Jump to content


Ποιά νέα υβριδική κάρτα τηλεόρασης;


vgiozo

Recommended Posts

Σκεφτόμουν να αντικαταστήσω τις δύο χωριστές κάρτες τηλεόρασης που έχω με μια υβριδική...

Ψάχνοντας λίγο σε καταστήματα βλέπω ότι υπάρχουν αρκετά φθηνές λύσεις και αρκετά ακριβότερες...

Ενας παράγοντας αύξησης κόστους και ίσως πλεονεκτικό τεχνικό χαρακτηριστικό είναι η σύνδεση PCI-E...

Αν και είμαι ήδη κάτοχος μιας τέτοιας κάρτας, δεν μπορώ να πώ αν βοήθησε κάπου πραγματικά ή βοήθησε χωρίς να είναι εμφανές...

Πάντως δεν θα ήθελα να πάρω Terratec κι αυτό γιατί παρατήρησα ότι έχουν μικρότερη ευασθησία (το αναλογικό τουλάχιστον μοντέλο) στον εντοπισμό καναλιών...

Απ' αυτήν την άποψη πολύ καλές εντυπώσεις μού είχε αφήσει μια Avermedia USB2 που έχω...

Χωρίς να μπορώ να κρίνω - δεν έχω ψάξει για συγκριτικά/δοκιμές - για τις διαφορετικές λύσεις που προσφέρουν οι διάφορες εταιρείες, και ορίζοντας ένα ανώτατο χρηματικό ποσό που θα ήμουν πρόθυμος να πληρώσω, παραπέμπω στο μοντέλο PCI-E της Avermedia με δύο ενσωματωμένες υβριδικές κάρτες με δυνατότητα ταυτόχρονης παρακολούθησης...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977767&product=987980

Αξίζει λέτε;

Ποιά θα μού προτείνατε κι ακόμη, έχετε κάποια καλή ή και κακή εμπειρία με κάποια συγκεκριμένη κάρτα (ο αποκλεισμός ορισμένων λύσεων, μπορεί να βοηθήσει στην τελική θετική επιλογή)

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, σκεφτόμουν για εσωτερική...πάντως η εμπειρία μου επιβεβαιώνει την ποιότητα της Avermedia...

Δηλαδή με ενδιαφέρει περισσότερο η ποιότητα εικόνας και κυρίως η ποιότητα εγγραφής...(αν είναι pcie ίσως βοηθάει)

...όπως είναι το πρόγραμμά μου είναι ελάχιστες οι ώρες παρακολούθησης τηλεόρασης...οπότε θέλω να γράφω ό,τι θέλω για να τα βλέπω σε διάφορες στιγμές, όποτε μπορώ...

Το περίεργο είναι πάντως ότι το μοντέλο που πρότεινα δεν το βρίσκω στην ιστοσελίδα της Aver

EDIT

ιδού

http://www.avermedia.com/avertv/Product/ProductDetail.aspx?Id=20

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κι εγώ γράφοντας βίντεο με την Avermedia Usb δεν είχα ποτέ πρόβλημα, σπασίματα κοκ...

Αλλά κατανάλωνε πολλούς πόρους..ακολούθως φοβόμουν να κάνω κάποια άλλη εργασία ή να εκκινήσω ένα βαρύ πρόγραμμα μήπως προκαλέσει στιγμιαία έστω επιπλοκή στην διαδικασία εγγραφής...

Εγώ θέλω μια κάρτα που να εκκινεί εγγραφή, να σταματάει κοκ χωρίς παρέμβαση, με την αναγκαία εξαίρεση του προγραμματισμού εγγραφής, αλλά και χωρίς διατάραξη της όποιας εργασίας που μπορεί να γίνεται εκείνη τη στιγμή...

Βάσει του παραπάνω θα μπορουσε κάποιος να προτείνει κάρτα με hardware encoder...αλλά θα πρέπει να ανέβω πάνω από 100€ και ακόμη κι αν μπορέι να σκέφτομαι την αγορά μιας πιο ακριβής λύσης έναντι πχ μιας οικονομικής Asus p7131, θα το θεωρούσα υπερβολικό να κάνω το άλμα στην επόμενη κατηγορία τιμών...

Τί κάρτες hybrid έχετε; ποιά η ποιότητα εγγραφής και απεικονισής τους; παρουσιάζει δυσκολίες το λογισμικό που τις συνοδεύει; Υπερ; Κατά;

Μπορεί δλδ να πάρω μια φθηνή pci και νά 'μαι υπερευχαριστημένος...αλλά τόσο οι φθηνές όσο και οι πιο ακριβές μπορεί να έχουν τις ιδιοτροπίες τους...

Αν σχηματίσω μια εικόνα γι αυτές, θα γίνει πιο εύκολο να αποφασίσω...

Πχ διάβασα για την κάρτα της Avermedia πως έχει κάποια καθυστέρηση στην αλλαγή των καναλιών...μεγαλύτερη δλδ σε σχέση με άλλες λύσεις ή άλλα προϊόντα της εταιρείας...

Έχετε ανάλογες εμπειρίες κρίσεις που θα μπορούσαν να βοηθήσουν;

Ψάχνοντας λίγο, βρήκα κι αυτή τη λυση:

WinFast PxDTV2300 H

έχει hardware mpeg encoder αντί για τους διπλούς υβριδικούς δέκτες της Avermedia...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα την Avermedia από Πλαίσιο...

Έχω όμως πρόβλημα...εγκαθιστώντας την στην pcie θύρα, παρατήρησα ότι στην θέση πλήρους και καλής εφαρμογής της κάρτας, η λάμα ασφάλισής της έχει μια απόσταση μερικών χιλιοστών από την οριζόντια επιφάνεια του κουτιού, ώστε αν βιδωθεί, ανασηκώνεται λίγο από την θέση της και δεν κάνει καλή επαφή...

Με έβαλε σε σκέψεις όταν το είδα, παρόλαυτά δοκίμασα να εγκαταστήσω τη κάρτα μ' αυτό τον τρόπο...κι ενώ προς στιγμιαίαν ανακουφιση, την αναγνώρισε κανονικά το λειτουργικό και εγκαταστάθηκε το λογισμικό της, δεν έχω καθόλου εικόνα ούτε από αναλογική ούτε από ψηφιακή τηλεόραση...

στην ψηφιακή λειτουργία μάλιστα δεν βρίσκει κανένα κανάλι με το συνοδευτικό λογισμικό...βρήκε με το progdvb, αλλά δεν φαίνεται τίποτα στην οθόνη...

Υποθέτω πως φταίει αυτό που παρατήρησα αρχικά...Πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω; Έχετε καμιά ιδέα;

ιδού κι η φωτό

post-135-1442175062,3937_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το λαμάκι αυτό συνήθως αλλάζει. Αν βρεις κάποιο κοντύτερο μπορείς να το αντικαταστήσεις. Βέβαια δεν ξέρω αν αλλάζει στη συγκεκριμένη κάρτα και αν μπορείς να βρεις.

Οπότε η εύκολη λύση είναι να βάλεις κάποιο χαρτόνι εκεί να καλύψει το κενό, ώστε να μην ανασηκώνεται όταν την βιδώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξελασκαρεις λιγααακι το λαμακι απο την καρτα;

Αν γινεται δλδ κατι τετοιο και δεν ειναι "κουμπωμενο" πανω της...

Το ξελασκάρισμα δεν νομίζω να βοηθήσει, εφόσον η βίδα είναι κάθετα στη κάρτα κι όχι οριζόντια στη λάμα....

Αν έβγαινε η πάνω βίδα, ίσως κάτι γινόταν...δλδ πρέπει η λάμα να έρθει παράλληλα στην πίσω επιφάνεια του κουτιού...αν δεν είναι βιδωμένη η πάνω βίδα, ίσως έχει λίγο χώρο να στρίψει η λάμα χωρίς να κουνηθεί η κάρτα...

Το πρόβλημα είναι λόγω της προεξέχουσας υποδοχής για σύνδεση με τη κεραία, έτσι κι αλλιώς θα έβρισκε σ' αυτήν προτού πάρει την απαραίτητη γωνία ώστε να ευθυγραμμιστεί με τη πλάτη του κουτιού...

Το λαμάκι αυτό συνήθως αλλάζει. Αν βρεις κάποιο κοντύτερο μπορείς να το αντικαταστήσεις. Βέβαια δεν ξέρω αν αλλάζει στη συγκεκριμένη κάρτα και αν μπορείς να βρεις.

Δύσκολο να βρεθεί άλλο με ακριβώς τα ίδια σημεία βιδώματατος και τις απαραίτητες τρύπες για τις συνδέσεις της κάρτας...

Οπότε η εύκολη λύση είναι να βάλεις κάποιο χαρτόνι εκεί να καλύψει το κενό, ώστε να μην ανασηκώνεται όταν την βιδώνεις.

αν κατάλαβα τί εννοείς, νομίζω πως δεν γίνεται... κι αυτό γιατί δεν μπορεί να λυγίσει τόσο η λάμα, χωρίς ουσιαστικά να κάνει ζημιά στη κάρτα...

Περίεργο όμως...το ίδια πρόβλημα, χωρίς αυτές τις συνέπειες όμως, είχα και με την καρτα της Terratec...αλλά η τωρινή, μετακινείται λίγο περισσότερο...αρκετά ώστε να χάνεται η επαφή...

Μπάς και φταίει λιγο και η τοποθέτηση των θυρών- ο σχεδιασμός της μητρικής;

Στις κάρτες pcie x1, μόνο ελάχιστα δοντάκια κάνουν επαφή, οπότε δεν μαγκώνει, όπως στις κάρτες γραφικών, για αυτό είναι κι εύκολο να ανασηκωθεί, αν ασκηθει πίεση στο πάνω μέρος της λάμας...

Link to comment
Share on other sites

Με τα πολλά, κατάφερα να πάρω εικόνα από την κάρτα...

Εν τέλει, το πρόβλημα που ανέφερα - το οποίο δεν γνωρίζω κατά πόσο σχετίζεται με το γεγονός ότι δεν κάθεται απόλυτα σωστά πάνω στη θύρα όταν ασφαλίζει - αφορά την μία από τις δύο συνδέσεις κεραίας που έχει η κάρτα...

...συνδέοντας την κεραία στην δεύτερη υποδοχή - έχει δύο υβριδικά τσιπάκια, σαν δύο υβριδικές κάρτες τηλεόρασης - έχω εικόνα τόσο στα ψηφιακά όσο και στα αναλογικά κανάλια...

Οπότε τελικά μπορεί να έχω πέσει σε προβληματικό προϊόν...

Η ερώτησή μου:

- Μπορώ να την επιστρέψω και να ζητήσω άμεση επιστροφή χρημάτων (ή τουλάχιστον πιστωτικό) ή θα πρέπει να περιμένω πλήρη τεχνικό έλεγχο από το κατάστημα; Και στην δεύτερη περίπτωση μπορώ να ζητήσω επιστροφή χρημάτων;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως βαζεις κεραια τηλεορασης σε υποδοχη κεραιας ραδιοφωνου?

Αν η συσκευασια ειναι σε αριστη κατασταση μπορεις να την επιστρεψεις και να παρεις ειτε πιστωτικο ειτε τα χρηματα σου. Ελεγχος απο τεχνικο σε αλλαγες δεν γινεται. Οσες φορες χρειαστηκε να αλλαξω κατι στο πλαισιο απλα το παρεδωσα και ελεγξαν οτι η συσκευασια ειναι ενταξει και ολα τα παρελκομενα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα όχι...

Δες και την κάρτα και θα καταλάβεις...

http://www.avermedia.com/avertv/Product/ProductDetail.aspx?Id=20

Αν το προϊόν έχει πρόβλημα, κι εφόσον έχω λόγους να πιστεύω πως έχει και δεν ευθύνεται - μονάχα τουλάχιστον - το ότι δεν κάνει καλή επαφή, οφείλω να τους πώ πως το προϊόν είναι ελαττωματικό...

Σ' αυτή τη περίπτωση, δεν επιστρέφω το προϊόν εντός εβδομάδας για να πάρω τα λεφτά μου..δλδ το προϊόν δεν μπορεί να επιστρέψει στο ράφι...δεν πρέπει να ελέγξουν ότι όντως είναι ελαττωματικό προκειμένου να μου δώσουν τα χρήματα ή το πιστωτικό;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρεπει να κανουν ελεγχο...αν εχεις χρονο να γινει και με την παρουσια σου, ακομη καλυτερα, γιατι πολυ πιθανο να την βγαλουν οκ και να μπεις σε φαυλο κυκλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν την βγάλουν οκ, που δεν το νομίζω (γιατί να λειτουργεί μόνο το ένα από τα δύο τσιπ πάνω στη κάρτα; Αν έφταιγε η κακή επαφή, μάλλον δεν θα λειτουργούσε ούτε το ένα ούτε το άλλο) , κανένα πρόβλημα...θα τους πώ τότε κρατήστε τη και δώστε μου πιστωτικό πχ ή τα χρήματά μου πίσω...

Η συσκευασία είναι σε άριστη κατάσταση, δεν άνοιξα τη ζελατίνα από κανένα από τα παρελκόμενα, οπότε όλα καλά...

Ήθελα να επιβεβαιώσω μόνο αν υπάρχει χρονικό όριο για την επιστροφή χρημάτων...νομίζω πως είναι κοντά στην βδομάδα ή κάνω λάθος;

Δεν θα με πείραζε για πιστωτικό, αλλά δεν έχει και μεγάλη ποικιλία το Πλαίσιο στα βασικά υποσυστήματα που φέρνει σε σύγκριση με το eshop πχ...

Σκέφτηκα ότι με 150€ μπορεί κάποιος να πάρει μητρική-επεξεργαστή-μνήμες για AMD AM2πχ, οπότε αν αποφασίσω να πασάρω αυτά τα υποσυστήματα του υπολογιστή μου σε κάποιο οικογενειακό υπολογιστή, μπορώ να προσθέσω 60€ και να κάνω μια μικρή αναβάθμιση...μάλλον όχι τόσο αναβάθμιση, όσο "εκσυγχρονισμό" γιατί οι επιδόσεις αμφιβάλλω αν διαφέρουν και πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Eιδα και πριν τη σελιδα της καρτας. Και διαβαζω οτι εχει και τηλεοραση και ραδιοφωνο. Επομενως δεν πρεπει να υπαρχει και υποδοχη κεραιας για το ραδιοφωνο? Το manual που κοιταξα πριν δεν εχει και σχεδιαγραμμα της καρτας ...

Link to comment
Share on other sites

Έχει δύο υποδοχές, μία για κάθε τσιπάκι...δεν έχει ξεχωριστή υποδοχή για κεραία ραδιοφώνου...

Αν κοίταξες το εγχειρίδιο θα είδες στη σελίδα 3 πως έχει ειδικό καλώδιο για σύνδεση σε μια από τις δύο υποδοχές του πρώτου ή του δεύτερου τσιπ...

Αλλά έτσι "θυσιάζεις" μια από τις λειτουργίες της κάρτας...

Πχ να βλέπεις δύο διαφορετικά κανάλια και να γράφεις δύο άλλα διαφορετικά...

...ουσιαστικά θυσιάζεις το ένα από τα δύο υβριδικά τσιπάκια...

Όπως είπα αν συνδέσω στη πρώτη υποδοχή, δεν λαμβάνω ψηφιακά κανάλια ούτε αναλογικά...για την ακρίβεια από τα δεύτερα δεν έχω εικόνα, τα πρώτα δεν ανιχνεύονται καν...

Αν συνδέσω στην δεύτερη υποδοχή, έχω και αναλογικά και ψηφιακά...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πρέπει να γνωρίζουμε τα διακαιώματά μας σαν καταναλωτές, μπορείς να επιστρέψεις το προϊόν εντός δέκα ημερών από την ημερομηνία αγοράς (απόδειξη ή τιμολόγιο) στην αρχική του συσκευασία. Θα πας και θα δώσεις την κάρτα λέγοντας π.χ. ότι είναι δύσκολος ο τρόπος λειτουργίας και δεν κατάφερες να την κάνεις να δουλέψει, και θα ζητήσεις (απαιτήσεις) πιστωτικό ή επιστροφή χρημάτων. Αν πεις αυτά που γράφεις υπάρχει μια περίπτωση να γίνει έλεγχος από το service του καταστήματος.

Προφανώς χρησιμοποιεί το δεύτερο tuner πρώτα και μετά το πρώτο, το οποίο πολύ πιθανό να μπορεί να το κάνει μόνο με το δικό του πρόγραμμα και όχι με τρίτα π.χ. ProgDVB.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω γιατί να το κάνει αυτό, να χρησιμοποιεί δλδ πρώτα το ένα και μετά το άλλο...δεν έχει λογική δλδ σύμφωνα με την κατασκευή της κάρτας...κι ο χρήστης μπορέι να ελέγξει δυναμικά ποιά από τις δύο κάρτες θα χρησιμοποιεί αν θέλει να χρησιμοποιήσει μόνο τη μία ή μπορεί να ορίσει να παρακολουθεί και δύο διαφορετικά κανάλια από τα δύο τσιπ...

...τα δυο τσιπάκια διαμορφώνονται από το πρόγραμμα της εταιρείας μαζί, όταν τρέχεις για πρώτη φορά το λογισμικό, κι εγώ δοκίμασα πρώτιστα το συνοδευτικό λογισμικό ...

Τέλος πάντων, δεν χρειάζεται να εφευρίσκουμε αφηρημένες υποθέσεις που δεν βρίσκουν εφαρμογή στην επιμερους περίπτωση, για να εξηγήσουμε γιατί δεν δούλεψε...

...το ένα από τα δύο τσιπάκια δεν λειτουργούσε καλά...δοκίμασα και απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση...καμία διαφορά...

Από τη στιγμή που είχα βάσιμες ενδείξεις, αν όχι αποδείξεις ότι το προϊόν δεν δούλευε σωστά, δεν θα το επέστρεφα ποτέ πίσω με μια πρόχειρη δικαιολογία, για να γλιτώσω προσωπικά από την όποια καθυστέρηση στην αντικατάστασή του ή στην χορήγηση πιστωτικού...

...εκτός κι αν πράγματι δεν με είχε αφήσει ικανοποιημένο ή για κάποιο λόγο δεν είχα καταφέρει εγώ να το δουλέψω, οπότε με πάσα ειλικρίνεια θα έλεγα τό και τό, αν μπορεί να αλλαχθεί...

...κάτι τέτοιο όμως δνε ισχύει...

Να μην τα πολυλογούμε όμως, το προϊόν επεστράφη, έγινε επιτόπου έλεγχος από το τεχνικό τμήμα, διαπιστώθηκε ότι αν συνδεθεί η πρώτη θύρα σε κεραία, δεν βρίκει ψηφιακά κανάλια, και χορηγήθηκε πιστωτικό...

Η μόνη περίπτωση να μην έβρισκαν τίποτε μπορεί να ήταν αν πράγματι το ότι καθόταν στραβά η κάρτα όταν ασφαλιζόταν στο κουτί, οφειλόταν στην δική μου μητρική ή στο κουτί κι όχι στην ίδια τη κάρτα...

Δεν επαληθεύθηκε κάτι τέτοιο όμως...

οπότε το πρόβλημά μου λύθηκε...εγώ ψιλοξενέρωσα εν τω μεταξυ, οπότε δεν πήρα άλλη κάρτα, αλλά κράτησα το πιστωτικό για κάποια μελλοντική αναβάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.