Jump to content



Μόλις έμεινα από UPS


istrios1442169073

Recommended Posts

Μετά από μια διακοπή δευτερολέπτων και σβήσιμο του υπολογιστή νέκρωσαν τα πάντα. Τρομοκρατήθηκα ..λέω πάει το τροφοδοτικό. Ευτυχώς μου τίναξε στον αέρα μόνο το UPS. Τα έχω συνδέσει προσωρινά κατευθείαν στο ρεύμα και ευτυχώς δούλεψαν κανονικά όλα. Το παλιό ήταν ένα της IBM stand by και φυσικά θα πάρω ένα line interactive. Στη Ρόδο ειδικά με τις αυξομοιώσεις που γίνονται τακτικά δεν λέει να μείνω ούτε μια ημέρα χωρίς UPS. Στη τοπική αγορά δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές για ετοιμοπαράδοτα UPS και βρήκα ένα της AEG αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας. O υπολογιστής είναι αυτός της υπογραφής και μελλοντικά ένας QX9650(περιμένει στο κουτί του) και nvidia GT280. Το UPS είναι ΑΥΤΟ. Θα με καλύψει?

Link to comment
Share on other sites

Πριν πάρεις ανοιξέ το και τσέκαρε αν έχει κάψει καμμιά γυάλινη ασφάλεια... Συνήθως έχουν μία για εσωτερική προστασία. Είναι πολύευκολο να αλλαχτεί αν έχει καει...
συνήθως η ασφαλεια είναι κάτω από την είσοδο ρευματος κάτω από ένα πλαστικό καπάκι (που είναι μέρος του βύσματος) έτσι ώστε να αλλάζει πολύ εύκολα από τον χρήστη.

Φίλε Greek και cakrit είναι ίσως ευκαιρία να πάω και σε Line Interactive. Θα το προτιμούσα....To παλιό ήταν ένα IBM OP V700i των 80 ευρώ και το είχα 5-6 χρόνια. Τι λέτε λοιπόν για το συγκεκριμένο?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Greek και cakrit είναι ίσως ευκαιρία να πάω και σε Line Interactive. Θα το προτιμούσα....To παλιό ήταν ένα IBM OP V700i των 80 ευρώ και το είχα 5-6 χρόνια. Τι λέτε λοιπόν για το συγκεκριμένο?

Τι άλλες επιλογές έχουμε;

Link to comment
Share on other sites

εγώ να σου πω την αλήθεια θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&product=568163

και θα προτιμούσα να δέχεται σούκου πρίζα από πίσω καθαρά για πρακτικούς λόγους.

Προτείνω αυτό εδώ γιατί έχω δουλέψει αρκετά APC (πολύ μεγαλύτερα) και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Έδωσα λάθος link πριν .. αυτό είναι το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλες επιλογές έχουμε;

Δυστυχώς δεν βρήκα κάτι ποιο επώνυμο....υπάρχουν ακόμα 1-2 μαγαζιά που θέλω να πάω (Κωτσόβολος και Γερμανός) αλλά τηλεφωνικά που επικοινώνησα κατόπιν παραγγελίας. Φυσικά δεν είναι κακό ν ακούσω κάποιες προτάσεις...Απ ότι κατάλαβα δεν λέει το AEG.....

istrios added 2 Minutes and 10 Seconds later...

εγώ να σου πω την αλήθεια θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο

http://www.pcfood.gr/showprod.php?id=59734

και θα προτιμούσα να δέχεται σούκου πρίζα από πίσω καθαρά για πρακτικούς λόγους.

Προτείνω αυτό εδώ γιατί έχω δουλέψει αρκετά APC (πολύ μεγαλύτερα) και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Πρέπει να πάρω κάτι που υπάρχει είδη στη τοπική αγορά της Ρόδου...Δεν έχουμε δυστυχώς εδώ πολλές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα διότι το AEG μου βγήκε σκάρτο και το επέστρεψα. Θα με βοηθούσατε στην επιλογή μου αν μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει που δίνουμε σημασία σε ένα UPS. Στα VA ή στα Watt? Αν δηλαδή έχουμε τροφοδοτικό π.χ στα 850W τότε και το UPS θα πρέπει να μπορεί να αποδώσει τόσα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να εχεις τροπφοδοτικο 1500watt αν θελεις, αλλα αν το συστημα σου καταναλωνει 400 τοτε με ενα αντιστοιχο ups εισαι καλυμενος. Δεν ειμαι σιγουρος, απλα αυτο μου φαινεται πιο λογικο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.