Jump to content


TO SLI OR NOT TO SLI ?


vagsk1442169166

Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος προβληματίζομαι για μια μελλοντική αναβάθμιση για δημιουργία SLI ...

Το σύστημα είναι αυτό της υπογραφής ... η φασαρία γίνεται για το αν θα πρέπει να αγοραστεί άλλη μια κάρτα 7600GT της ASUS και να δοκιμαστεί SLI με modded drivers. Αξίζει το παραπάνω κόστος για την απόδοση; Τι λένε αυτοί που έχουν δοκιμάσει το SLI;

Καταρχήν μάλλον πάω σε μεταχειρισμένη λύση ASUS 7600GT αφού κυκλοφορούν στην αγορά ακόμη αυτές οι κάρτες με κόστος περί τα 50€.

Υπάρχουν διάφορες εκδόσεις ... αυτή που στάμπαρα είναι ακριβώς ίδια τεχνολογικά αλλά με διαφορετικές εξόδους ... η δική μου βγάζει 2xDVI και έχω βρει μια μεταχειρισμένη που βγάζει 1xDVI και 1xHDMI ... φαντάζομαι δεν επηρεάζει το SLI αυτό... χωρίς να είμαι και σίγουρος ...

Η μητρική υποστηρίζει CrossFire αλλά δεν το είχα προσέξει και ιδιαίτερα ως χαρακτηριστικό της και λόγω και της κατάστασης που επικρατούσε στην αγορά κατά την περίοδο που έκανα τη σύνθεση επιλέχθηκε η σίγουρη λύση της 7600GT. Υπάρχει και 2η PCI-X στη μητρική αλλά δουλεύει μέχρι 4x. Θυμάμαι ότι υπήρχαν τότε που το είχα σκαλίσει λίγο modded drivers ώστε να δουλεύει και SLI παρόλο που επίσημα το P965 δεν το υποστηρίζει...

Τέλος ... να προλάβω όσους θα πουν ότι το SLI είναι πεταμένα λεφτά συγκρίνοντας το κόστος και την απόδοση μιας κάρτας γραφικών έναντι της απόδοσης και του κόστους δύο ... λέγοντας προς πρόκειται για την πρόσθετη απόδοση που θα μπορέσει να μου δώσει αυτή η κάρτα σε SLI με πολύ μικρό οικονομικό κόστος ...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να κάνεις sli ????? νομίζω ότι το p965 είναι μόνο Cf...

Εψαξα λίγο στο νετ αλλά δεν βρίκα κάτι (είναι και αργάμιση βλέπεις)........

Μια gigabyte ds4 που είχα P965 υποστήριζε ΜΟΝΟ cf .....

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική είναι ΕΠΙΣΗΜΑ CrossFire Ready ...

Η μητρική υποστηρίζει SLI ανεπίσημα με modded drivers για κάρτες γενιάς GF 6 και 7. Με λίγο google θα βρείτε παραπομπές στο internet. Και κατά την αγορά το είχα ακούσει αυτό αλλά τότε δεν με ενδιέφερε το SLI αφού η κάρτα γραφικών καλά κρατούσε και μόνη της ...

Γενικά από όσο ξέρω SLI ready μητρικές βγαίνουν/έβγαιναν μόνο με nVidia chipset αφού η nvidia δεν είχε δώσει σχετική άδεια στην Intel ή σε κάποια άλλη εταιρεία ώστε να ενσωματώσει την λειτουργία αυτή στα προϊόντα της ...

Η μητρική μου έχει 1x PCI-X 16x, 1x PCI-X 4x, 2x PCI-X 1x και 2x PCI ... σε περίπτωση SLI παύουν να δουλεύουν οι PCI-X 1x λόγω περιορισμών του chipset και η μια PCI λόγω της ψύκτρας της δεύτερης κάρτας γραφικών παροπλίζεται και αυτή ... αφήνοντας μου το SLI των καρτών γραφικών (ή CF) και μια μόνο PCI

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπω τις τιμές να πέφτουν κατακόρυφα αυτόν τον καιρό στις GF 8 ... μάλλον προς τα εκεί πάει η δουλειά ... πούλημα παλιάς και αγορά καινούριας ...

με μια πρώτη ματιά σε e-shop βρήκα αυτήν ... αξίζει τον κόπο;

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.519613

Θα ταιριάξει καλά και με το case modding που ετοιμάζω για τον Η/Υ ... ψύκτρα θα τοποθετηθεί μια zalman VF900 που έχω ... αθόρυβη και δροσερή ...

motherboard και sound card έχουν και αυτά μαύρο PCB και νομίζω ότι με αυτήν το αποτέλεσμα θα είναι και αισθητικά καλό ... :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.