Jump to content


βοηθεια με modem router


tanto

Recommended Posts

Αγορασα ενα ασυρματο modem-router της netgear.To modem βλεπει την adsl γραμμη αλλα δεν μπορει να συνδεθει με το pc.Eχω κανει τη συνδεση με το καλωδιο αλλα δεν επικοινωνουν μεταξυ τους.Επειδη ειμαι εντελως ασχετος με το θεμα μπορειτε να μου πειτε τι δεν εχω ρυθμισει σωστα?

Link to comment
Share on other sites

ενα αυτο να ειναι ενεργοποιημενη η καρτα και β. βεβαια να μπεις στο ρουτερ.Πως?

Ανοιγεις τον browser και βαζεις την ip default που λεει μεσα στο manual σου...

μετα εχει κατι default κωδικους πχ admin ή κατι αλλο...

Μπαινεις μεσα,βρισκεις στα διαφορα μενου καπου που να μπορεις να βαλεις το username και password της γραμμης adsl

που εχεις τα βαζεις και end of story...

Link to comment
Share on other sites

Προφανως η καρτα δικτυου δεν ειναι ενεργοποιημενη αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν φαινεται και καποια συνδεση στο control panel. Η υποστηριξη ειναι ανυπαρκτη και για καποιον που δεν το εχει ξανακανει ή δεν εχει καποιο που να το εχει ξανακανει ειναι μαλλον ζορικο.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν είναι ενεργοποιημένη η ethernet του pc θα πρέπει να την ενεργοποιήσεις από το cd της μητρικής.(αν είναι onboard)

Aμ μπραβο.Δηλ, το cd-ακι με τους drivers,και μετα στο δικο μου γραφει κατι "...οn board" και τα εγκαθιστας οτι λειπει.

Μετα θα φαινεται ενα εικονιδιο που δεν ειναι συνδεδεμενο.

Καντο και πες μας.Εδω θα μαστε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη βοηθεια σας αλλα.....το cd της μητρικης απλα δεν το διαβαζει το dvd-rom του υπολογιστη.Η μητρικη ειναι μια ASUS P4C800,σκυλι απο αντοχη μιας και την εχω 4 χρονια και 3 μηνες με πολλες ωρες λειτουργιας αλλα το "αναθεματισμενο" μετα απο τεσσερα χρονια που το χρειαστηκα δεν μπορω να το "διαβασω".

Πηγα στο σαιτ της εταιρειας και κατεβασα xp drivers για LAN αλλα τα αρχεια που κατεβασα τι να τα κανω?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα καταφερα και ενεργοποιησα τη καρτα δικτυου και ολα πηγαιναν καλα στην εγκατασταση μεχρι που μου ζητησε ip και κατι αλλα....

tanto added 21 Minutes and 44 Seconds later...

Kαι μετα απο λιγο ψαξιμο

http://www.more.net/technical/netserv/tcpip/viewip.html

να δω τι αλλο θα ανακαλυψω αποψε

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα καταφερα και ενεργοποιησα τη καρτα δικτυου και ολα πηγαιναν καλα στην εγκατασταση μεχρι που μου ζητησε ip και κατι αλλα....

tanto added 21 Minutes and 44 Seconds later...

Kαι μετα απο λιγο ψαξιμο

http://www.more.net/technical/netserv/tcpip/viewip.html

να δω τι αλλο θα ανακαλυψω αποψε

Δεν εχει ενεργοποιημενο το dhcp? Για να τα κανει αυτοματα το ρουτερ σου αυτα

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον οχι για να μου τα ζηταει,αλλα που θα παει θα το ανακαλυψω και αυτο.Το θεμα ειναι οτι αφου δωσω αυτα τα στοιχεια μετα απο λιγο σταματαει η διαδικασια εγκαταστασης.Δυστυχως λογω χρονου το παρατησα και θα ασχοληθω μαζι του το ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα ενω κανω σωστα τη διαδικασια (νομιζω) και ενω δινω σωστα αυτα που ζηταει δεν ενεργοποιειται το internet.Με το dhcp ενεργοποιημενο δεν τα βρισκει αυτοματα.Αν καποιος φιλος εχει το ιδιο και μπορει να ριξει καμια ιδεα ή ειχε αναλογο προβλημα θα του ημουν ευγνωμων.

Link to comment
Share on other sites

Χαλασμενο λες? Ολα δειχνουν να δουλευουν καλα ομως,δηλαδη σαν απλο router δουλευει.Βλεπει επισης και την dsl,το internet δεν μπορω να ενεργοποιησω.Τωρα να σου πω την αληθεια αν το παω στο πλαισιο και τους πω τι συμβαινει μαλλον θα μου κανουν πλακα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.