Jump to content



HELP! δεν ανοιγει το λαπτοπ της δουλειας...


Recommended Posts

εχουμε ενα λαπτοπ το οποιο το χρησιμοποιει στη δουλεια του ο πατερας μου, μεσα εχει εγραφα που αν χαθουν εχουμε τεραστειο προβλημα...

εχουμε ενα acer travelmate 4101wlwmi...

παταω το κουμπι να ανοιξει και δεν γινεται τιποτα, το βαζω στην πριζα και δεν ανοιγει παλι...

οταν ειναι στην πριζα δεν αναβει κανενα λαμπακι στη λαπτοπ το οποιο με ανησυχει πολυ...

χτες δουλευε μια χαρα το λαπτοπ και σημερα νεκρο...

παρακαλω οποιος γνωριζει ας βοηθησει γιατι χανουμε αρχεια σημαντικα

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύουμε ένα 50άρι ευρώ στην καλύτερη.

τον σκληρο μπορω να τον βγαλω και να τον βαλω αφοβα στον σταθερο Η/Υ για να παρω τα αρχεια?

spiderdim added 8 Minutes and 38 Seconds later...

κανενα servise point δεν υπαρχει στο ηρακλειο ρε παιδια?

http://www.acer.gr/public/page6.do?sp=page6&dau11.oid=562&inu19.current=562&UserCtxParam=0&GroupCtxParam=0&dctx1=19&CountryISOCtxParam=GR&LanguageISOCtxParam=el&ctx3=-1&ctx4=Hellas&crc=1970519684

στο παραπανω λινκ μονο αθηνα βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς απλά θα πρέπει να πάρεις απο το Πλαισο εναν ανταπτορα IDE to USB το οποίο έχει μέσα και connector για μικρό δίσκο το οποίο δεν είναι ακριβό , γυρω στα 35 ευρώ . Πρώτα αντέγραψε τα δεδομένα και μετα κάνε ότι είναι με το φορητό γιατί ακόμα και να το πας για σερβις μπορέινα κάνουν φορματ ......

Δοκίμασε να βγάλεις την μπαταρία και να το ξεκινήσεις με το τροφοδοτικό....

Link to comment
Share on other sites

.

Δοκίμασε να βγάλεις την μπαταρία και να το ξεκινήσεις με το τροφοδοτικό....

Aυτο που εκανα πρωτο πρωτο ηταν...

αν το παω στο πλαισιο να μου το φτιαξουν λετε να μου παρουν κανενα 100αρικο?

τον σκληρο πως θα τον βγαλω ρε παιδια?

ανοιξα ενα απο τα καπακια που εχει πισω βρηκα ενα αλουμινενιο καπακι πιο μεγαλο απο ταμπακιερα το ξεβιδωσα , το τραβαω αλλα δεν βγαινει... φοβαμαι να το τραβηξω πολυ μην σπασει....

αν το παω στο πλαισιο και τους πω οτι θελω τα αρχεια απο μεσα λετε να το κανουν αυοι για εμενα ?

Link to comment
Share on other sites

σ'αυτή την ασημένια ταμπακιέρα που λές πρέπει να έχει ενα κομμάτι πλαστικό (

τουλ. το δικό μου acer και το hp έχουν).. αυτό είναι χερούλι για να τραβήξεις το σκληρό ώστε να βγεί απο το βύσμα του(βγαίνει όλο μαζί αυτό το πράγμα).. αν δε κουνιέται κοίτα γύρω γύρω μην έχει καμιά βιδούλα..

ενας ακόμα τρόπος να πάρεις τα αρχεία σου είναι αυτό που είχα κάνει εγώ, πήρα μια εξωτερική θήκη για 2.5" σκληρό και τον έβαλα μέσα.

πχ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802022

καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

ενας ακόμα τρόπος να πάρεις τα αρχεία σου είναι αυτό που είχα κάνει εγώ, πήρα μια εξωτερική θήκη για 2.5" σκληρό και τον έβαλα μέσα.

πχ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802022

καλή τύχη.

μεσα σε 2 λεπτα το παιδι απο το πλαισιο μου ειπε οτι καηκε η μητρικη...:087:

πηρα αυτο που λες και παω να το βαλω στο λαπτοπ αλλα δεν το αναγνωριζει τν σκληρο..

τωρα?

spiderdim added 22 Minutes and 7 Seconds later...

παιδια το παλικαρι στο πλαισιο μου εβαλε σε μια θηκη τον σκληρο για να τον σνδεσω με usb να παρω τα αρχεια που θελω...

το θεμα ειναι οτι δεν το αναγνωριζει σαν συσκευη ο Η/Υ μου...

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

μεσα σε 2 λεπτα το παιδι απο το πλαισιο μου ειπε οτι καηκε η μητρικη...:087:

πηρα αυτο που λες και παω να το βαλω στο λαπτοπ αλλα δεν το αναγνωριζει τν σκληρο..

τωρα?

spiderdim added 22 Minutes and 7 Seconds later...

παιδια το παλικαρι στο πλαισιο μου εβαλε σε μια θηκη τον σκληρο για να τον σνδεσω με usb να παρω τα αρχεια που θελω...

το θεμα ειναι οτι δεν το αναγνωριζει σαν συσκευη ο Η/Υ μου...

καμια ιδεα?

ποιά θήκη πήρες? πόσες usb άκρες εχει? εμένα η δικιά μου έχει 2 μια για δεδομένα και μια για εξτρα ρευμα..

ο σκληρός πόσα GB είναι?

για ακουσέ τον λίγο, ξεκινάει να περιστρέφεται όταν τον συνδέεις ή είναι σαν να μη μπορεί να γυρίσει.. αν ναι δοκιμασέ τον στις πίσω usb θύρες αυτές που είναι πάνω στην μητρική, κατα πάσα πιθανότητα δε παίρνει αρκετό ρευμα..

επίσης κοίταξε το manual της θήκης μην χρειάζεται να βάλεις τον σκληρό σαν master στα jumperakia.. εμένα κάτι τέτοια έγραφε αλλά δε χρειάστηκε..

Link to comment
Share on other sites

οκ ολα καλα με τα αρχεια...

τωρα πως μπορω να καταλαβω τι εχει καει στο λαπτοπ...

επισης τι μπορω να κανω για να μου αλλαξουν οτι εχει καει, γιατι το πλαισιο δεν το αναλαμβανει.

αν μπορει να βοηθησει καποιος για το τι πρεπει να κανω ας πει βρε παιδια...

ο υπαλληλος ειπε ειναι μητρικη

Link to comment
Share on other sites

ε ναι τρελαθηκα τωρα....

εβγαλα τις μνημες απο το λαπτοπ εβγαλα τον σκληρο και οτι αλλο βρηκα που ουτε ηξερα τι ηταν...

τα ξαναεβαλα και τωρα λειτουργει μια χαρα...

το κουφο τελικα ειναι οτι ο υπαλληλος στο πλαισιο μου ειπε κυριε σας καηκε η μητρικη...

λολ

ευχαριστω ειλικρινα για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες ξαναπαίξει πριν με τις μνήμες και δεν τις είχες βάλει καλά στη θέση τους, τότε δεν μπουτάρει.

πριν κανω το thread δεν ειχα κανει τιποτα...

μετα που εκανα το thread εδω , εβγαλα τα κατσαβιδια:001:

τελος καλο ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Σταματήστε με το Πλαίσιο... Αφού έχει το καλυτερότερο service στο σύμπαν ολάκερο! Είστε κακοήθεις :p και οι τρεις σας (spiderdim, tactical, tsif). Ντροπή σας!!! :p

Απλά ο τεχνικός έκανε λάθος διάγνωση! :D

Link to comment
Share on other sites

Σταματήστε με το πλαίσιο... Είστε κακοήθεις! :p

Απλά ο τεχνικός έκανε λάθος διάγνωση! :D

Πηγα με τον πατερα μου στο πλαισιο, ανεβαινουμε πανω στο service λεω την ιστορια μου ...

το παιρνει, βγαζει την μπαταρια το βαζει στο ρευμα το λαπτοπ παταει το κουμπι και δεν κανει κουκου το λαπτοπ..

μου λεει κυριε καηκε η μητρικη...

πιανω το κουτελο μου και ειπα ωχ...

ο πατερας μου μου λεει η μητρικη ειναι η μεγαλη πλακετα?

του λεω ναι και κανει και αυτος ωχ...

τελικα ολα καλα ...

με καμενη μητρικη δουλευει το λαπτοπ ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

παρτε ολοι acer!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.