Jump to content


Αγορα ψηφιακης φωτογραφικης...


Recommended Posts

Γεια σας,

Θελω να παρω μια ψηφιακη φωτογαφικη μηχανη και χρειαζομαι την βοηθεια σας!

Τα βασικο που θελω ειναι να εχει καλο zoom (15x και πανω οπτικο) γιατι θα την χρειζομαι για να τραβαω απο σχετικα μακρια (πχ σε κεντρο διασκεδασης και θελω να κανω zoom στην πιστα πχ)

Εκτος απο zoom ενα αλλο βασικο ειναι αν υπαρχει ψηφιακη μηχανη που οταν εχεις ενεργοποιημενο το flash να μην αργει να ξαναφορτωσει μεχρι να μπορεσεις να βγαλεις την επομενη. Αυτο το λεω γιατι εχει 1 φιλος μου την SONY DSC-H5 και το κανει αυτο. Και ρωταω αν ολες ειναι ετσι... διοτι χρειαζομαι να τραβαω φωτο μια πισω απτην αλλη...

Οσο για τα mpixel ε λογικα καπου στα 7-8 ειναι μια χαρα (αλλοστε το zoom εχει σημασια)

Πιστευω μια απο αυτη τη σειρα DSC H θα κανει γιατι εμπιστευομαι και τη sony εκτος και εχετε να προτεινετε καποια αλλη που να εχει το χαρακτηριστικο με το flash.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

SLR ονομάζονται οι φωτογραφικές μηχανές οι οποίες αποτελούνται απο δυο τμήματα. Το σώμα και το φακό.

Στα λευτά αυτά στο μόνο που θα σε ικανοποιήσει η μηχανή που θα πάρεις είναι το ζουμ.

Γρηγορες φλασιές για συνεχόμενες φωτογραφίες και καλή ποιότητα σε χαμηλό φωτισμό απλά τα ξεχνάς.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε? Χμ... τοτε θα αρκεστω το καλο zoom! χαχαχαχα

Η ποιοτητα απο την ψηφιακη που ανεφερα σε χαμηλο φωτισμο δεν ειναι καθολου κακη παντως. Οταν πεφτει λιγο κοκκινο φως απτους προβολεις του μαγαζιου τοτε μονο χανει...

Οι SLR εχουν μονο αυτη τη δυνατοτητα με τις συνεχομενες φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν θέλεις να τραβάς από τόσο μακριά,το φλας της μηχανής ξέχασέ το.Θα έχει αποτέλεσμα μόνο για αποστάσεις μέχρι 5-6 μέτρα το πολύ. Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά με τα λεφτά που διαθέτεις, δε γίνεται να βγουν αξιοπρεπείς φωτογραφίες στις συνθήκες που περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Από οτι βλέπω η μηχανή που λες έχει 12x zoom, δηλαδή 432mm στο μέγιστο.. Σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού θα σου είναι απαραίτητο 100% το τρίποδο .. εκτος αν θέλεις να βγάζεις μονιμος κουνημένες φωτογραφίες .. και σε τέτοιες εστιακές αποστάσεις το super steady shot δεν θα σε σώσει σε χαμηλό φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Τα megapixel δεν παίζουν τον απόλυτο ρόλο,(πολλοί εδώ την πατάνε) αν έχεις μια φωτογραφική μη-SLR θα έχεις παραμόρφωση στις κοντινές φωτογραφίες και κακή ποιότητα στις μακρινές με zoom, αν θες να τα έχεις όλα(zoom,flash,ποιότητα) η SLR μηχανή είναι μονόδρομος.

Και οι SLR δεν έχουν 1000Ε και άνω, υπάρχουν οικονομικότερες με 600 η αν ψάξεις και σε μεταχειρισμένο ακόμα καλύτερα. Να και είσαι ebay-ψαγμένος κοίτα αυτήν.

379.50Ευρώ, αν σκευτείς οτι η Mark III σήμερα έχει 8000Ευρώ, απλά η Mark I είναι του 2002 αλλά είναι άριστη ακόμη και για σήμερα, δες και review.

Link to comment
Share on other sites

Τα megapixel δεν παίζουν τον απόλυτο ρόλο,(πολλοί εδώ την πατάνε) αν έχεις μια φωτογραφική μη-SLR θα έχεις παραμόρφωση στις κοντινές φωτογραφίες και κακή ποιότητα στις μακρινές με zoom, αν θες να τα έχεις όλα(zoom,flash,ποιότητα) η SLR μηχανή είναι μονόδρομος.

Και οι SLR δεν έχουν 1000Ε και άνω, υπάρχουν οικονομικότερες με 600 η αν ψάξεις και σε μεταχειρισμένο ακόμα καλύτερα. Να και είσαι ebay-ψαγμένος κοίτα αυτήν.

379.50Ευρώ, αν σκευτείς οτι η Mark III σήμερα έχει 8000Ευρώ, απλά η Mark I είναι του 2002 αλλά είναι άριστη ακόμη και για σήμερα, δες και review.

αν δεν κανω λάθος η τιμή ειναι χωρις τον φακο!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η μηχανη που προτείνει ο pokemon είναι μία πάρα πολύ καλή φωτογραφική. Αλλά μήπως θα χάσει την μπάλα?? μιλάμε για καθαρά επαγγελματική μηχανή την οποία θεωρώ υπερβολή για κάποιον χρήστη ο οποίος δεν ξέρει τι είναι οι SLR (δεν το λέω προσβλητικά προς αποφυγή παρεξηγήσεων).

Πλεον υπάρχουν πολλες επιλογές σε dSLR

πχ: http://www.skroutz.gr/s/45781/Nikon-D40-Kits.html

όπου θα χρειαστεί και έναν φακό zoom

πχ http://www.adorama.gr/eshop/details.php?lang=gr&cat_id=7&corp_id=9&pr_id=922

Φυσικά δεν είναι η καλύτερη επιλογή από άποψη φακού, αλλά μπορεί στην αγορά μεταχειρισμένων να βρεί φοβερές προσφορές ιδίως σε μηχανές που έχουν αποσυρθεί π.χ. D50

PS: Βρε λες να βάλω για πούλημα την D50, γιατί μου γυάλισαν κανα δυο μηχανούλες τελευταία:)

Link to comment
Share on other sites

Με βάζεις και εμένα σε σκέψεις, έχω την Pentax K100D με το τελευταίο firmware για SDHC κάρτες και με μια κάρτα 6GB micro SDHC με adapter και USB reader και 2 φακούς (18-55mm F3.5) και (70-200mm F3.5) (500+75+150=725), 600Ε μπορεί να τα πιάσει αλλά με πρόλαβε άλλος και έκανε bid στο ebay, δεν ξέρω αν θα πουληθεί τόσο τελική τιμή, όσο για το χειρισμό, υπάρχει και το Auto, που αυτόματα ρυθμίζει την φωτογραφική(για κάποιο που δεν κατέχει πολλές γνώσεις για SLR μηχανές).

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις σε AUTO μια SLR ειναι ...... τραγικό :)

Σαν να καθαρίζεις ψάρι με χρυσό τσεκούρι....! (ΟΚ θα το καθαρίσεις αλλα υπάρχουν και τα μαχαιρια!!!)

Απλά πρότεινα στο πρώτο μου πόστ κατι τέτοιο χωρίς να ξέρω τις ακριβείς ανάγκες/γνωσεις περι ψ/φ του φίλου μας MF III. Ούτε εγω ξέρω πολλά αλλα ένα διαφραγμα... τό 'χω!

Φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει βρε παιδια δεν θελω κατι το εππαγελματικο. Φωτογραφιες θελω να τραβαω απλα να ειναι καλες... Και δεν θελω να δωσω τοσα λεφτα για μηχανη μιας και δεν ειναι ενα πραγμα που ασχολουμαι και απαιτω κατα βαση...

Γιαυτο τεινω σε καποια απο τις απλες (οχι τις πολυ απλες των 100 ευρω) αλλα οπως αυτη η Sony που ανεφερα!

Link to comment
Share on other sites

Αφου θες μεγαλο οπτικο, υπολογισε πανω απο 250€ για να ειναι και προκομμενη, και να εχει οπωσδηποτε ψηφιακο σταθεροποιητη εικονας.

Μελετησε αυτα τα 2 site

http://steves-digicams.com/

http://www.dcresource.com/

Εχουν παρα πολυ καλα και αναλυτικα reviews.

Βρες μια που πιστευεις πως σε καλυπτει και μετα ψαξε για την πιο συμφερουσα τιμη.

Δυστυχως, ειδικα στη φωτογραφια, δεν βρισκεις κατι που θα σε καλυψει 100%

ΥΓ.Και μια γνωμη, αν θες την ακους

ΜΑΚΡΙΑ απο Sony.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ, πληρώνεις μάρκα(Sony) και από ποιότητα δεν έχει κάτι που να δικαιολογήσει την τιμή. Επίσης μακριά και από Kodak/Mustek, έχουν χάλια Sensor.

Ενώ μια Nikon/pentax/Canon έχει να σου προσφέρει κάτι καλό.

Nikon Coolpix 5100 @ 270E + Review.

Pentax Optio T30 @ 210E

Canon EOS 300X 271-315Euros + Review.

Απο τις παραπάνω οι καλύτερες είναι μεταξύ Canon και Nikon.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει βρε παιδια δεν θελω κατι το εππαγελματικο. Φωτογραφιες θελω να τραβαω απλα να ειναι καλες...

To κακό είναι το τί είδους φωτογραφίες θέλεις να τραβάς.. Οι συναυλίες (και ανάλογες περιστάσεις) είναι πολύ δύσκολο θέμα.

1) ο φωτισμός που αλλάζει συνεχώς και μπερδεύει τα φωτόμετρα

άρα θέλεις σίγουρα μία μηχανή με μικρή υστέρηση κλείστρου (δλδ μικρή καθυστέρηση από την στιγμή που πατας το κουμπάκι μέχρι να βγει η φωτογραφία). Όχι οτι θα σε σώσει ... αλλά σίγουρα θα είναι λίγο καλύτερα.

2) μεγάλη απόσταση από το θέμα

άρα τηλεφακός μεγάλος (τουλάχιστον 300mm) κάτι που με την σειρά του δημιουργεί άλλα προβλήματα. Όσο σταθερό χέρι και αν έχεις είναι αδύνατο να βγάλεις φωτογραφία χωρίς κούνημα στα 300mm ιδίως σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Ακόμα και το IS (Image stabilizer) θα βοηθήσει αλλά δεν θα σώσει την κατάσταση. Η λύση είναι τρίποδας αλλά πρακτικά τις περισότερες φορές (αν όχι όλες) είναι αδύνατο να χρησιμοποιήσεις σε τέτοιο χώρο.

Για το (1) αν δεις στα χαρακτηριστικά των compact. prosumer. superzoom κτλ και τα χαρακτηριστικά των dslr θα δεις οτι υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά στην υστέρηση κλείστρου.

Για το (2) εκεί τα πράγματα ακόμα και με dslr δεν είναι ευκολα. Θέλεις πολύ φωτεινό φακό + το IS + κάποια πατέντα για να στηρίζεις την μηχανή και να μην κουνιέται οσο το δυνατον.

Γενικός διάλεξες ένα πολύ δύσκολο θέμα. Η μόνη σίγουρη λύση για να βγάζεις καλές φωτογραφίες στο κέντρο και με λίγα λεφτά είναι να κλείνεις πάντα πρώτο τραπέζι πίστα :115:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω Panasonic Lumix DMC-FZ18 EG K/S

http://www.adorama.gr/eshop/details.php?lang=gr&cat_id=1&corp_id=25&pr_id=2354&PHPSESSID=a307548a5cb3fcea8ccdd21b74d81dcf#

8 μεγαπίξελ, φακός leica 28-504mm, 310 euro.

(παντως χωρίς dslr είναι δύσκολο να βγάλεις καλές φωτογραφίες σε κινούμενο θέμα σε σκοτεινό χώρο).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.