Jump to content



προβλημα με εξωτερικο σκληρο


dimis7

Recommended Posts

Γεια σας. Έχω έναν εξωτερικό σκληρό LACIE 320GB και δεν μου τον δείχνει σαν εικονίδιο στον υπολογιστή μου αλλά όταν πάω στο διαχείριση συσκευών τον έχει αναγνωρίσει. Αυτό έγινε όταν μια φορά έκανα ανασυγκρότηση με το partition magic και δεν ολοκλήρωσε την διαδικασία και από τότε δεν μπορώ να μπω στον σκληρό. Δεν τον εχω κανει τιποτα ( format ) υπαρχει σωτηρια? Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος? Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

ναι τον εμφανίζει

Σε τι κατάσταση τον βγάζει? healthy? με γράμμα?

Μπορείς να βγάλεις κάποιο screenshot?

Αν του πατήσεις δεξι κλικ πάνω να αλλάξεις γράμμα σε αφήνει?

Aν πατήσεις δεξι κλικ-ιδιοτητες-εργαλεια μπορείς να του κάνεις defrag?

Φαντάζομαι πως σε ενδιαφέρουν τα αρχεία που έχει μέσα και δε θες να τα χάσεις..

Link to comment
Share on other sites

στην πρωτη δεν φαινετε ο σκληρος. εχω 2 σκληρους οπου ο ενας ειναι χωρισμενος σε δυο μερη.

post-3160-1442175052,6553_thumb.jpg

και στην επομενη φωτο ειναι οι hard disk οπου εμφανιζετε και ο προβληματικος ο samsung

post-3160-1442175052,7486_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για πήγαινε λίγο:

Δεξι κλικ στον "my computer"->manage->disk managment

εκεί έχει γράμμα ο σκληρός? αν δεν εχει πρεπει με δεξι κλικ πανω του να σου δίνει τετοια δυνατοτητα..

αν εχει κάνε δεξι κλικ πανω του->properties->tools και δοκιμασε disk check και defrag

Link to comment
Share on other sites

ο σκληρος ειναι εκει που λεει disk 2

:105:

μαλιστα, απ'οτι φαίνεται το partition magic σου χάλασε το partition του σκληρου ..

μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο partition recovery programm όπως αυτά:

http://www.diskinternals.com/partition-recovery/

http://www.partitionrecovery.net/

για να σώσεις τα δεδομένα σου.. δυστηχώς δε ξέρω σίγουρα αν δουλευεί κάποιο απο αυτά στην περιπτωσή σου.

αν δε σε ενδιαφέρει να τα σώσεις απλά φτιάξε ενα partition νεο, αν κάνεις δεξί κλικ στον σκληρό θα πρέπει να σου βγάλει τέτοια επιλογή στο disk manager που είσαι..

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε με το file scavenger και παρε τα δεδομενα σου.

Μετα, τραβα του και ενα φορματ και τελειωσες.

Φτιαξε επειτα ολα τα Partitions που θες αφοβα.

Υ.Γ.

Κανονικα το File Scavenger εννοειται οτι ειναι για damaged σκληρους κλπ. , αλλα μια χαρα θα σου κανει τη δουλεια σου.

Στη θεση που εισαι, και αν δε βγαζεις ακρη, παρε τα δεδομενα σου και μετα τραβα του ενα format να συνελθει.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα καταφέρει να τραβήξει τα αρχεία που το PartitionMagic δεν επεξεργαζόταν εκείνη τη στιγμή. Τα συγκεκριμένα λογικά είναι γραμμένα όπως ναναι μέσα στο δίσκο και δεν θα σωθούν. Τώρα ποια είναι αυτά... Να εύχεσαι να είναι τίποτα αρχεία συστήματος...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα δουλεία με το File Scavenger και παίρνω τα αρχεία μου ήδη σιγά. ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον σας και για την λύση που μου δώσατε.

να είστε πάντα καλά

:041: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :041:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα δουλεία με το File Scavenger και παίρνω τα αρχεία μου ήδη σιγά. ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον σας και για την λύση που μου δώσατε.

να είστε πάντα καλά

:041: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :041:

Ενταξει, αφου λυθηκε, ολα οκ..να θυμασαι παντα το file scavenger σωζει "ζωες"..

Μια μικρη μελετη για το πως λειτουργει και τελος..

Ολα τα ευσημα φυσικα (χρονια τωρα) στον Τρισμεγιστο Greek :098: - Super Mod εδω μεσα, που χρονια πριν..μας το εμαθε..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.