Jump to content


sd προβλημα αναγνωρισης


Recommended Posts

Γεια σας παιδες...

Αγορασα πριν 3 μερες μια SD Kingston 2 GB καρτα για το ΤΙΒΟ v4150 μιας και αυτο διαθετει μονο 128 ΜΒ.

Το προβλημα ειναι οτι ουτε το laptop μου μπορει να την αναγνωρισει ουτε και ενα card reader που δανειστηκα απο ενα φιλο.

Εχετε μηπως καμια ιδεα για το τι συμβαινει?

tnx για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η κάρτα που πήρες να είναι SDHC(High capacity) και να μην υποστηρίζεται απο τις συσκευές που έχεις. Και εγώ έχω μια Transcend 4GB που μου χάλασε μετά απο 1000 φωτογραφίες σε Pentax μηχανή με το τελευταίο firmware, περιμένω τα multirama του Mall το Σάββατο να ανοίξουν(λόγο ανακαίνισης) για το RMA.

Link to comment
Share on other sites

οχι παιδια δεν ειναι HC

η μνημη ειναι αυτη

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569783

sorry κιολας αλλα το RMA τι ακριβως ειναι?

Είσαι ο τρίτος μέσα σε δύο μέρες που ρωτάει το ίδιο.

Mods δεν κάνετε sticky το post αυτό να το βλέπουν στην πρώτη σελίδα? :p

1. Πάς google.com

2. Γράφεις "RMA"

3. Πατάς enter

4. Kαι κοίτα πόσο δύσκολο είναι!

Πιο γρήγορα κάνεις αυτό από το να περιμένεις απάντηση! Eμένα τουλάχιστον μου πήρε 15 δευτερόλεπτα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια χαλαρώστε. Ακόμα και απο τις απαντήσεις που μας δίνουν πολλές φορές πρέπει να διαβάσουμε ενα link ή να γουγλαρουμε και λιγο. Δεν ειναι δα και κακο και δεν ειναι εύκολο να μας δίνουν συνέχεια "μασημένη τροφή".

:) Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

OFF TOPIC MODE ON

Πιο γρήγορα κάνεις αυτό από το να περιμένεις απάντηση! Eμένα τουλάχιστον μου πήρε 15 δευτερόλεπτα...

είσαι λίγο αργός πάντως...

firefox 2.0.0.14

1.highlight ή double click με το ποντίκι την λέξη "RMA" (1 sec)

2.δεξι κλικ (1 sec)

3.πατάω "Αναζήτηση στο Google.." (1sec)

4.και κοιτάς (2 sec να διαβάσω την επικεφαλίδα)

Σύνολο 5 sec!! Νικησααααά! Τι κερδίζω?:046: :046:

OF TOPIC MODE OFF

lukilukg απ'οτι είδα στο e-shop είναι μια απλή SD, θεωρώ πως είσαι άτυχος και είναι χαλασμένη.. πηγαινε τη πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την βλέπει κάν ή λέει ότι βρήκε device αλλά δεν το ανοίγει? Αν ειναι το 2ο δοκιμασε να κατεβασεις κάποιο προγραμα για formaτ usb device . Σε κανα 2 περιπτώσεις που είχα το ίδιο πρόβλημα έπαιξε και ήμουν εντάξει.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν την βλέπει κάν ή λέει ότι βρήκε device αλλά δεν το ανοίγει? Αν ειναι το 2ο δοκιμασε να κατεβασεις κάποιο προγραμα για formaτ usb device . Σε κανα 2 περιπτώσεις που είχα το ίδιο πρόβλημα έπαιξε και ήμουν εντάξει.....

την βλεπει αλλα δεν την ανοιγει... στα xp συγκεκριμενα κολαει ο explorer. Στα ubuntu απλως πεταει ενα μηνυμα error με το που πας να ανοιξεις την συσκευη.

Για να μην τα πολυλογω και για να βοηθηθουν και αλλοι που τυχον εχουν το ιδιο προβλημα, επικοινωνησα με την Kingston και μου ειπαν πολυ απλα και ευγενικα οι ανθρωποι, οτι οι μνημες SD(απλες) ανω του 1GB δεν αναγνωριζονται απο card reader των notebook εκτος αν εγκαταστησω (εφοσον υπαρχουν) τους καινουριους drivers για το card reader. Ακομα δεν μπορουν να αναγνωριστουν απο φτηνα, οπως ελεγε το mail, card reader που κυκλοφορουν στην αγορα.

Προσωπικα δοκιμασα ενα card reader TRUST, ομως παλι δεν εγινε τπτ.

Μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποιο card reader που εχετε δοκιμασει σε τετοιες μνημες και δουλεψε, ωστε να το αγορασω και να τελειωσει το ζητημα. Αλλιως θα αναγκαστω να καταφυγω σε 1 GB για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. tnx

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η κάρτα που πήρες να είναι SDHC(High capacity) και να μην υποστηρίζεται απο τις συσκευές που έχεις. Και εγώ έχω μια Transcend 4GB που μου χάλασε μετά απο 1000 φωτογραφίες σε Pentax μηχανή με το τελευταίο firmware, περιμένω τα multirama του Mall το Σάββατο να ανοίξουν(λόγο ανακαίνισης) για το RMA.

Εχω το ιδιο TIBO και διαβαζει κανονικα μια 8αρα SDHC Απλα δεν την διαβαζουν καπια παλια card reader

πχ To Transcend-Multi-CArd Reader M3 την διαβαζει Τα παλιοτερα μοντελα οχι

Αρα κανε την rma

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.