν εχουμε το συγκεκριμενο part και θα σου βαλουμε ενα παρομοιο". Ειδικα αν δεν ασχολεισαι ιδιαιτερα με τον χωρο και το παρουν χαμπαρι, εχεις πολλες πιθανοτητες να το βρεις μπροστα σου αυτο που σου λεω.:)

Οταν πληρωνεις, ειναι δικαιωμα σου να βαλεις αυτο που θελεις ΕΣΥ.;)

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν εισαι ειδικος, προτιμησε μια πιο ισορροπημενη συνθεση, σαν αυτες που δινουν τα παιδια στο thread και ζητα την στημενη απο το καταστημα που θα το αγορασεις.

Προσοχη μην ακουσεις κουβεντες του στυλ "Δεν εχουμε το συγκεκριμενο part και θα σου βαλουμε ενα παρομοιο". Ειδικα αν δεν ασχολεισαι ιδιαιτερα με τον χωρο και το παρουν χαμπαρι, εχεις πολλες πιθανοτητες να το βρεις μπροστα σου αυτο που σου λεω.:)

Οταν πληρωνεις, ειναι δικαιωμα σου να βαλεις αυτο που θελεις ΕΣΥ.;)

Ναι μου το έχουν πει αυτό, για αυτόν τον λόγο και εγώ θέλω να έχω αποφασίσει από εδώ σε έναν έτυμο από αυτά που μου λέτε και να πάω στο πλαίσιο και να μου τον φτιάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το συστημά σου.. βγάλε την axle 8800gt και βάλε την galaxy και αλλάξε τις μνήμες με τις mushkin 800ares 4-4-4-12 και είσαι -30€ αμέσως αμέσως χωρίς να χάσεις κάτι ουσιαστικό.

Στα ίδια λεφτά σου έχω και μια σκέψη για budget sli system με 2x9600gt!

attachment.php?attachmentid=20487&stc=1&d=1208872970

αυτό που προτείνω είναι να διαβάσεις πρώτα αυτό:

http://www.madshrimps.be/?action=getarticle&number=1&artpage=3401&articID=817

ώστε να ενημερωθείς για τις δυνατότητες των 9600gt σε SLI και αν το χρειάζεσαι αυτή την στιγμή.. εγω προσωπικά θα έπαιρνα μόνο την μια και αργότερα ΑΝ έβλεπα πως το σύστημα δεν αντεπεξέρχεται θα πρόσθετα και μια ακόμη..

δεν έβαλα 8800gt σε SLI ή κάτι άλλο καθώς είναι πιο ενεργοβόρες και δεν ξέρω αν θα τις σήκωνε το τροφοδοτικό.

Επιπλέον απ'οτι έχω διαβάσει η μητρική αυτή είναι αρκετά καλή αλλά οχι για υπερχρονισμούς κτλ.. είναι budget μητρική.

post-8835-1442175040,463_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα η σύνθεση του Candyman είναι η καλύτερη.

1)Αντοχή στο χρόνο(και για τους ΑΜ3)

2)Καλές επιδώσεις χωρίς OC-BOSD-Data Corruption κ.α.

3)Και με το 1, οικονομία και μελλοντικές αναβαθμίσεις.;)

Και αν δε σου φτάνει η 3870(εντελώς απίθανο), βάζεις 2η και είσαι γρηγορότερος απο 2χ 9600GT&Dual core cpu.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες συνφορουμίτες και ειδικά με τον KMPcTec.

Δυστυχώς το να έχεις όλα τα υποσυστήματα σούπερ-ντούπερ στο χιλιάρικο δεν γίνεται.

Αν διαθέτεις στοιχειώδεις γνώσεις υπολογιστών κάνε μόνος σου την συναρμολόγηση. Δεν θα το μετανοιώσεις.

Θα ξέρεις τι έχουν τα σωθικά του συστήματός σου και θα αποκτήσεις πολύτιμο know-how για μελλοντικές αναβαθμίσεις.

Εγω διαφωνώ μόνο στο modding που κάνουν κάποιοι και εκεί θα το πήγαινα σε ένα κατάστημα αλλά αυτό δεν σε αφορά.

Για τροφοδοτικό πάρε οπωσδήποτε Seasonic αν σ' ενδιαφέρει η ησυχία.

Και μια συμβουλή:

Αν μπορείς χρησιμοποίησε κάποιο παλιό PC για κατεβαστήρι και αν δεν έχεις φρόντισε να προμηθευτείς στο μέλλον κάποιο φτηνό (μπορείς να φτιάξεις με γύρω 300 Ευρώ).

Ό,τι και αν λένε (και γράφουν) κάποιοι το Ίντερνετ γειώνει αφάνταστα τα μηχανάκια μας με τα σκουπίδια που μαζεύονται στον σκληρό.

Άσε την κατανάλωση ρεύματος αν αφηνεις μερόνυχτα ανοικτό ένα τροφοδοτικό μερικών εκατοντάδων watt ...;)

Link to comment
Share on other sites

Θ

Και μια συμβουλή:

Αν μπορείς χρησιμοποίησε κάποιο παλιό PC για κατεβαστήρι και αν δεν έχεις φρόντισε να προμηθευτείς στο μέλλον κάποιο φτηνό (μπορείς να φτιάξεις με γύρω 300 Ευρώ).

Ό,τι και αν λένε (και γράφουν) κάποιοι το Ίντερνετ γειώνει αφάνταστα τα μηχανάκια μας με τα σκουπίδια που μαζεύονται στον σκληρό.

Άσε την κατανάλωση ρεύματος αν αφηνεις μερόνυχτα ανοικτό ένα τροφοδοτικό μερικών εκατοντάδων watt ...;)

+1...

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα που εκανες ειναι πολυ καλο αλλα με μια μιξη ολων των προτασεων, πχ την καρτα γραφικων (galaxy) και τις μνημες που προτεινε ο stred (αν δεν εχεις και vista μπορεις να βαλεις 2 γιγα κι οχι 4) και το τροφοδοτικο του candyman

Link to comment
Share on other sites

Άσε την κατανάλωση ρεύματος αν αφηνεις μερόνυχτα ανοικτό ένα τροφοδοτικό μερικών εκατοντάδων watt ...;)

Εεεε; Δεν ισχύει αυτό! Όσα watt και να'ναι το psu, όσο φορτίο τραβάει το pc θα καταναλώσει +20% από A/C περίπου λόγω Power factor.

Επίσης έχω να πω ότι συμφωνώ με τον Pokemon640 που συμφωνεί.. μαζί μου!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ Candyman το μόνο που με χαλάει αε πούμε είναι η συχνότητα του επεξεργαστή. Στα ίδια λεφτά η Intel δίνει cpu στα 3ghz. Κατ'εμέ τα 3ghz αποτελούν φράγμα στη συχνότητα και το μόνο που θα αλλάξει τα επόμενα 2-3 χρόνια θα είναι ο αριθμός των πυρήνων 4-8-16 κλπ. Δεδομένου ότι οι programmers είναι άντε γειά θα δούμε εφαρμογές πραγματικά multitasking που να εκμεταλλεύονται πλήρως τα 4πύρηνα ή και 8πύρηνα μετά από καιρό. Δεν είναι κρίμα και να αγοράσεις ένα 4πύρηνο χαμηλής συχνότητας και να μην το εκμεταλλεύεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.