Jump to content



Νέο σύστημα - Επιτέλους !!!


koumparos1442169208

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά κι από μένα.

Έπειτα από αρκετά χρόνια αποφάσισα να αφιερώσω 600 ευρώ για νέο υπολογιστή. Πλήρες. Με οθόνη.

Το budget το ξέρω ότι είναι κάπως χαμηλό, αλλά χαμηλές είναι και οι απαιτήσεις μου.

Ξεκινώντας από τα ελαφριά, για κατέβασμα από το internet, δεν ασχολούμαι ιδιαιτέρως... Να διαβάσω καμιά είδηση, να ακούσω κάνα σταθμό και τέτοια. Άντε να πάρω αργότερα και καμια camera για να δουλέψει και το skype.

Από παιχνίδια, που και που έτρωγα κολλήματα με διάφορα «ραλάκια», αλλά κάποια στιγμή ο P3 στα 800MHz, δεν άντεχε άλλο και τα παράτησα. :074:

Over clocking δεν παίζει, επειδή δεν υπάρχουν οι τρελές απαιτήσεις, αλλά ούτε και το ενδιαφέρον από μένα.

Ένα σημαντικό ίσως είναι να μπορώ να αντιγράψω τα κασετάκια της βιντεοκάμερας σε DVD. Από επεξεργασία δεν το νομίζω. Μόνο κάνα cut να πέσει ή άντε και βαριά – βαριά κάνα copy-paste.

Κάτι άλλο που κάνω, (και μάλλον είναι η πιο «βαριά ενασχόληση»), είναι να τον χρησιμοποιώ για να γράψω τίποτα από την κάρτα τηλεόρασης και να το δω αργότερα. Χωρίς επεξεργασία κι αυτό.

Για αυτόν τον τελευταίο λόγο, σκέφτομαι να πάρω 20άρα οθόνη, μιας και από ότι είδα μόνο αυτές είναι wide (16x10).

Συγνώμη για το μακροσκελές του μυνήματος.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. :)

koumparos

Link to comment
Share on other sites

592Ε καλά είναι? την ίδια οθόνη έχω και γω σε ένα απο τα desktop μου, δεν είναι τίποτα top... αλλά τη κάνει τη δουλεία της μια χαρούλα. Αμα δε θές το συγκεκριμένο σκληρό δίσκο πάρε ένα wd/seagate

Καλές αγορές gl

post-737-1442175053,7774_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο συστηματάκι αυτό..

attachment.php?attachmentid=20670&stc=1&d=1210687971

Αν απορείς γιατί λείπει η κάρτα γραφικών, η μητρική έχει ενσωματωμένη μια radeon 3200 η οποία είναι η καλύτερη ενσωματωμένη που υπάρχει και σίγουρα αν δε παίζεις παιχνίδια είναι υπερ αρκετή.

Προσπάθησα κυρίως να σου βάλω εναν καλό επεξεργαστή, τροφοδοτικό, οθόνη και μεγάλο σκληρό που είναι βασικά πράγματα.. συνολικά θεωρώ πως το συστηματάκι αυτό είναι αρκετά καλό,γρήγορο και αθόρυβο..:115:

post-8835-1442175053,8637_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένα ωραίο setup από τον stred. Για την χρήση που την θέλεις koumparos είναι άψογο! +1

Y.Γ.1 Mε 7 euros παραπάνω βάζεις τον Seagate 7200.11 με 32mb cache... Αυτό μόνο.

Υ.Γ.2 Με την συγκεκριμένη onboard vga τα όχι απαιτητικά games θα τα παίζει Ok.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για την άμεση απάντηση.

y3k, με χαλάει αρκετά η CRT και μάλιστα 17''

Προς το παρόν και εγώ λέω +1 για τον stred.

Μου κάνει όμως εντύπωση το εξής:

Πριν από χρόνια, όταν πήρα τον P3 800MHz, υπήρχε πάλι η κόντρα:

AMD ή Intel...

Από ότι βλέπω η "κόντρα" συνεχίζεται................... :)

ΥΓ: Θα μπω το βραδάκι για update.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε μου δες και αυτή τη σύνθεση είναι με 3 πύρινο επεξεργαστή και με τον δίσκο με τα 32 MB μνήμη...πιστεύω ότι είναι μια πολύ καλή αγορά για τα λεφτά του και η κάρτα γραφικών του είναι συμπαθητική για παιχνίδια όχι και τόσο απαιτητικά!

post-26-1442175054,0193_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν .... μια και γνωρίζω μερικά πραγματάκια καλύτερα ..... προτείνω αγορές και από τα 2 καταστήματα .....

από το e-shop ....

attachment.php?attachmentid=20679&d=1210707502

από το πλαίσιο ....

attachment.php?attachmentid=20677&d=1210706961

σύνολο 454.....

Βλέπεις με την on board αν καλύπτεσαι ....

αν όχι με 150 Ε ... χτυπάς ότι γουστάρεις .

Oσο αφορά το κουτί σου από την στιγμή που έχεις ένα (παλιό) full tower το φέρνεις για paint - modding και το κάνουμε τζιτζιλόνι :p:p:p:p:p:p:p

ΑΣΧΕΤΟ ...... στο πλαίσιο Ηρακλείου έχουν χύμα κάρτες γραφικών (χωρίς κούτες+οδηγούς) και τις δίνουν κοψοχρονιά ..... κάνουμε και μια περασά από εκεί ...... αυτά από εμένα ..

post-3234-1442175054,1144_thumb.jpg

post-3234-1442175054,166_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΑΣΧΕΤΟ ...... στο πλαίσιο Ηρακλείου έχουν χύμα κάρτες γραφικών (χωρίς κούτες+οδηγούς) και τις δίνουν κοψοχρονιά ..... κάνουμε και μια περασά από εκεί ...... αυτά από εμένα ..

E; Για δες και ενημέρωσε με plz :)

Link to comment
Share on other sites

ops διαβασα 170S η οποια είναι TFT και δυστυχως δε μπορώ να μπω eshop να δώ. Anyway ωραιο το συστημα του stred αλλά στη θέση σου θα έπερνα μια καλύτερη μητρική :S και ίσως κανένα πιο δυνατό PSU για κάπια μελλοντική αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

κουμπαρε τώρα που το σκέφτηκα, η κάρτα τηλεόρασης που λες στο πρώτο ποστ είναι pci? μην είναι καμιά παλιά isa και ψαχνόμαστε!(αν και δε θυμάμαι σε isa να βγαίναν κάρτες τηλεόρασης)

Υ.Γ1 το e-shop έχει 20€ φτηνότερα την οθονούλα.. not bad

Y.Γ.2

@y3k ίσα ίσα που θεωρώ το τροφοδοτικό ύπερ πολύ για το σύστημα,άντε να καίει όλο 150-200watt και δε νομίζω αν γίνει αναβάθμιση στο μέλλον να μπεί και καμιά 8800ultra!!.. η αλήθεια είναι πως μπήκα στον πειρασμό να την βγάλω με κανα chieftek 350αρι αλλά..φοβήθηκα τον candyman!:074: :046:

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω υπάρχει αρκετό πράμα για να ψάξω.

stred Η κάρτα είναι PCI. Αρχικά είχα μια εξωτερική που έβαζα την έξοδό της στην είσοδο της VGA που είχα, και έτσι έκανα εγγραφή.

y3k Για μελλοντική αναβάθμιση το βλέπω χλωμό... Μου αρέσει η επιλογή του stred, που θα μπορώ να "κοτσάρω" καμία VGA αργότερα, αν κολλήσω με κάνα απαιτητικό game.

Επιπλέον, μου αρέσει αρκετά το "αθόρυβο" του stred... Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα, να γράφω το βράδυ της Κυριακής της εκπομπή της F1 (γιατί στις 1.30 το βράδυ είναι πολύ &*$^& ώρα), οπότε το αθόρυβο είναι +1.

Σχετικά με 4 πυρήνες, δε θέλω να ανέβει το budget. Με 3... ??? Δεν ξέρω ακόμα.

Candyman ηχεία δεν χρειάζομαι, οπότε είμαι μέσα για τον σκληρό... :)

koumparos added 2 Minutes and 53 Seconds later...

Ξέχασα...

Tsif, εκεί που είναι το κουτί.... θα το βλέπουν μόνο οι αραχνούλες... οπότε αν θες δικό σου !!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον stred και τον tsif. Οι μόνες προτάσεις είναι

1) Σε αυτά τα λεφτά και αφού δεν θα τον υπερχρονίσεις-> AMD μόνο

2)Ψάξε από διαφορετικά καταστήματα για καλύτερες τιμές

3)Τροφοδοτικό μπορείς να πάρεις ένα καλύτερο στα 600W με ελάχιστα χρήματα παραπάνω και να πάρεις ένα δίσκο στα 320 αντί των 500.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.