Jump to content



Disk Crash? recover/rebuild/reconstruct MFT!!!


Πιθανοτητες να πάρω πίσω τα αρχεία μου?  

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Είχα ένα σκληρό δίσκο (για την ακρίβεια Maxtor Onetouch4 500GB ) φορμαρισμένο σε NTFS. Αυτό τον συνέδεσα σε λειτουργικό Ubuntu 7.10 και αντέγραψα κάποια αρχεία στο σκληρό. Έπειτα προσπάθησα να συνδέσω το σκληρό αυτό σε λειτουργικό Vista. Όμως ο σκληρός τώρα δεν είναι προσβάσιμος. Προσπάθησα μετά να τον συνδέσω στο προηγούμενο λειτουργικό και πάλι έχω σφάλμα λάθους....(μου εμφανίζει Cannont mount = δεν είναι προσβάσιμος και αυτός...) Δοκίμασα να κάνω κάτι με τα προγράμματα O&O Defrag Pro, TestDisk, chkdsk(της Mircrosoft) ;όμως δεν υπήρχε θετική ανταπόκριση. Με το εργαλείο των windows Διαχείριση δίσκων είδα ότι πλέον το format του δίσκου μου είναι RAW (αντι για NTFS, ευτυχώς τα δεδομένα μου διατηρούνται σε NTFS). Με αποτέλεσμα να έχω μείνει με ένα σκληρό που δεν μπορώ ούτε καν να διαβάσω. Μετά από μέρες στο google ανακάλυψα πως το αρχείο MFT (master file table) και το αρχείο MFT-mirror (MFT backup) ,που χρησιμοποιούνται για τη χαρτογράφηση των δεδομένων ενός σκληρού, είναι για κάποιο περίεργο λόγο κατεστραμμένα... Προσπαθώ λοιπόν τόσο καιρό να βρω κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να μου κάνει reconstruct/rebuild/repair το αρχείο MFT (ή/και το mirror του). Από αυτά που διάβασα υπάρχει επιπρόσθετα ένα αρχείο Logfile στα τελευταία sectors του δίσκου το οποίο είναι το ίστατο backup. Με βάση αυτό δε γίνεται κάπως να αναδημιουργηθούν MFT, MFT-mirror δεδομένου ότι αυτά τα αρχεία εγγράφονται σε συγκεκριμένα sectors (αρχικά) σε κάθε σκληρό? Είμαι σχεδόν ολοκληρωτικά απελπισμένος επειδή στον σκληρό αυτό είχα όλες μου τις εργασίες, μαθήματα, αρχεία κτλ.... από το 2000....(όπου ξεκίνησα να ασχολούμαι με PC)και τώρα τα χάνω όλα. (τα υπάρχοντα δεδομένα μου δεν έχουν πειραχτεί προς το παρόν αφού ο δίσκος δεν είναι προσβάσιμος και κατ' επέκταση δεν είναι και εγγράψιμος) Σκέφτηκα εσάς επειδή ασχολείστε με hardware και ίσως μπορέσετε να μου δώσετε κάποιο άξονα να ψάξω κι άλλο....(έχω ρωτήσει σε πολλά forums, mIRC, MSNs .... όμως δε μπορώ να πω ότι πήρα απάντηση....τώρα χρησιμοποιώ ένα πακέτο GetDataBack for NTFS μαζί με το προαιρετικό εργαλείο DiskExplorer της ίδιας εταιρίας) ο συνδυασμός αυτών των προγραμμάτων διαβάζει το Logfile αρχείο που προανέφερα. αν έχετε έστω και λίγο χρόνο, οτιδήποτε μου πείτε θα με βοηθήσει... (έστω και προσωπική απάντηση στο e-mail μου)

Έχω χρησιμοποιήσει πολλά μεταξύ των οποίων File Scavenger, Active Recovery, Recover My files, Stellar Phoenix, R-Studio (βρήκε πολλά αλλά μου πετάει σφάλμα λίγο πριν μου δείξει το data tree), Ο & Ο Format Recovery, O & O Disk Recovery, Nucleus NTFS, Object Rescue Pro, Magic Recovery, Power Data Recovery και και και.... (πολλά)

Πρόσφατα ανακάλυψα το Hirens Boot CD που έχει μέσα Diy Diskpatcher, Disk Generator και μερικά ακόμη progs που δεν έχω χρησιμοποιήσει

Θέλω τη γνώμη οποιουδήποτε πιστεύει ότι μπορεί να βοηθήσει plz!!!!

(δυστυχώς έκανα την "εξυπνάδα" και έχω κάνει quick format το δίσκο μου για να χρησιμοποιήσω και άλλα προγράμματα .... από εκεί και πέρα δεν τον έχω πειράξει, τα αρχεία μου είναι μεσα σαν DATA αλλά λείπουν τα ονόματα και οι φάκελοι που τα είχα ...εξ' ου και η απώλεια του MFT...)

Με μια γραμμή, θέλω κάπως να αναδημιουργηθεί το MFT , αν είναι δυνατον αυτό που λέω....:022:

Link to comment
Share on other sites

Για να το ξαναδημιουργήσεις δεν νομίζω...

Αλλά ξαναδοκίμασε με το R-studio και πριν τελειώσει, σταμάτησέ το. Έτσι δεν θα βγάλει λάθος και πραγματικά πιστεύω θα πάρεις το 100% από τα αρχεία σου. Είναι μόνο αυτό που βγάζει ως "root". Πιστεύω ότι το μόνο αρνητικό είναι ότι πρέπει να έχεις και άλλο σκληρό για να τα σώσεις, αλλιώς εγώ την έπαθα πολλές φορές και έτσι τα πήρα όλα πίσω. (Έχω πολύ καλά οργανωμένους σκληρούς και μεγάλα αρχεία και έτσι ξέρω αν κάτι λείψει...) Ποτέ δεν έχασα αρχεία με αυτό το τρόπο. :033:

Καλή τύχη φίλε μου!:)

Link to comment
Share on other sites

Για να το ξαναδημιουργήσεις δεν νομίζω...

Αλλά ξαναδοκίμασε με το R-studio και πριν τελειώσει, σταμάτησέ το. Έτσι δεν θα βγάλει λάθος και πραγματικά πιστεύω θα πάρεις το 100% από τα αρχεία σου. Είναι μόνο αυτό που βγάζει ως "root". Πιστεύω ότι το μόνο αρνητικό είναι ότι πρέπει να έχεις και άλλο σκληρό για να τα σώσεις, αλλιώς εγώ την έπαθα πολλές φορές και έτσι τα πήρα όλα πίσω. (Έχω πολύ καλά οργανωμένους σκληρούς και μεγάλα αρχεία και έτσι ξέρω αν κάτι λείψει...) Ποτέ δεν έχασα αρχεία με αυτό το τρόπο. :033:

Καλή τύχη φίλε μου!:)

Βασικά θέλω κάπως τα ονόματα των αρχείων μου επειδή μέσα έχω σημειώσεις και εργασίες που τα ονόματά τους είχαν και την ημερομηνία και άλλες πληροφορίες. Ναι μεν μπορώ με κάποια προγράμματα (που τις αναγνώρισαν) να τα πάρω πίσω όμως δεν έχει νόημα να μην είναι οργανωμένα σε φακέλους.... Το R-studio το έχεις δουλέψει? γτ στη network εκδοση που το έχω εγώ ναι μεν κάνει scan όλο το σκλήρό στο επόμενο βήμα που θα μου εμφανίσει file tree εκεί είναι που crasha-ρει το πρόγραμμα... any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει την εξής έκδοση: R-Studio v3.0 Build 123021.

Δεν μου κρασάρει απλώς μερικές φορές δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε... π.χ.: Όταν το αφήσω να σκανάρει full τον δίσκο δεν βγάζει τίποτα απ'ότι βρήκε. Αν το αφήσω μέχρι λίγο πριν από το τέλος όμως και το σταματήσω, τότε τα βλέπω όλα!

Δοκίμασέ το. Και μην ανησυχείς, θα σου ταβγάλει όλα όπως ήταν και πριν με την δομή τους (φάκελοι υποφάκελοι και τα λοιπά).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.