Jump to content



ATi ή NviDia?


AlphaOne

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες ξερω οτι ειναι συνηθες το ερωτημα στα forum, ATi η NviDia.Εχωντας περασει και απο τα 2 σταδια τον τελευταιο καιρο θα ηθελα καποιες γνωμες οσον αφορα τις 2 αυτες εταιριες.

Στο 1ο μου μηχανημα ειχα μια HD2900XT στα 512 θα μπορουσα να πω οτι για τα λεφτα που εκανε η καρτα εκεινη την εποχη ημουν υπερευχαριστημενος, δεν με ειχε κρεμασει ποτε σε παιχνιδια οπως το Crysis/COD 4 και ηταν γενικα γρηγορη καρτουλα.O κυριος λογος που με εκανε να αλλαξω στην NviDia που εχω τωρα ηταν η υπερβολικη θερμοκρασια και ο ενοχλητικος θορυβος που εκανε ο ανεμηστηρας της ΑΤi.Εχω διαβασει σε αρκετα forum για θεματα ασυμβατοτητας drivers και τετοια θεματα οσον αφορα την ATi ενω δεν ειχα αντιμετωπισει κανενα απολυτως προβλημα.

Ουσιαστικα η 8800 που εχω τωρα θα μπορουσα να πω οτι εχει πολυ μικρη διαφορα και στο 3D Mark06 αλλα και στα fps στα games σε σχεση με την ATi ενω διαθετει πιο καινουργιο chip.Προσφατα ενας φιλος μου αγορασε μια 9800GX2 και δεν ειδα τοσο εντυπωσιακες επιδοσεις οσο περιμενα, και σκεφτομαι πλεον στην επομενη αναβαθμιση αν θα κανω μηπως να προτιμουσα μια απο τις καρτες της ATi στη σειρα 4ΧΧΧ που ειδα οτι ειναι ετοιμες να κυκλοφορησουν αντι για μια NviDia.

Τα περισοτερα MoBo που κυκλοφορουν στην αγορα υποστηρiζουν Crossfire αντι για SLI, εκτος απο καποια της Asus και της Evga που δεν ειμαι τρελος fan.

Link to comment
Share on other sites

η εταιρία τις περισσότερες φορές δεν παίζει ρόλο κάρτες αγοράζουμε με βάση απόδοση/τιμή εκτός αν έχεις το μικρόβιο του overclocking... οπότε περιμένεις μέχρι να βγουν οι καινούριες κάρτες και βλέπεις τότε τι θα πάρεις

Crossfire Sli καλύτερα μην τα σκέφτεσαι :) αξίζουν μόνο αν γίνονται με τις κορυφαίες κάρτες τις κάθε εταιρίας και δεν υπάρχει υποστήριξη για όλα τα games καλύτερα μια κάρτα και όταν δεις οτι δεν την παλεύει αγοράζεις άλλη καλύτερη :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά ενοχλητικό θόρυβο κάνουν όλες οι Hi-end κάρτες πλέον, γι'αυτό πολλοί το γυρίζουμε σε εναλλακτικές ψύξεις όπως το νεράκι ή ανεμιστήρια απο άλλη εταιρία. Τώρα, για να αποφασίσεις τι θα πάρεις καλύτερα να περιμένεις λίγο τη νέα φουρνιά της ΑΤΙ να δούμε τι λέει και να χτυπήσεις την καλύτερη σε επιδόσεις σύμφωνα με τα χρήματα που διαθέτεις εκείνη τη στιγμή, πάντως SLi - Crossfire δεν συνιστώ ούτε εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βιάζεσαι να πάρεις μία κάρτα γραφικών αυτή τη στιγμή, περιμένεις κανα μήνα max δύο να βγάλει η ΑΤΙ τις καινούριες 4870 (για να στρώσει και από θέμα drivers η οποιαδήποτε νέα κάρτα), να δεις benchies σε όλους τους τομείς (γρηγοράδα, ποιότητα απεικόνισης, features, θόρυβος-θερμοκρασία-κατανάλωση), και αποφασίζεις εκείνη τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βιάζεσαι να πάρεις μία κάρτα γραφικών αυτή τη στιγμή, περιμένεις κανα μήνα max δύο να βγάλει η ΑΤΙ τις καινούριες 4870 (για να στρώσει και από θέμα drivers η οποιαδήποτε νέα κάρτα), να δεις benchies σε όλους τους τομείς (γρηγοράδα, ποιότητα απεικόνισης, features, θόρυβος-θερμοκρασία-κατανάλωση), και αποφασίζεις εκείνη τη στιγμή.

+1, και εγώ το ίδιο έκανα, βέβαια καλύτερα 4870Χ2 παρά 2χ 4870 για λόγους χώρου, χρημάτων και θερμότητας. Η λύση του Watercooling σε όλες τις περιπτώσεις είναι αποτελεσματική και καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.